wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 6°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
Port Popowice, grudzień 2019 r. źródło: inwestor
Port Popowice, grudzień 2019 r.

W rok po wyburzeniu silosów w Porcie Popowice, inwestorzy Vantage Development i Rank Progres ogłosili wyniki konkursu architektonicznego na projekt basenu portowego oraz zagospodarowania terenu wokół niego. Najlepszą koncepcję zaproponowała Pracownia AiS Andrzej Poniewierka i Witold Śliwa, z propozycją wybudowania wodnego rynku Wrocławia.

Reklama

Od momentu rozpoczęcia inwestycji w 2018 roku, teren Portu Popowice dynamicznie się zmienia. Pierwszy z budynków jest już gotowy, a klienci otrzymują klucze do swoich mieszkań. Teren wokół niego jest w pełni zagospodarowany: miejsca parkingowe, ścieżki rowerowe i zieleń, dopełniają przestrzeń inwestycji.

Źródło: inwestor

Na początku grudnia otwarta została również stacja Wrocławskiego Roweru Miejskiego przy Porcie Popowice, sponsorowana przez Vantage Development. Po sukcesie stacji na Promenadach Wrocławskich, inwestor podjął się finansowania kolejnej – jako jedyny deweloper we Wrocławiu.

Czytaj także: Kamień węgielny pod Port Popowice. Budują nowoczesne osiedle z mariną

Pozostałe dwa budynki w ramach I etapu są na zaawansowanych etapach budowy, a ich oddanie do użytku zaplanowane jest na trzeci kwartał 2020 roku. Jednocześnie deweloperzy przygotowują się do uruchomienia prac, związanych z zagospodarowaniem terenu wokół samego basenu portowego.

Czytaj także: Silosy z dawnego portu Popowice zrównane z ziemią [ZDJĘCIA, WIDEO]

W ramach rozstrzygniętego właśnie konkursu nagrodzono pracownie: AiS (I), PORT (II) oraz WXCA (III miejsce).

Centrum rekreacji dla wszystkich

Zadaniem uczestników konkursu było zaproponowanie koncepcji, maksymalnie wykorzystującej potencjał, jaki daje teren dawnego basenu portowego. Kiedyś służył on jako miejsce przeładunku kruszyw, teraz ma stać się nowym centrum rekreacji dla zachodniej części miasta.

Źródło: inwestor

– Celem projektu jest wytworzenie atrakcyjnych przestrzeni dla życia codziennego i spędzania czasu wolnego zarówno dla mieszkańców Portu Popowice, jak i dla osób spoza osiedla. Wyobrażamy sobie centrum Portu Popowice jako Wodny Rynek Wrocławia – mówi architekt Andrzej Poniewierka.

Rozwiązania zaproponowane przez architektów pozwalają na korzystanie z projektowanej przestrzeni na wielu poziomach w stosunku do lustra wody. Projektanci zaproponowali m.in. pomosty pływające, tworzące pasaż na poziomie rzeki. Mogę one być wykorzystywane zarówno jako infrastruktura dla żaglówek i łodzi, jak i miejsce spotkań wraz z usługami gastronomicznymi.

Źródło: inwestor

Na podstawie koncepcji, zaproponowanej przez zwycięską pracownię zostanie przygotowany projekt wykonawczy, które następnie zrealizuje generalny wykonawca, wybrany do tego zadania.

Inwestorzy nie podają jeszcze dokładnej daty realizacji projektu, jednak można się spodziewać, że nastąpi to w ciągu najbliższych kilku lat.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl