wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zmiany w PIT-ach

Urząd skarbowy wypełni PIT za 2014

Wypełnianie PIT. Urząd skarbowy wypełni PIT za 2014 r.

Reklama

W tym roku pracodawcy i zleceniodawcy, czyli wszyscy płatnicy pobierający i odprowadzający zaliczkę na podatek, powinni wysyłać informacje do urzędów skarbowych przez internet. Wszystko po to, aby docelowo za dwa lata urzędy skarbowe mogły same wypełniać za podatników roczne zeznania podatkowe.

- Chodzi tu o szybszy obrót danych – mówi Leszek Strzelecki, naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki. – Dzięki temu, że pracodawcy w określonym terminie prześlą przez internet  do urzędu skarbowego informacje dotyczące płaconych podatków, być może już wkrótce będzie on mógł wypełnić za podatników ich zeznania.

Wypełnianie PIT. Urząd skarbowy wypełni PIT za 2014 r.

Projekt Ministerstwa Finansów zmierza do tego, by w 2015 r. urzędy skarbowe same wstępnie wypełniły podatnikom zeznanie PIT-37 za 2014 r., składane głównie przez pracowników, emerytów i rencistów. Urząd skarbowy robiłby to na podstawie informacji o dochodach podatnika, które otrzymałby elektronicznie od pracodawców, z banków, biur maklerskich i innych instytucji pobierających i odprowadzających zaliczkę na podatek.

- Przygotowując propozycję zeznania podatkowego dla osoby fizycznej , istotne będą właśnie informacje od podatników – twierdzi Leszek Strzelecki. -Dlatego jest to tak ważne, aby spływały one jak najszybciej.

Firmy zatrudniające powyżej 5 osób muszą przesłać te informacje do urzędu skarbowego drogą elektroniczną do końca lutego. Natomiast te przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniejszą liczbę osób mogą to zrobić zarówno przez internet, jak i w formie papierowej do końca stycznia.

Oznacza to, że najwcześniej urząd skarbowy wypełniłby wstępnie zeznanie podatnikowi w połowie marca 2015 r.

Po wstępnym wypełnieniu przez urząd skarbowy zeznania., podatnicy mogliby się zapoznać z nim na specjalnie w tym celu utworzonym portalu podatkowym, przeznaczonym dla osób fizycznych. Tam po zalogowaniu mogliby sprawdzić, czy wszystko się zgadza.  Gdyby jednak chcieli coś zmienić, wspólnie rozliczyć się z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem, skorzystać z ulg lub też odliczyć 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego, wówczas nanosiliby zmiany. Tak skorygowane zeznanie zatwierdzaliby na portalu.

Nie dotyczy to jednak przedsiębiorców, którzy w dalszym ciągu będą wypełniali swoje PIT-y na dotychczasowych zasadach.

Portal podatkowy ma być jednym z elementów całego systemu e-Podatki, który docelowo zastąpi przestarzały już system POLTAX. Obecnie trwają jeszcze prace nad jego budową, która jest współfinansowana przez Unię Europejską z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

- Z pewnością są to zmiany w dobrym kierunku – podsumowuje Leszek Strzelecki. - Zwłaszcza, że były one  oczekiwane już od wielu lat.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl