wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. XEOS wyższy już nie będzie – półmetek budowy
28 kwietnia 2018 r. na budowie zakładu, na wysokości 16 metrów zawisła wiecha źródło: inwestor
28 kwietnia 2018 r. na budowie zakładu, na wysokości 16 metrów zawisła wiecha

Zakład serwisowania i naprawy silników lotniczych XEOS w Środzie Śląskiej osiągnął właśnie najwyższy punkt konstrukcyjny. Inwestycja zostanie ukończona w grudniu 2018 r.

Reklama

28 kwietnia 2018 r. na budowie zakładu, na wysokości 16 metrów zawisła wiecha w kształcie niemal dwumetrowych, wyciętych w drewnie narzędzi budowlanych: młotka, siekiery i piły, połączonych z tablicami z logotypami inwestora i generalnego wykonawcy. Symbol półmetku budowy zamocowany został dopiero przy drugim podejściu.

Pierwsza próba przeprowadzona dwa dni wcześniej, 26 kwietnia, podczas uroczystego świętowania osiągnięcia najwyższego punktu konstrukcyjnego, z udziałem przedstawicieli inwestora, generalnego wykonawcy i ok. 300 pracowników zatrudnionych w tym momencie na budowie, nie została doprowadzona do końca: wiecha w trakcie wciągania spadła z powodu bardzo silnego wiatru.

– Bezpieczeństwo na budowie to priorytet, dlatego kolejną próbę podjęto dopiero dwa dni później, po utworzeniu nowej konstrukcji. Warto podkreślić, że pierwsza próba, ze względu na ryzyko związane z pogodą, była przeprowadzana z zachowaniem dodatkowych zabezpieczeń – informują inwestorzy.

 wiecha na XEOS, źródło: inwestor

XEOS – inwestycja warta 1 mld zł

Zakład serwisowania i naprawy silników lotniczych, który XEOS buduje w Środzie Śląskiej, będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie. Inwestycja jest warta 1 mld zł. Inwestycja XEOS pod Wrocławiem – kamień węgielny.

– Osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego to dla nas kolejny niezwykle ważny moment. W lipcu ubiegłego roku niemal w tym samym miejscu symbolicznie wbiliśmy pierwszą łopatę – w tamtym czasie nic tu jeszcze nie było. Jesteśmy przekonani, że po ukończeniu budowy nasze centrum stanie się ważnym punktem na mapie, wzmacniając potencjał technologiczny i biznesowy regionu, który już teraz jest jednym z najbardziej atrakcyjnych gospodarczo miejsc w Europie – mówi Thomas Böttger, dyr. zarządzający XEOS.

Dolina Lotnicza na Dolnym Śląsku

Zakład powstający na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będzie ważnym elementem w budowie Doliny Lotniczej na Dolnym Śląsku. Do Środy Śląskiej trafią do przeglądu i naprawy największe i najnowocześniejsze na świecie silniki produkcji GE Aviation używane w samolotach Lufthansy, innych pasażerskich linii lotniczych oraz przedsiębiorstw transportu lotniczego.

– Budowa centrum MRO to ogromne wyzwanie - każdy szczegół, nawet najmniejszy musi powstać wg najwyższych standardów jakościowych i bezpieczeństwa – bo od tego na koniec dnia zależy bezpieczeństwo pasażerów linii lotniczych. Jesteśmy dumni, bo pomimo bardzo restrykcyjnych wymogów i bardzo napiętego harmonogramu, wszystko idzie zgodnie z planem – dodaje Stefan Schmuck, dyrektor operacyjny XEOS.

Generalnym wykonawcą projektu jest firma Budimex. W niespełna 16 miesięcy powstał kompleks przemysłowy o powierzchni ponad 26 000 mkw. oraz ok. 35 000 mkw. nawierzchni drogowych i miejsc postojowych.

– Kompleks jest już zadaszony, w stanie surowym zamkniętym. Skupiamy się teraz przede wszystkim na instalacjach elektrycznych oraz sanitarnych i wentylacyjnych. Pierwsze elementy specjalistycznego wyposażenia centrum przyjadą do Środy już w maju. Wczesnym latem rozpoczną się prace wykończeniowe. Gotowa jest także infrastruktura wokół zakładu: parkingi, drogi i kanalizacja. Do zagospodarowania pozostały tereny przewidziane pod zieleń, ale to już ostatni etap budowy – mówi Florian Hϋbener kierownik budowy z ramienia XEOS.

w Bielanach Wrocławskich, na terenie Prologis Park Wrocław, spółka utworzyła specjalne centrum szkoleniowe, źródło: inwestor

XEOS – Lufthansa Technik i GE Aviation

XEOS to joint venture dwóch gigantów przemysłu lotniczego Lufthansa Technik i GE Aviation. Firma do 2020 roku planuje zainwestować około miliarda złotych w zakład serwisowania i naprawy silników lotniczych pod Środą Śląską. Działalność powinien rozpocząć w pierwszym kwartale 2019 roku. W Bielanach Wrocławskich, na terenie Prologis Park Wrocław, spółka utworzyła specjalne centrum szkoleniowe.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl