Przetarg na przebudowę przejścia Świdnickiego

Ruch pieszych nad, galeria w przejściu

 • Przebudowa przejścia Świdnickiego we Wrocławiu-wizualizacje. Zamiast membrany – pręty z włókna szklanego, schody i winda zastąpią pochylnię do przejścia podziemnego.

  Zamiast membrany – pręty z włókna szklanego, schody i winda zastąpią pochylnię do przejścia podziemnego.

 • Po przebudowie przejście Świdnickie we Wrocławiu podziemne zostanie zabudowane, ruch pieszych będzie się odbywał górą

  Po przebudowie przejście podziemne zostanie zabudowane, ruch pieszych będzie się odbywał górą

 • Pod przejściem Świdnickim zaplanowano galerie, go której będzie można dostać się zarówno schodami, jak i windą.

  Pod przejściem zaplanowano galerie, go której będzie można dostać się zarówno schodami, jak i windą.

 • Nowe przystanki tramwajowe na ul. Świdnickiej zostaną zabudowane prętami z włókna szklanego, które wieczorami będą iluminowane.

  Nowe przystanki tramwajowe zostaną zabudowane prętami z włókna szklanego, które wieczorami będą iluminowane.

 • Przejście Świdnickie, charakterystyczne schody

  Przejście Świdnickie, charakterystyczne schody


Zarząd Inwestycji miejskich ogłosił przetarg na zagospodarowanie terenu w rejonie skrzyżowania ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Świdnickiej wraz z przebudową przejścia podziemnego.

Przejście do zabudowy

Po przebudowie przejście podziemne zostanie zabudowane, ruch pieszych będzie się odbywał górą. Przystanki tramwajowe będą "przesunięte" bliżej Pałacu Królewskiego. W przejściu zaplanowano galerię sztuki, go której będzie można dostać się zarówno schodami, jak i windą. Nowe przystanki tramwajowe zostaną zabudowane prętami z włókna szklanego, które wieczorami będą podświetlane.

Przetarg obejmuje m.in. budowę przejścia naziemnego na skrzyżowaniu ulic, przebudowę przestrzeni przed dawnym Barem Barbara (będzie tu się mieściło Biuro Festiwalowego Impart 2016) i budowę podwójnych przystanków tramwajowych.

To nie jedyne zmiany w tek okolicy. Przypomnijmy, niedawno rozstrzygnięto przetarg na remont Baru Barbara. Prace już się rozpoczęły. Chodnik tuż przy dawnym Barze Barbara, od strony ul. Kazimierza Wielkiego, jest zamknięty, a wewnątrz lokalu trwają prace rozbiórkowe. Są one przygotowaniem do dalszego remontu. Po przebudowie obiekt ma stać się siedzibą biura Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.


Ulica Świdnicka jest jedną z najważniejszych arterii Wrocławia, łączącą południową część miasta z Rynkiem. Przed II wojną światową w skrócie zwana Schwo, uchodziła za najbardziej elegancką w mieście. Niegdyś tętniła życiem, dziś pełni funkcję łącznika. Kilometrową, mniej więcej, ulicę przedziela wybudowana w latach 70. trasa WZ z podziemnym przejściem. Dla wielu jest to miejsce kultowe, arena politycznych happeningów Pomarańczowej Alternatywy, dla innych niewygoda - schody ze stopniami w
irytującym rytmie, które w nowym projekcie pozostaną.Zgłoś uwagę