wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławski DataWalk razem z rządem USA będą przeciwdziałać praniu pieniędzy
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Podejrzane operacje finansowe, pranie pieniędzy czy nielegalne działania polityków – do tego wszystkiego będzie wykorzystywane oprogramowanie wrocławskiej spółki DataWalk w największej na świecie agencji zajmującej się egzekwowaniem prawa i wymiarem sprawiedliwości. Wszystko jest realizowane w ramach największego kontraktu IT w historii Polski.

Reklama

Wrocławianie będą współpracować z jednostkę zajmującą się praniem pieniędzy Money Laundering and Asset Recovery Section (MLARS) Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ).

Jest to pierwszy kontrakt wrocławskiego DataWalk w ramach największej umowy IT w historii Polski. Chodzi o pięcioletnią umowę o wartości 500 mln USD, w zakresie której jest realizacja rozwiązań analitycznych dla Ministerstwa Sprawiedliwości USA.

DataWalk właśnie ogłosiła, ze jej platforma jest kluczowym elementem szerszego rozwiązania, dostarczonego przez partnera, Research Innovations Incorporated (RII), który jest głównym wykonawcą całego projektu. Warto dodać, że wrocławska platforma zastąpi dotychczasowe rozwiązanie amerykańskiej firmy Palantir.

Na zdjęciu od lewej strony: Krystian Piećko, Paweł Wieczyński, Sergiusz Borysławski. Źródło: DataWalk

 – DataWalk jest doskonałą alternatywą dla Palantira – mówi Ellen Minderman, VP of Special Programs and Operations w RII. – DataWalk dostarcza atrakcyjny produkt w konkurencyjnej cenie, o szerokim zakresie zastosowań w organach ścigania, w tym do analizy i śledztw związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy – dodaje.

Paweł Wieczyński, prezes zarządu DataWalk SA podkreśla: – Perspektywa wdrożenia systemu DataWalk w największej na świecie agencji zajmującej się egzekwowaniem prawa i wymiarem sprawiedliwości, to uznanie dla naszych technologii.

– Ta wygrana po raz kolejny potwierdza, że DataWalk jest doskonałym rozwiązaniem dla kluczowych procesów, wymagających potrzeb analitycznych w rządzie federalnym USA. Wierzę, że przed nami kolejne wdrożenia w innych podmiotach podległych DOJ – dodaje Paweł Wieczyński.

Czytaj także: DataWalk może pomóc zlokalizować nosicieli koronawirusa

Platforma DataWalk

MLARS będzie wykorzystywać platformę DataWalk do analizy dużych zbiorów danych związanych z dochodzeniami AML (Anti-Money Laundering), które dotyczą między innymi instytucji finansowych, podmiotów podejrzanych o zaangażowanie w pranie pieniędzy czy nielegalnych działań polityków. Rozwiązanie DataWalk pozwoli wydziałom prawnym i śledczym na szybką identyfikację i bieżące monitorowanie powiązań pomiędzy przepływami pieniężnymi, a podejrzanymi wzorcami zachowań.

Paweł Wieczyński: – Platforma DataWalk łączy miliardy obiektów z wielu źródeł, znajdując zastosowanie w zakresie analityki śledczej w sektorze publicznym i finansowym m.in. w walce z przestępczością (amerykańskie agencje), wyłudzeniami (ubezpieczyciele) i przy identyfikacji nadużyć (administracja centralna).

DOJ MLARS

Money Laundering and Asset Recovery Section (MLARS) kieruje działaniami DOJ związanymi z konfiskatą majątku i egzekwowaniem przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML). MLARS koordynuje i prowadzi dochodzenia, zapewnia pomoc prawną innym agencjom, pomaga decydentom DOJ w podejmowaniu inicjatyw legislacyjnych i politycznych oraz zarządza Programem Konfiskaty Mienia. MLARS ma siedzibę w Waszyngtonie D.C.

DataWalk –  producent platformy do analityki wywiadowczej

DataWalk SA to wrocławska  spółka notowana na GPW, która na bazie własnej technologii zbudowała produkt analityczny rozwiązujący globalne problemy w obszarze bezpieczeństwa. Wrocławianie z powodzeniem konkurują z dwoma głównymi graczami w analityce powiązań, amerykańską korporacją IBM i firmą Palantir.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl