Rada Miejska Wrocławia przyjęła apel prezydenta przeciw mowie nienawiści

Na czwartkowej Sesji Rady Miejskiej Wrocławia prezydent Jacek Sutryk zwrócił się z apelem o przyjęcie stanowiska Rady w sprawie potępienia szerzącej się w przestrzeni publicznej przemocy, agresji i mowy nienawiści. Jest to kolejna reakcja prezydenta Wrocławia po zabójstwie Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Radni miejscy przyjęli apel jednogłośnie.


„Za” przyjęciem apelu głosowało 36 radnych. Tym samym Rada Miejska Wrocławia jednogłośnie potępiła zbrodnię, która wydarzyła się podczas niedzielnego „Światełka do nieba” w ramach 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Radni wyrazili sprzeciw „wobec agresji, szerzącej się mowie nienawiści w przestrzeni publicznej oraz przemocy, które nie mieszczą się w standardach demokracji”. Sesję poprzedziła minuta ciszy, upamiętniająca tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.

– Prezydent Adamowicz został zamordowany przez szaleńca, którego jednak do tego zbrodniczego czynu coś popchnęło. Popchnęły go do tego głupie i złe słowa, do których przyzwyczailiśmy się w przestrzeni publicznej. To przyzwyczajenie było błędem i naszym wspólnym zaniedbaniem. Szukam w sobie dobrych słów, które mogą przykryć to, co się stało… Ale takich słów nie ma. Śmierci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska nie da się przykryć. Zróbmy zatem wszystko co w naszej mocy, aby nie poszła ona na marne. Aby nas czegoś nauczyła. Nie na kilka najbliższych dni żałoby, ale na znacznie dłużej – mówił do radnych, tuż przed głosowaniem, prezydent Wrocławia.

– Jeśli od siebie zaczniemy zmianę języka używanego w życiu publicznym, śmierć Pawła, choć zdaje się to niewyobrażalne, może wydać dobry owoc i być fundamentem nowego dialogu. Pawle, chcemy być we Wrocławiu bardziej odpowiedzialni za słowa, za siebie nawzajem. Pilnuj nas trochę stamtąd, gdzie teraz jesteś. Za Twoją służbę samorządowca, bardzo Ci dziękujemy – dodał Jacek Sutryk.

– Wynik głosowania pokazuje wsparcie rady w tym co pan prezydent robi przeciw mowie nienawiści, a robi pan bardzo dużo. Wszyscy będziemy pana wspierać i wszelkie inicjatywy w tym względzie będą traktowane priorytetowo – podkreślił Jarosław Charłampowicz, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.Zgłoś uwagę