Park Jedności na Zakrzowie oficjalnie otwarty

fot. Zmieniaj Zakrzów

Mieszkańcy Zakrzowa mogli korzystać z uroków Parku Jedności, który powstał w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2014 i 2015 już od początku listopada ale oficjalne otwarcie z atrakcjami odbyło się 19 listopada. Nowe miejsce, znajduje się w samym centrum Zakrzowa.

Na gości Parku Jedności czekało dziś sporo atrakcji. Był ciepły poczęstunek, warsztaty sitodruku, czy animacje dla najmłodszych. Na sąsiedzkiej giełdzie książek można było wymienić się na ciekawe tytuły. Mimo niepogody park odwiedziły tłumy. 

Powstał dzięki zaangażowaniu mieszkańców

– Pierwszy projekt na rewitalizację tego terenu złożyłam już w 2013 roku, jednak wówczas przegraliśmy kilkudziesięcioma głosami. Nauczeni doświadczeniem, w kolejnym roku zmieniliśmy nieco treść zadania i tym razem udało nam się osiągnąć zamierzony sukces. Duża w tym zasługa mieszkańców, którzy swoimi głosami poparli realizację tej inwestycji – mówi Mirosława Janek, liderka projektu złożonego w ramach WBO 2014.

Zobacz park z lotu ptaka

 

Teren zieleni, który został zrewitalizowany znajduje się w samym centrum Zakrzowa, w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła, osiedla domków jednorodzinnych oraz dużego osiedla mieszkalnego. Na jego dotychczasowy wygląd miały wpływ dwa projekty, które zrealizowano wspólnie, ten z 2014 i 2015 roku.

– Wykonaliśmy ogrom ciężkiej pracy. Podzieliliśmy inwestycję na dwa etapy i wraz ze Stowarzyszeniem Zmieniaj Zakrzów osiągnęliśmy cel. Odbyliśmy wiele spotkań, które finalnie zakończyły się porozumieniem. Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom za pomoc i oddane głosy oraz pani Marcie Maciaszek z ZZM, która przyczyniła się do ukończenia tej inwestycji – dodaje Mirosława Janek.  

Dotychczas w tym rejonie miasta brakowało miejsca, gdzie można usiąść na ławce, odpocząć czy spędzić czas z rodziną. Uporządkowanie terenu i stworzenie na nim małej architektury pozwoli okolicznym mieszkańcom, a zwłaszcza tym, którzy nie posiadają swoich ogródków, nie tylko na kontakt z przyrodą, ale także da możliwość sąsiedzkiej integracji.

– Muszę przyznać, że tuż po usunięciu ogrodzenia zabezpieczającego teren budowy, zjawiło się mnóstwo mieszkańców, chcących podziwiać efekty prac. Na przeszkodzie nie stanęła nawet zła aura, która z pewnością nie sprzyjała spacerom. Czekamy jeszcze tylko na zasadzenie drzew i krzewów w parku, który naprawdę będzie znakomity miejscem. Długo na niego czekaliśmy – kończy mieszkanka Zakrzowa, Mirosława Janek.