„Ptaki” odleciały nad Odrę

„Ptaki” - trzy aluminiowe rzeźby Magdaleny Abakanowicz nie stoją już na rogu Świdnickiej i pl. Teatralnego. W ciągu kilku tygodni ptaki zostaną ustawione na Bulwarze Xawerego Dunikowskiego, przy kładce w Zatoce Gondol.

  • Już nie zobaczymy "Ptaków" Magdaleny Abakanowicz przy Świdnickiej.


„Ptaki” stały na Świdnickiej od 2009 roku, jednak rzeźbiarka widziała dla nich inna lokalizację. Chciała, by były bliżej Odry. - Abakanowicz zaoferowała miastu powiększenie grupy rzeźb o kolejne trzy ptaki, pod warunkiem, że znajdą się nad rzeką – mówi Katarzyna Sarka z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia. Miasto zgodziło się na propozycję artystki, a nowe miejsce zaplanowano w ramach przebudowy bulwaru Dunikowskiego. Ptaki, w tym dodatkowe trzy rzeźby, pojawią się na bulwarze w najbliższych tygodniach.

Zatoka Gondol znajduje się niedaleko Muzeum Narodowego, w którym prezentowane są prace Abakanowicz, a za budynkiem, też nad Odrą stoi jedenaście rzeźb artystki z cyklu „Rycerze króla Artura”. To depozyt rzeźbiarki dla muzeum. Miłośnicy twórczości Magdaleny Abakanowicz będą więc mieli okazję, by w jeszcze jednym miejscu oglądać jej prace. Niebawem bowiem jej słynne abakany z Muzeum Narodowego zostaną przeniesione do Pawilonu Czterech Kopuł, gdzie powstaje Muzeum Sztuki Współczesnej.

Zgłoś uwagę