Tunel pod pl. Dominikańskim do remontu w wakacje

Co najmniej kilka miesięcy potrwa remont tunelu północnego pod pl. Dominikańskim. Prace zaplanowano na wakacje. 

  • Tunel przy Galerii Dominikańskiej zostanie wyremontowany /zdjęcie ilustracyjne/archiwum

    Tunel przy Galerii Dominikańskiej zostanie wyremontowany /zdjęcie ilustracyjne/archiwum


Tunele samochodowe pod pl. Dominikańskim pochodzą z 1978 roku. Oznacza to wiele lat eksploatacji i potrzebę przeprowadzenia generalnego remontu.

– Tunel południowy (po stronie dawnego PZU) znajdował się w gorszym stanie technicznym i był remontowany już w 2013 r. – przypomina Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. – Teraz przyszła kolej na tunel północny [bliżej Galerii Dominikańskiej – przyp. red.]. Prace remontowe zajęłyby 6 miesięcy, przy całkowitym wyłączeniu obiektu z ruchu na trzy miesiące.

Prace w okresie wakacyjnym

Dokładny termin rozpoczęcia prac nie jest jeszcze znany, lecz ZDiUM planuje rozpocząć je w czerwcu i zakończyć we wrześniu, gdy spada natężenie ruchu.

Zakres prac przewiduje m.in.: wymianę oświetlenia tunelu, montaż nowej elewacji, rozbiórkę i odtworzenie fragmentów murów żelbetowych, wymianę i naprawę dylatacji, naprawę kanałów odwodnienia, oczyszczenie systemu odwodnienia, zabezpieczenie antykorozyjne balustrad i konstrukcji stalowych.

Nie będzie wprowadzonych objazdów w ruchu kołowym. Przejazd przez skrzyżowanie będzie możliwy obok tunelu.

Oferty na realizację złożyły trzy firmy. Najwyższą ofertę złożyła firma Detal Mosty z Sułkowic (4,8 mln zł), następnie Plus Inwest z Żernik Wrocławskich (prawie 4,7 mln zł). Najtaniej prace wyceniło konsorcjum firm Dromosttor Polska sp. z o.o. z Lwówka Śląskiego oraz PBW Inżynieria z Wrocławia (3,7 mln zł). Zgłoś uwagę