Gra o WBO

Przekonać innych do swoich pomysłów i razem zdecydować gdzie we Wrocławiu powstanie kolejny projekt w ramach WBO – to najważniejsze zadanie jakie musieli wykonać uczestnicy gry o WBO, którzy 18 czerwca spotkali się w Infopunkcie BARBARA.

Sześć stolików, przy każdym inna kategoria projektów (np. pieszo-rowerowa, zieleń, rewitalizacja, komunikacja zbiorowa), a na stole 4 mln zł. Pięciu uczestników musi tak podzielić pieniądze by starczyło na realizację wybranych zadań. Sprawa nie jest prosta , bo każdy z graczy ma swoje argumenty i chciałby by to jego projekt był realizowany.

– W grze o WBO przynajmniej 3 osoby muszą się złożyć na realizację jakiegoś projektu np. ścieżki rowerowej. W dochodzeniu do konsensusu uczestnikom pomaga profesjonalny moderator, który pilnuje by każdy mógł przedstawić swoje argumenty – wyjaśnia zasady gry Anna Koch ze Stowarzyszenia Centrum Rozwiązań Systemowych.

– Przy stolikach jest prawdziwa dyskusja. Każdy może powiedzieć co mu się podoba a co nie. Osoby, które zgłaszają projekty mogą poznać argumenty i potrzeby innych współmieszkańców – dodaje Katarzyna Szymczak-Pomianowska z Biura ds. Partycypacji UM Wrocławia.

Wśród uczestników gry była Agnieszka Wolska, liderka projektu  placu zabaw dla dorosłych, który miałby powstać w Parku Grabiszyńskim. – Chcę przekonać mieszkańców do głosowania na plac zabaw dla dorosłych, bo takiego miejsca nie ma jeszcze w mieście. Znajdą się tam m.in. kolorowe, poruszające się elementy i ławki, które zaprojektują artyści i architekci – zaznacza Agnieszka Wolska.

Anita Skrzyniarz, liderka projektu odnowienia auli w I LO przy ul. Poniatowskiego, wzięła udział w grze o WBO – Chcę poznać argumenty dlaczego mój projekt nie zakwalifikował się do realizacji i poprawić go tak by za rok zgłosić go ponownie – podkreśla i dodaje, że chodzi o remont auli w szkole do której uczęszczała patronka Europy Edyta Stein. – Aulę odwiedza tysiące turystów z całego świata i warto aby to miejsce należycie się prezentowało.

Innowacyjna, interaktywna i atrakcyjna propozycja konsultacji projektów WBO. Zagrajmy w to razem! 18 czerwca (sobota) w Infopunkt BARBARA (Świdnicka 8c) godz.10:30 - 14:00.

Sygnały od mieszkańców, aktywistów i przedstawicieli organizacji pozarządowych, jak również doświadczenia ubiegłych edycji WBO pokazały, że użytkownicy miasta mogą rozmawiać o projektach zgłaszanych do WBO 2016. Mogą zgłaszać swoje opinie, konsultować je z Liderami i mieć wpływ na ostateczny kształt zgłaszanych do realizacji zadań. Tak, aby były one dostosowane do potrzeb i oczekiwań społeczności naszego miasta.

Prawdziwym wyzwaniem jest przeprowadzenie konsultacji społecznych tego typu. Zarówno ogólnomiejskich jak i rejonowych. Widzimy jednak taką potrzebę i chcemy podjąć podobną próbę.

Naszym zdaniem warto wspólnie testować nowe narzędzia partycypacji. I do tego Was wszystkich zapraszamy.

Zagrajmy w to razem! Gra o WBO

Zapraszamy liderów projektów, aktywistów, społeczników, mieszkańców i użytkowników miasta, wszystkich zainteresowanych do innowacyjnej, interaktywnej i atrakcyjnej formy rozmowy - gry, która pozwoli:

 • w przystępny i szybki sposób poznać projekty WBO 2016,
 • wyrazić opinie na ich temat,
 • pomóc liderom w ulepszeniu projektów, które wejdą do głosowania,
 • zapoznać się z argumentami i potrzebami innych współmieszkańców.

Jak artykułować potrzeby? Jak dzielić pieniądze i ustalać priorytety? Jak organizować Wrocław?

Gra o WBO to: rozmowa, prawdziwe emocje, ważne decyzje, dobra zabawa i cenne doświadczenie dla nas wszystkich.

Kiedy?

Gra o Wrocławski Budżet Obywatelski odbędzie w czerwcu dwukrotnie. Rejestracja przez specjalny formularz online:

 • 14 czerwca (wtorek) w godz. 17.00 - 19.30 w Szkole Podstawowej nr 50 przy ul. Czeskiej 38 – rozmawiać będziemy o projektach rejonowych – na przykładzie rejonu nr 2 (Karłowice , Kleczków) WBO 2016

Rejestracja na 14 czerwca zakończona

 • 18 czerwca (sobota) w Infopunkt BARBARA (Świdnicka 8c) godz.10:30 - 14:00 - rozmawiać będziemy o projektach ogólnomiejskich WBO 2016.

Rejestracja na 18 czerwca zakończona

Udział w Grach bezpłatny. Zapraszamy osoby od 16 roku życia. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Ilość miejsc limitowana. W każdej grze może wziąć udział do 60 uczestników. Uczestnictwo będzie potwierdzone wiadomością e-mail. Dopuszczamy udział obserwatorów (bez potrzeby rejestracji).

O Grze

Gra o WBO to specjalna wersja Gry o Budżet – innowacyjnego narzędzia edukacji, konsultacji i aktywizacji obywatelskiej.

Gra o Budżet to poważna gra symulacyjna, która może zostać użyta jako:

 • element promocji budżetu obywatelskiego,
 • innowacyjne narzędzie konsultacji społecznych,
 • narzędzie wspomagania partycypacji,
 • element opracowania strategii rozwoju,
 • angażująca forma edukacji obywatelskiej.

Więcej: https://obywatelskiegry.pl/platforma-gier/gra-o-budzet/

Organizatorzy:

Wrocławski Budżet Obywatelski i  Wrocław Rozmawia - Biuro ds. Partycypacji Społecznej Urząd Miejski Wrocławia

 

Stowarzyszenie Centrum Rozwiązań Systemowych

Gra o Budżet

  

 

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć