wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. „Ptaki” odleciały nad Odrę
„Ptaki” odleciały nad Odrę

Już nie zobaczymy "Ptaków" Magdaleny Abakanowicz przy Świdnickiej.

„Ptaki” - trzy aluminiowe rzeźby Magdaleny Abakanowicz nie stoją już na rogu Świdnickiej i pl. Teatralnego. W ciągu kilku tygodni ptaki zostaną ustawione na Bulwarze Xawerego Dunikowskiego, przy kładce w Zatoce Gondol.

Reklama

„Ptaki” stały na Świdnickiej od 2009 roku, jednak rzeźbiarka widziała dla nich inna lokalizację. Chciała, by były bliżej Odry. - Abakanowicz zaoferowała miastu powiększenie grupy rzeźb o kolejne trzy ptaki, pod warunkiem, że znajdą się nad rzeką – mówi Katarzyna Sarka z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia. Miasto zgodziło się na propozycję artystki, a nowe miejsce zaplanowano w ramach przebudowy bulwaru Dunikowskiego. Ptaki, w tym dodatkowe trzy rzeźby, pojawią się na bulwarze w najbliższych tygodniach.

Zatoka Gondol znajduje się niedaleko Muzeum Narodowego, w którym prezentowane są prace Abakanowicz, a za budynkiem, też nad Odrą stoi jedenaście rzeźb artystki z cyklu „Rycerze króla Artura”. To depozyt rzeźbiarki dla muzeum. Miłośnicy twórczości Magdaleny Abakanowicz będą więc mieli okazję, by w jeszcze jednym miejscu oglądać jej prace. Niebawem bowiem jej słynne abakany z Muzeum Narodowego zostaną przeniesione do Pawilonu Czterech Kopuł, gdzie powstaje Muzeum Sztuki Współczesnej.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl