wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław zwycięzcą X Rankingu Miast

W X edycji Rankingu Miast stolica Dolnego Śląska zajęła pierwsze miejsce, wyprzedzając Bydgoszcz i Poznań. Doceniono ją za sprawne działania związane z wydawaniem decyzji administracyjnych potrzebnych do realizacji projektów deweloperskich

Reklama

Ranking Miast organizowany jest przez Polski Związek Firm Deweloperskich. Ma na celu wyłonienie samorządów najbardziej przyjaznych dla rozwoju inwestycji mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce.

Kryterium oceny przy wyborze zwycięzcy jest czas wydawania decyzji o warunkach zabudowy w połączeniu z pokryciem miast planami zagospodarowania przestrzennego oraz czas uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Od tej edycji sprawdzana jest dodatkowo sprawność administracji w przypadku inwestycji biurowych i hotelowych. Ranking został też rozszerzony na wszystkie miasta o liczbie mieszkańców przekraczającej 100 tysięcy.

Kłopoty z terminowością

Jak wynika z tegorocznego zestawienia, ubiegły rok we wszystkich polskich miastach okazał się najgorszym w zakresie terminowości wydawania decyzji o warunkach zabudowy na przestrzeni ostatnich 3 lat.

– W 2019 roku odnotowany został spadek w terminowości wydawania decyzji w stosunku do 2018 roku, mimo że ich ilość utrzymała się na podobnym poziomie – twierdzi Mateusz Stachewicz, prawnik z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, autor opracowania raportu. – Fakt, że znaczna część rozstrzygnięć wydawana jest z przekroczeniem przepisowego terminu pokazuje, że skomplikowanie i czasochłonność procedur procesu inwestycyjno-budowlanego są kłopotliwe nawet dla urzędów.

W miastach wojewódzkich w ubiegłym roku wydano w sumie ponad 1000 decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dotyczących wielorodzinnych inwestycji mieszkaniowych. Jedynie 10,53% z nich zostało wydanych w ustawowym terminie – do 60 dni, co jest najsłabszym wynikiem od 2016 roku.

W przypadku inwestycji biurowych i hotelowych w 2019 roku Wrocław należał do najsprawniejszych miast. Wszystkie rozstrzygnięcia inwestorzy otrzymali tu w przepisowym czasie.

We Wrocławiu łatwiej o nowe mieszkanie

 Na cenę mieszkań i stabilność rynku mieszkaniowego ogromny wpływ ma liczba mieszkań oferowanych przez deweloperów i ich zdolność do elastycznego uzupełniania podaży.  

– Doskonale widać to na przykładzie dwóch rynków, które znalazły się na początku i końcu stawki rankingu PZFD – twierdzi Katarzyna Kuniewicz, kierująca Zespołem Badań i Analiz Rynku Mieszkaniowego JLL. - W grudniu 2019 roku klienci zainteresowani zakupem mieszkania w liczącym 780 tys. mieszkańców Krakowie mogli wybierać spośród 7,5 tys. Lokali, podczas gdy w zamieszkanym przez 640 tys. osób Wrocławiu oferta wynosiła 10,1 tys. mieszkań. Oznacza to, że nowe mieszkanie mógł kupić jeden ze 104 mieszkańców Krakowa, podczas gdy we Wrocławiu ta relacja była znacznie bardziej korzystna i wynosiła 63. I to tylko wśród tych, którzy w tych miastach już oficjalnie mieszkają – dodaje.

Ranking Miast tworzony jest w oparciu o dane przekazywane Polskiemu Związkowi Firm Deweloperskich przez organy administracji samorządowej w trybie dostępu do informacji publicznej.

Rywalizacja mobilizuje

– Dziękuję wszystkim samorządowcom za współpracę, a Polskiemu Związkowi Firm Deweloperskich za organizację takiego rankingu – mówi Jakub Mazur wiceprezydent Wrocławia.  – Jest on dla nas czynnikiem mobilizującym poza terminami wynikającymi z przepisów. Gratuluję inwestorom, architektom i wszystkim pracowniom, które rozmawiają z nami na co dzień i cieszę się, że kształtujemy swoje relacje w partnerski sposób. Wrocław jest otwarty na współpracę i inwestorów – podkreśla wiceprezydent.

Polski Związek Firm Deweloperskich to największa w Polsce organizacja branżowa, która na poziomie krajowym oraz europejskim podejmuje działania na rzecz poprawy rynku nieruchomości i warunków inwestowania. PZFD zrzesza ponad 200 firm z całej Polski. Jest członkiem europejskiej federacji organizacji deweloperskich Build Europe. Działa od 2002 roku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl