wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:21

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Otwórz Oczy Na Naturę – wrocławianie robią ogólnopolską akcję
Do akcji społecznej Otwórz Oczy Na Naturę przyłączyła się aktorka Julia Kamińska źródło: organizatorzy
Do akcji społecznej Otwórz Oczy Na Naturę przyłączyła się aktorka Julia Kamińska

30% Polaków wyrzuca soczewki kontaktowe do umywalki lub toalety i w konsekwencji rocznie 1,5 t tych odpadów trafia do Bałtyku. Zmienić złe nawyki ma, pierwszy w Polsce, bezpłatny program zbiórki zużytych soczewek kontaktowych. Pomysłodawcą akcji Otwórz Oczy Na Naturę jest wrocławianin Jacek Szkólski, laureat nagrody – 30 Kreatywnych Wrocławia.

Reklama

Pomysłodawcy akcji Otwórz Oczy Na Naturę podkreślają, że rocznie do Bałtyku trafia 1,5 tony soczewek kontaktowych. Wszystko za sprawą Polaków, którzy wyrzucają zużyte soczewki do umywalki lub toalety.

– Chodzi o to, aby nie wyrzucać soczewek kontaktowych do kanalizacji – mówi Jacek Szkólski, pomysłodawca akcji. – To najgorszy sposób na pozbycie się zużytych soczewek. Po spłukaniu dostają się do oczyszczalni ścieków, potem do rzek i mórz. Stamtąd mogą już łatwo trafić do łańcucha pokarmowego ryb i owoców morza, a finalnie wylądować na naszych stołach i w naszym organizmie – dodaje Jacek Szkólski.

Czytaj także: Wrocławianie zrobili pierwszą na świecie soczewkę tylko dla mężczyzn

Do akcji społecznej Otwórz Oczy Na Naturę przyłączyła się aktorka Julia Kamińska. Pod specjalnym hasztagiem #OtworzOczyNaNature można zobaczyć, jak inni angażują się w akcję – więcej na Facebooku i Instagramie.

Wyrzucasz soczewki kontaktowe do toalety? Możesz znaleźć je w swoim jedzeniu

30% Polaków przyznaje, że po zdjęciu soczewek kontaktowych z oka wyrzuca je do umywalki lub toalety – wynika z badania sieci salonów optycznych Twoje Soczewki. Naukowcy z Arizona State University prześledzili losy soczewki, która ginie w odpływie. Po tym, jak tam trafia, wcale nie znika z powierzchni ziemi. Z rur ściekowych wpadają do oczyszczalni ścieków. Tam poddawane są oczyszczaniu, ale w procesie filtracji nie zawsze udaje się je wychwycić.

Źródło: organizatorzy akcji Otwórz Oczy Na Naturę

Jak wyjaśnia Adam Gołębiewski, ekspert z Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, nawet gęste kraty, które mają zatrzymać zanieczyszczenia, nie są w stanie oddzielić tak drobnych kawałków soczewek. Ostatecznie ich fragmenty trafiają do morza.

– Nie chcemy, aby ludzie zrezygnowali z używania soczewek kontaktowych. Wiemy, że odpowiednio używane są bezpieczne dla oka, pomagają lepiej widzieć i ułatwiają życie. Jest wiele sytuacji, w których soczewki są dużo wygodniejsze niż okulary korekcyjne, np. uprawianie sportu czy zabawa z dziećmi. Jednak ich rosnąca popularność wśród Polaków sprawia, że ludzie, często nieświadomie, zatruwają środowisko, wyrzucając zużyte soczewki kontaktowe do umywalki lub toalety – mówi Laura Wanzel, optometrystka z Twoje Soczewki.

Otwórz Oczy Na Naturę i zmień złe nawyki

Akcja Otwórz Oczy Na Naturę nie tylko ma zwracać uwagę na problem zużytych soczewek kontaktowych trafiających z polskich domów do Bałtyku. Organizatorzy akcji chcą zmienić złe nawyki Polaków i nakłonić soczewkowiczów, aby znaleźli bezpieczniejsze dla natury miejsce na zużyte soczewki.

Źródło: organizatorzy akcji Otwórz Oczy Na Naturę

Co zatem z nimi zrobić? W ramach akcji, w salonach optycznych Twoje Soczewki w całej Polsce pojawiły się tekturowe pojemniki, do których można wyrzucić zużyte soczewki. Wcześniej wystarczy je odkładać do specjalnego woreczka lub pustego pojemnika po soczewkach. W zamian można otrzymać kupon rabatowy na kolejne zakupy w salonach Twoje Soczewki. Szczegóły akcji i listę salonów, w których możesz oddać zużyte soczewki kontaktowe, na stronie www.otworzoczy.com.

30 Kreatywnych Wrocławia 

Jacek Szkólski to laureat rankingu 30 Kreatywnych Wrocławia. W 2017 roku wg magazynu „Brief” uznany został za jednego z 50 najbardziej kreatywnych przedsiębiorców w Polsce.

Czytaj także: Przedsiębiorca Jacek Szkólski: typem plażowicza nie jestem [ROZMOWA]

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl