Niebawem remont na terenie ROD – Gajowice. Nowa droga i plac zabaw

Teren Rodzinnych Ogródków Działkowych – Gajowice jest ogólnodostępny. Można wejść bramą od strony Stalowej i przespacerować się alejkami wśród działek, cieszących swoją urodą zwłaszcza wiosną i latem. Można też posiedzieć na ławkach wzdłuż ogrodowej alei. Częsta eksploatacja tych miejsc spowodowała jednak znaczne uszkodzenie starych już nawierzchni. Niebawem zacznie się ich remont.   

  • ogórdki działkowe, Gajowice

    źródło: ROD – Gajowice/FB


Na ostatniej sesji Rady Miejskiej Wrocławia (4 lipca br.) podjęto m.in. uchwałę w sprawie zmian w miejskim budżecie na 2019 r., czyli przekazania dodatkowych funduszy na różne miejskie projekty i inwestycje. Jedną z nich będzie naprawa głównej alei na terenie ROD – Gajowice, a także urządzenie na placu zabaw dla najmłodszych. Z miejskiej kasy skierowano na ten cel 500 tys. zł.

We wrześniu ten plac zabaw znacznie się zmieni, fot. ROD – Gajowice/FB

– Nowy plac zabaw pojawi się tuż przy siedzibie zarządu ROD – Gajowice. Będzie piaskownica oraz kilka urządzeń do zabawy dla dzieci, jak karuzela, zjeżdżalnia czy bujak. Staną tam też nowe ławki. Wszystko powinno być gotowe już we wrześniu – mówi Aleksandra Zienkiewicz, rzeczniczka Zarządu Zieleni Miejskiej, który za montaż placu odpowiada.

Pierwsze urządzenia placu zabaw już są na terenie ogrodu, źródło: rod-gajowice.pl

Gros uzyskanych środków zostanie jednak wydanych na naprawę głównej alei ogrodowej, na odcinku prowadzącym od wejścia głównego na ROD przy ul. Stalowej do placu zabaw, tak by np. dzieci i mamy z wózkami mogły bezpiecznie pokonać ten odcinek w czasie spacerów.

Stara nawierzchnia ścieżek nie jest ani ładna, ani bezpieczna, źródło: Wrocław Rozmawia

Przetarg na wykonanie tej drogi ogłosi ZDiUM we Wrocławiu i jak ocenia jego rzeczniczka Ewa Mazur – prace remontowe powinny się zacząć w październiku.

Ogródki działowe pod miejską ochroną

Podczas swojej ubiegłorocznej wizyty w ROD – Gajowice Jacek Sutryk obiecał, że jako przyszły prezydent przypilnuje, aby ogródki w mieście podlegały bezwzględnej ochronie.

– Ogródki działkowe to we Wrocławiu szczególne dobro, miejsca te pełnią funkcje rekreacyjne, a także społeczne – podkreślał Jacek Sutryk we wrześniu 2018 r.

Jeszcze kandydat na prezydenta miasta, Jacek Sutryk rozmawiał z działkowcami z Gajowic, źródło: @SutrykJacek/Twitter

ROD – Gajowice to miejsce „odziedziczone” po poniemieckim ogrodzie działkowym, znajdującym się w kwadracie dzisiejszych ulic Stalowej (od wschodu), Kwaśnej (od południa), Oporowskiej (od północy) i stadionu WKS Śląsk (od zachodu).

Oczywiście w 1946 r., po działaniach wojennych, ogrodowa zabudowa była w opłakanym stanie, ale – gdy nadszedł ich czas – drzewa wciąż pięknie zakwitały liśćmi i kwiatami owoców.

To, że ogródki zaczęły odżywać, jest zasługą okolicznych mieszkańców, którzy zabrali się za porządki i uprawę działek na własną rękę, a chętnych, którzy chcieli to robić, sukcesywnie przybywało. Z czasem zdecydowano się na powołanie w Pracowniczego Ogrodu  Działkowego „Gajowice”. Był rok 1949.

Archiwalne zdjęcia potwierdzają, że ROD – Gajowice był zawsze chętnie uczęszczany, żródło: fotopolska.eu

Od początku teren ogrodu był otwarty tak naprawdę dla wszystkich. Obcować z zielenią, spacerować i relaksować się, a dzieci bawić na ogrodzonym plac, mogą nie tylko okoliczni mieszkańcy, choć to oni stanowią większość odwiedzających dzisiaj ROD – Gajowice.

Wiosną i latem na gajowickich działkach jest najpiękniej, żródło: pzd.pl

To oczywiste, że po latach eksploatacji stan techniczny alei ogrodowych pozostawiał wiele do życzenia. Ostatni raz asfalt – dzisiaj poważnie uszkodzony, m.in. przez wozy wywożące śmieci – był tam kładziony w latach 60. ub. wieku. Staraniem działkowiczów, społecznie.

Dzisiaj ROD-u nie byłoby stać na taki remont w żadnym razie. Składki członkowskie działkowiczów wystarczają co najwyżej na niewielkie remonty, jak naprawa, malowanie ławek czy wymianę piasku w dziecięcej piaskownicy.

Przy alei pojawią się również nowe ławki, źródło: Wrocław Rozmawia

Dlatego prace, które ZDiUM zrealizuje jesienią, głównie wykonanie nowej drogi, pozwolą zarówno na zapewnienie bezpieczeństwa oraz estetyki na terenie ROD-u, jak i na to, by był on nadal ogólnodostępnym miejscem do wypoczynku i zabawy.Zgłoś uwagę