Przyznano dotacje na prace konserwatorskie w 2020 roku

Już po raz czternasty we Wrocławiu przyznane zostały dotacje na remonty zabytków, niebędących własnością gminy. O dofinansowanie remontu starać się mogły wspólnoty mieszkaniowe oraz właściciele budynków wpisanych do rejestru zabytków. W tym roku z dotacji na remont elewacji lub dachu skorzysta 10 kamienic. 

  • kamieniczka przy ul. Św. Mikołaja 43

  • kamienica Rynek Ratusz 15 przejdzie remont dachu

  • kamienica przy ul. Worcella 5a

  • narożna kamienica przy ul. Łokietka 2

  • kamienica Rynek 18 widziana od podwórza

  • Mezotenowiec, ul. Kołłątaja 9-12

  • kamieniczki przy ul. Białoskórniczej 26-27

  • kamienica przy ul. Kniaziewicza 17

  • kamienica przy ul. Jedności Narodowej 174


Remonty fasad przejdą m.in. dwie kamieniczki przy ulicy Białoskórniczej. Pod numerem 26 znajduje się dziś siedziba stowarzyszenia Eko Unia. Pod numerem 27 przed wojną mieściła się restauracja Pod Starą Rzeźnią (Restauration zum alten Schlachthof) Maxa Fuhrmanna. Nazwa lokalu to ślad po budynku Starej Rzeźni, który nie przetrwał do naszych czasów. W 1896 roku zastąpiła go nowa rzeźnia miejska wzniesiona przy ul. Legnickiej (obecnie w jej miejscu znajduje się centrum handlowe Magnolia).

 kamieniczki nr 26 i 27 przy ulicy Białoskórniczej

Kamienice nr 26 i 27 są obecnie ostatnimi niewyremontowanymi w swojej pierzei. Kwota dofinansowania wyniosła w ich przypadku nieco ponad 102 tys. złotych.

Kniaziewicza 17 – perełka z Przedmieścia Oławskiego

Na Przedmieściu Oławskim remonty elewacji przejdą dwie kamienice z XIX wieku: Worcella 5a (dotacja w wysokości 563 tys. złotych)  i Karola Kniaziewicza 17 (około 432 tys.). – Najbardziej cieszy mnie decyzja o remoncie kamienicy przy Kniaziewicza 17 – mówi Ewelina Kodzis, autorka bloga Wrocławskie Kamienice. – Z podziwem obserwuję, jak tamtejsza wspólnota dba o swoją pałacową czynszówkę. Zaczęli nietypowo, bo od klatki schodowej. Ten element często traktowany jest po macoszemu, a niekiedy w ogóle pomijany przy remontach kamienic, bo koncentrujemy się na tym, co widać z ulicy.

kamienica przy ul. Kniaziewicza 17

- (…) Bogato zdobiona ponad 140-letnia fasada tej kamienicy potrafi zachwycić nawet w obecnym stanie. Jak będzie prezentować się charakterystyczny portal zwieńczony imponującym balkonem, gdy zdejmie się z niego patynę czasu? Jeśli prace zostaną przeprowadzone z równą dbałością o detale, jaką wykazano się wewnątrz budynku, kamienica ma szansę stać się prawdziwą perełką tej okolicy – dodaje Ewelina Kodzis.

Prace konserwatorskie na Nadodrzu, Ołbinie, Starym Mieście i Przedmieściu Oławskim

W tym roku dofinansowanie otrzymają także: kamienica przy ul. Jedności Narodowej 174 (remont elewacji – dotacja w wysokości 197 tys. złotych), kamienica przy ul. Łokietka 2 (kontynuacja remontu dachu i elewacji – 248 tys. złotych), kamienica Rynek 18 (remont dachu, 157 tys.), kamienica Rynek Ratusz 15 (remont dachu, 171 tys.), kamieniczka numer 43 przy ulicy św. Mikołaja (remont elewacji, około 54 tys) oraz modernistyczny Mezotenowiec przy ul. Kołłątaja 9-12 (remont elewacji od strony podwórza, 2,9 mln).

kamienica przy ul. Jedności Narodowej 174

Wrocławskie kamienice mogą być naszą wizytówką w Polsce, dlatego mocno kibicuję wszystkim wspólnotom, które decydują się remontować zabytkowe kamienice pod nadzorem konserwatorskim – mówi radny miejski Piotr Uhle. – To duże wyzwanie, dlatego tym bardziej cieszę się z dużej liczby zgłoszeń do programu i życzyłbym nam wszystkim jeszcze więcej w kolejnym roku. 

Remonty przejdą też kamienice komunalne

To nie jedyne prace remontowe zaplanowane na ten rok. Przetargi na remonty budynków ogłosił także Zarząd Zasobu Komunalnego. W wyniku rozstrzygniętego już postępowania, gruntowny remont przejdzie kamienica przy ul. Płońskiego 13. Wyremontowany zostanie dach, kominy, balkony, stolarka budowlana. Budynek ma zostać również docieplony. Dodatkowo w jednym z lokali wykonane zostanie pomieszczenie sanitarne. Ogłoszone zostały także przetargi na remonty kilkunastu kolejnych budynków.

– Ten rok jest bardzo obfity, ponieważ realizujemy dużo inwestycji związanych z ogrzewaniem – mówi Urszula Hamkało z Zarządu Zasobu Komunalnego. To aktualnie jeden z priorytetów miasta.

Przeczytaj również: Modernistyczny Mezotenowiec idzie do remontuZgłoś uwagę