www.wroclaw.pl

  Wrocławianie na liście 100 – największych polskich firm prywatnych 2017

  Już po raz drugi magazyn "Forbes" opublikował ranking 100 Największych Firm Prywatnych w Polsce. Progiem wejścia na tę listę był warunek – biznes musiał być wart co najmniej 664 mln złotych. W rankingu znalazły się wrocławskie firmy. Są wśród nich wyróżnieni, w rankingu portalu wroclaw.pl „30 Kreatywnych”.

  zdjęcie ilustracyjne
  zdjęcie ilustracyjne

  Ranking magazynu „Forbes” jest zestawieniem 100 największych polskich firm prywatnych. Spółki z przygotowanej już po raz drugi w historii przez magazyn „Forbes” listy warte są łącznie 190,5 mld zł.

  – Ich wartość wzrosła w ciągu roku aż o 22 procent, do 233 mld złotych – podkreślają organizatorzy rankingu.

  Najlepsi z najlepszych w prywatnym polskim biznesie

  Ranking 100 Największych Firm Prywatnych w Polsce 2017 otwiera Zygmunt Solorz z Cyfrowym Polsatem (wartość firmy 27 336 mln zł). 4 na liście jest Dolnoślązak Dariusz Miłek, związany z Lubinem biznesmen, twórca firmy obuwniczej CCC (wartość firmy 11 797 mln zł).

  Na 9. miejscu rankingu znalazł się Piotr Krupa, twórca i prezes wrocławskiej firmy windykacyjnej KRUK (wartość firmy 6 934 mln zł). Przypomnijmy, że Piotr Krupa, twórca i prezes wrocławskiej firmy windykacyjnej KRUK, znalazł się w październiku 2017 r. w gronie finalistów 15. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku. To międzynarodowa inicjatywa promująca najlepszych przedsiębiorców na świecie.

  Na 15. miejscu rankingu „Forbesa” jest wrocławska firma Techland (wartość firmy wyceniono na 3 288 mln zł), której twórca Paweł Marchewka jest jednym z wyróżnionych, w rankingu portalu wroclaw.pl „30 Kreatywnych”. Techland produkuje gry komputerowe takie jak znane na całym świecie: „Dead Island”, „Call of Juarez” czy „Dying Light”.

  Na 46. i 47. miejscu uplasowały się firmy Leszka Czrneckiego – Getin Noble Bank (wartość 1 307 mln zł ) i Geyin Holding (wartość 1 290 mln zł). Leszek Czarnecki, wrocławianin, biznesmen, właściciel banków i inwestor, twórca grupy Getin Holding.

  Na 52. miejscu uplasowała się wrocławska firma LiveChat, Założona przez Mariusza Ciepłego spółka jest producentem oprogramowania komunikacyjnego dla biznesu działającego "w chmurze", z którego korzystają m.in. Bosch, ING, Kaspersky Lab, Philips, Samsung, a także UNICEF.

  Na 81. miejscu jest wrocławska spółka AB SA (wartość 789 mln zł), założona przez Iwonę i Andrzeja Przybyłów. Grupa kapitałowa AB plasuje się w czołówce największych dystrybutorów IT/AGD/RTV i zabawek w Europie. Prowadzi działalność w Polsce, Czechach i na Słowacji, sprzedając produkty największych światowych producentów nowoczesnych technologii do ponad 16 tys. partnerów handlowych.

  96. miejsce w rankingu zajęła wrocławska spółka Toya (wartość 691 mln zł). Jest jednym z czołowych producentów i dystrybutorów elektronarzędzi i narzędzi ręcznych.

  Dolnoślązacy wśród najbogatszych Polaków.