Renata Mauer-Różańska będzie Honorowym Obywatelem Wrocławia

– Nie wyobrażam sobie, byśmy mieli dłużej czekać z uhonorowaniem w ten sposób tak wybitnej sportsmenki i tak wartościowej osoby. To nie tylko wymarzona ambasadorka Wrocławia, ale też empatii, pracowitości i dobrych praktyk – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Przyznanie honorowego tytułu Renacie Mauer-Różańskiej przegłosowali również radni na sesji 22 kwietnia.


Tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia – „Civitate Wratislaviensi Donatus” przyznaje Rada Miejska Wrocławia wybitnym osobom, odgrywającym istotną rolę w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym.

Jacek Sutryk rekomenduje do tego najważniejszego wrocławskiego tytułu Renatę Mauer-Różańską.

– Renatę znam bardzo dobrze. Imponuje mi nie tylko jako multimedalistka olimpijska, która wygrywała Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Polski, ale też jako perfekcjonistka w życiu codziennym i, co może najważniejsze, dobry człowiek. Mimo wielkich osiągnięć pozostała niezwykle osobą, która stanowi wzór nie tylko dla młodych sportowców – podkreśla prezydent Wrocławia.

Renata Mauer-Różańska urodziła się 23 kwietnia 1969 roku w Nasielsku pod Warszawą. W 1989 roku przywdziała barwy Śląska Wrocław. Uczestniczyła w czterech igrzyskach olimpijskich (Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000, Ateny 2004), zdobywając trzy medale: dwa złote (Atlanta 1996 – karabin pneumatyczny 10 m i Sydney 2000 – karabin sportowy trzy postawy) oraz brązowy (Atlanta 1996 – karabin sportowy trzy postawy). Jest też trzykrotną medalistką mistrzostw świata i sześciokrotną – mistrzostw Europy. W 1996 roku wygrała Plebiscyt Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski, wyprzedzając Pawła Nastulę, Andrzeja Wrońskiego i Roberta Korzeniowskiego. W latach 2010-18 była radną Rady Miejskiej Wrocławia. Obecnie pracuje jako nauczyciel akademicki na wrocławskiej AWF.

Honorowy Obywatel Wrocławia. "To zaszczyt"

Ciekawostka – na świat przyszła na tej samej porodówce, w Nasielsku, co Tomasz Majewski, nasz dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą. Jego mamę wieziono do porodu ze Słończewa, a mamę przyszłej mistrzyni w strzelectwie z małej miejscowości o nazwie Krzyczki Szumne.

– Dla mnie to ogromny zaszczyt, słyszeć, że prezydent miasta widzi mnie w gronie ludzi tak zasłużonych dla Wrocławia. To wielkie wyróżnienie i wielka nobilitacja. Nie jestem tylko do końca przekonana, czy na to zasługuję – z właściwą sobie skromnością komentuje Renata Mauer-Różańska.

Rada Miejska Wrocławia od 1993 roku do tej pory uhonorowała tym tytułem 34 osoby. Jako pierwszego wyróżniono prof. Alfreda Jahna, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 1962–1968, a w roku poprzednim uhonorowano Macieja Łagiewskiego, prawnika i historyka, długoletniego dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Przypomnijmy, że prezydent Wrocławia i Rada Miejska Wrocławia tradycyjnie zapraszają mieszkańców oraz instytucje i organizacje działające na terenie miasta do zgłaszania propozycji kandydatów do przyznania tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia, Nagrody Wrocławia i Nagrody Prezydenta Wrocławia. Wnioski o nadanie tych wyróżnień można składać do 23 marca. "Nagrodę Wrocławia" przyznaje Rada Miejska Wrocławia osobom i instytucjom za całokształt ich pracy na rzecz miasta. "Nagrodę Prezydenta Wrocławia" przyznaje prezydent Wrocławia osobom i instytucjom za ich działalność i osiągnięcia w minionym roku.

Wnioski w sprawie:

  • nadania tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia
  • przyznania Nagrody Wrocławia

można kierować do Komisji Nominacyjnej Rady Miejskiej Wrocławia - adres: Biuro Rady Miejskiej, 50-107 Wrocław, Sukiennice 9, pok. 202 lub pocztą elektroniczną: brm@um.wroc.pl (decyduje data wpływu do Biura Rady Miejskiej);

  • przyznania Nagrody Prezydenta Wrocławia

można kierować do Prezydenta Wrocławia - adres: kancelaria Prezydenta Wrocławia, 50-107 Wrocław, Sukiennice 9 lub pocztą elektroniczną: kancelaria.prezydenta@um.wroc.pl (decyduje data wpływu do kancelarii Prezydenta Wrocławia).

Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Dniu Święta Wrocławia, a zarazem patrona miasta, św. Jana Chrzciciela - 24 czerwca 2021 roku.Zgłoś uwagę