wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławski Biotts i amerykański Balanced Biotech walczą z rakiem piersi
Od lewej strony stoją: Paweł Biernat, Jan Meler, Karolina Buratyńska z wrocławskiej spółki Biotts Źródło: Biotts
Od lewej strony stoją: Paweł Biernat, Jan Meler, Karolina Buratyńska z wrocławskiej spółki Biotts

Wrocławska spółka Biotts podpisała umowę licencyjną z amerykańskim Balanced Biotech z branży biotechnologicznej. Wspólnie mają opracować przełomowy lek na raka piersi. Amerykanie nie mają wątpliwości, że technologia Biotts w leczeniu raka piersi zmieni rynek leków onkologicznych.

Reklama

Biotts informuje, że podpisał wartą miliony dolarów umowę licencyjną z amerykańskim Balanced Biotech. Amerykanie chcą leczyć raka piersi z pomocą unikalnej technologii, opracowanej przez naukowców z Wrocławia.

– Do czego można porównać nasz system? Nasz nośnik działa podobnie do „korytarza życia” na autostradzie. Karetka przejeżdża, a ruch na drodze wraca do normy. Nasz system umożliwia identyczną procedurę: nośnik „zmiękcza” chwilowo cement międzykomórkowy, substancja aktywna przedostaje się do organizmu, bez bólu – mówi dr Paweł Biernat, jeden z założycieli spółki.

Raymond Kalmar, CEO Balanced Biotech mówiąc, dlaczego wybrali technologię Biotts, podkreśla, że to jest game changer na rynku transdermalnym. – Najnowocześniejsza technologia transdermalna Biotts otwiera nam drzwi do pracy na wielu stanach chorobowych. Oferuje bezpieczniejsze i skuteczniejsze rozwiązania dla pacjentów, otrzymujących leki ratujące życie. Zastosowanie technologii Biotts w leczeniu raka piersi zmieni rynek leków onkologicznych, a to dopiero początek. Chcemy zastosować technologię MTC-Y dla kilku innych kandydatów na leki – zaznacza Raymond Kalmar.

Zobacz jak działa technologia Biotts przenoszenia leków przez skórę:

Autorski nośnik MTC-Y od Biotts jest jedynym na świecie systemem umożliwiającym przenoszenie przez skórę substancji hydrofilowych, przeciwciał, dużych cząsteczkę oraz białek. System wrocławskiej spółki, działający bezpośrednio na chorobowo zmienione tkanki, pozwala uzyskać silniejszy efekt terapeutyczny, zwiększając znacznie komfort pacjenta i równocześnie obniżyć koszty jego leczenia.

Twarde, ale bardzo szybkie negocjacje

Kontrakt z amerykańską firmą dotyczy m.in. przeprowadzenia przez badania kliniczne leku MTC-U1, zawierającego nośnik MTC-Y i 2 substancje czynne. Naukowcy Biotts stworzyli tę mieszaninę w oparciu o naturalne substancje czynne, otrzymując wielofazową, półstałą postać leku o zwiększonej biodostępności i modyfikowanym profilu uwalniania. Efekt? Tani w produkcji preparat przeciwzapalny, przyspieszający regenerację zdrowych tkanek o szerokim spektrum zastosowania.

– To były twarde, ale zarazem bardzo szybkie negocjacje – podpisaliśmy umowę w niespełna trzy miesiące od pierwszego kontaktu. Od samego początku wiedzieliśmy, że nasza technologia jest idealnym rozwiązaniem dla onkologii. To będzie jeden z pierwszych polskich leków procedowany przez FDA. Walka z rakiem piersi to dla kobiet nierówny pojedynek. Statystyki są od lat bezlitosne: u 1 na 8 kobiet na świecie diagnozuje się raka piersi, co 29 sekund potwierdzany jest nowy przypadek – mówi Karolina Buratyńska, menedżer generalna Biotts.

Technologia Biotts 

Technologia Biotts ma zastosowanie w wielu innych obszarach terapeutycznych, może być wykorzystana jako system transportujący nie tylko dla powszechnie stosowanych leków onkologicznych, ale również przeciwzapalnych, przeciwbólowych i in.

W ramach finansowania z NCBR spółka rozwija m.in. produkt do podania zewnętrznego: zawierający innowacyjny nośnik, dzięki niemu uda się przenieść przez skórę substancje przeciwcukrzycowe oraz kompozycje farmaceutyczne. Co więcej spółka jest w trakcie kolejnych negocjacji z inną amerykańską firmą dot. wykorzystania systemu transdermalnego w obszarze leków przeciwbólowych. Czytaj więcej: Rozwój terapii przeciwcukrzycowych i leki przez skórę. Wrocławski Biotts z projektem za 15 mln zł

Biotts

Biotts to nagradzana spółka biotechnologiczna z Wrocławia, rozwijająca autorskie technologie transportu leków oraz receptury leków w obszarze onkologii, dermatologii i chorób autoimmunologicznych. Spółka zajmuje się także świadczeniem usług badawczo-rozwojowych na zlecenie firm farmaceutycznych, biotechnologicznych, kosmetycznych i chemicznych z całego świata.

Są autorami i wyłącznym właścicielem praw autorskich do czterech zgłoszeń patentowych, dwa z nich weszły w globalna procedurę ochrony PCT.

Światowe sukcesy 

Czytaj także:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl