wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławskie autobusy Volvo w Birmingham
Volvo 7900 Electric z Wrocławia dla lotniska Birmingham źródło: Volvo Polska
Volvo 7900 Electric z Wrocławia dla lotniska Birmingham

Volvo Buses wyprodukuje elektryczne autobusy dla lotniska Birmingham Airport w Wielkiej Brytanii.

Reklama

We Wrocławiu jest największa fabryka autobusów Volvo w Europie. Powstają w niej kompletne autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne. Przedstawiciele Volvo właśnie poinformowali, że wrocławski zakład dostarczy sześć w pełni elektrycznych autobusów Volvo 7900 Electric dla lotniska Birmingham w Wielkiej Brytanii.

– Zamówienie jest wynikiem przeglądu przeprowadzonego przez lotnisko w Birmingham - pod kątem potrzeb w zakresie środków transportu. Analiza wykazała korzyści z uruchomienia w pełni ekologicznego systemu transportowego, który pozwoli zmniejszyć koszty energii i eksploatacji. Autobusy zostaną oddane do użytku w listopadzie 2019 roku – mówi Anna Nojszewska, dyr. ds. komunikacji Volvo Polska.

Główny czynnik, który zdecydował o wyborze Volvo Buses, to oferowane przez firmę łatwo dostępne wsparcie techniczne i serwisowe na poziomie lokalnym za pośrednictwem sieci dealerów Volvo.

– Ze względu na eksploatację w trybie 24/7, każdy z autobusów Volvo 7900 Electric będzie ładowany w trasie za pomocą pantografu. Ładowanie baterii zajmuje jedynie do 6 minut, co daje swobodę działania i umożliwia ciągłą eksploatację pojazdu bez potrzeby zjazdu do zajezdni – dodaje Anna Nojszewska.

Volvo 7900 Electric z Wrocławia dla lotniska Birmingham

Volvo 7900 Electric wzięło udział w serii testów przeprowadzonych na terenie całej Wielkiej Brytanii, w tym w Greater Manchester, Cardiff, Liverpool i Heathrow Airport. Flota składająca się z 8 autobusów została ostatnio oddana do użytku w Harrogate. Każdy z pojazdów wykorzystuje technologię pantografową.

– Ta współpraca stanowi dla nas przełom. Nieustannie poszukujemy nowych i innowacyjnych sposobów redukcji emisji dwutlenku węgla, a dzięki partnerstwu z Volvo Bus UK, możemy to osiągnąć – podkreśla Nick Barton, prezes zarządu Birmingham Airport.

Volvo 7900 Electric zapewnia nawet o 80% niższe zużycie energii w porównaniu ze swoim odpowiednikiem napędzanym silnikiem wysokoprężnym. Jest to dwuosiowy pojazd z silnikiem elektrycznym i czterema akumulatorami litowo-jonowymi o pojemności 200 kWh, który charakteryzuje się bezemisyjną pracę układu wydechowego.

Volvo z Wrocławia jedzie w świat

W Polsce autobusy hybrydowe Volvo jeżdżą we Wrocławiu, Inowrocławiu, Tarnowskich Górach i Warszawie, a największą jak dotąd flotę 35 autobusów odebrał PKM Sosnowiec. W 2018 roku Volvo wygrało przetargi bądź dostarczyło już autobusy hybrydowe, elektryczne lub elektryczno-hybrydowe do Inowrocławia (8 elektrycznych i 8 elektryczno-hybrydowych), Grudziądza (7 elektryczno-hybrydowych), Białegostoku (4 hybrydowe), Ełku (6 hybrydowych), Krosna (11 hybrydowych), Jeleniej Góry (3 hybrydowe), Krakowa (12 hybrydowych – przegubowych) i Kędzierzyna-Koźla (1 hybrydowy), Leszna (8 hybryd).

W 2010 r. wrocławska fabryka rozpoczęła się seryjna produkcja autobusu hybrydowego. Obecnie Volvo oferuje pełną flotę zelektryfikowanych autobusów. Gama obejmuje hybrydę Volvo 7900 Hybrid (dostępną również w wersji przegubowej), elektryczną hybrydę Volvo 7900 Electric Hybrid oraz najnowszy model – w pełni elektryczny autobus Volvo 7900 Electric.

Czytaj także: Wrocławskie Volvo Buses z rekordowym zamówieniem z Norwegii

W Europie zelektryfikowane autobusy Volvo stanowią część transportu zbiorowego w wielu miastach, między innymi w Szwecji, Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Luksemburgu, Austrii, Holandii i innych. Do tej pory Volvo na całym świecie dostarczyło operatorom transportu publicznego ponad 4 tys. zelektryfikowanych autobusów.

W Polsce Volvo obecne jest od lat 70-tych. Na początku lat 90-tych Volvo rozpoczęło we Wrocławiu działalność przemysłową. W 1996 roku otwarto fabrykę autobusów, a kolejne lata zaowocowały rozwojem firmy i rozszerzeniem zakresu jej działalności. Obecnie firma Volvo Polska obejmuje: fabrykę autobusów, a także organizacje sprzedaży autobusów, samochodów ciężarowych i maszyn budowlanych oraz globalne centra dostarczające usługi biznesowe w takich sektorach, jak IT, finansowy i HR.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl