Ranking uczelni magazynu „Perspektywy”: Najwyżej Politechnika Wrocławska

Ranking szkół wyższych przygotowany przez magazyn „Perspektywy” to coroczne zestawienie uczelni na podstawie kilkudziesięciu kryteriów. W najnowszym – spośród dolnośląskich szkół wyższych, najwyżej znalazła się Politechnika Wrocławska.


Przy ocenie pozycji uczelnie pod uwagę bierze się m.in. uznanie międzynarodowe, ocenę kadry, nasycenie kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach, efektywność pozyskiwania pieniędzy na badania i rozwój.

Awans Ekonomicznego, spadek Uniwersytetu Wrocławskiego

Od lat na czele rankingu niezagrożone są Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które między sobą rywalizują o miano lidera. W ostatnich czterech odsłonach zestawienia miejscami w pierwszej piątce zamieniają się: Politechnika Warszawska, krakowska AGH oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Spośród wrocławskich szkół wyższych najwyżej sklasyfikowana jest Politechnika Wrocławska – od kilku lat jest na pozycji szóstej. 13. jest Uniwersytet Wrocławski (przed rokiem był 10, w 2019 – 8). Aż o siedem oczek spadł na liście Uniwersytet Medyczny, na tej samej 25. pozycji jest Uniwersytet Przyrodniczy, awans zaliczył Uniwersytet Ekonomiczny – z 45 na 38 miejsce.

W pierwszej setce jest jeszcze Dolnośląska Szkoła Wyższa (miejsca 61-70) i Akademia Wychowania Fizycznego (71-80).

W zestawieniach typów uczelni swoją pozycję poprawił tylko Uniwersytet Przyrodniczy, który jest na czele listy uczelni rolniczych.

Ceniona innowacyjność i efektywność naukowa

Interesująco wyglądają wyniki wrocławskich szkół wyższych w poszczególnych kategoriach. W ocenie prestiżu Politechnika jest na szóstym miejscu, a Uniwersytet Wrocławski oczko niżej.

W zestawieniu „Absolwent na rynku pracy” spośród uczelni z Dolnego Śląska najwyżej (ósme miejsce) jest Politechnika, a Uniwersytet Ekonomiczny sklasyfikowany jest na 11 pozycji. W pierwszej 50. są także: Wyższa Szkoła Bankowa, Uniwersytet Medyczny i Papieski Wydział Teologiczny.

Uniwersytet Przyrodniczy ma najwięcej osiągnięć wśród wrocławskich uczelni w kategorii „Innowacyjność” (ósme miejsce) i „potencjał naukowy”  (siódme miejsce). W kategorii „umiędzynarodowienie” na dziewiątym miejscu znalazła się Politechnika Wrocławska, a na liście warunki kształcenia Uniwersytet Medyczny jest dziesiąty.Zgłoś uwagę