wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Sztuczna inteligencja z punktu widzenia młodzieży. Rozmawiali o tym, jak AI zmieni Wrocław

Czy AI ma wpływ na codzienne życie wrocławian? Jaki ma potencjał i możliwości zastosowań? – to tylko niektóre tematy poruszane podczas seminarium „Sztuczna inteligencja dla rozwoju miast i obszarów metropolitalnych – perspektywa młodzieży”. Odbyło się ono w poniedziałek, 20 listopada br. w ”Barbarze” przy ul. Świdnickiej.

Reklama

Poniedziałkowe seminarium było już kolejnym wydarzeniem poruszającym tematykę rozwoju sztucznej inteligencji. Tym razem podczas spotkania skupiono się na perspektywie młodzieży w postrzeganiu AI, ich refleksje będą przydatne w pracy nad nową strategią Wrocławia oraz jego przyszłością. Uczestnikami wydarzenia byli uczniowie wrocławskich szkół średnich oraz studenci Coventry University Wrocław z różnych stron świata.

Okazja, by spytać młodych, co jest dla nich ważne

Jak powiedziała Marzena Horak, dyrektorka Biura Strategii Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia, to już trzecia okazja do tego, aby spytać młodych mieszkańców miasta o to, co jest dla nich ważne. Głównym tematem dyskusji i warsztatów była sztuczna inteligencja, która już teraz wzbudza wiele emocji.

Chcieliśmy zapytać młodych mieszkańców Wrocławia o to, co myślą o sztucznej inteligencji oraz jak za 20, 30 lat zmieni ona nasze życie i obraz naszego miasta. To jest bardzo istotny element, który chcemy wykorzystać w pracach nad nową strategią rozwoju Wrocław 2050.
Marzena Horak

Blisko 11 proc. młodzieży nie wie, czym jest AI

Na przełomie września i października Biuro Strategii Miasta przeprowadziło ankietę wśród młodych osób w wieku od 15 do 22 lat na temat sztucznej inteligencji i jej wpływu na ich życie. Podczas poniedziałkowego spotkania przedstawiono jej wyniki. Okazało się, że według większości ankietowanych sztuczna inteligencja nie ma wpływu na ich życie (46,6 proc.) lub też nie bardzo wiedzą, czym ona jest (10,6 proc.).

Z kolei na pytanie, czy sztuczna inteligencja mogłaby zastąpić nauczyciela, 43,3 proc. osób odpowiedziało, że jak najbardziej. Jednak duża część młodzieży nie wyobraża sobie takiej sytuacji. Natomiast, gdy młodzi ludzie mieli wymienić dziedziny, w jakich we Wrocławiu AI może być przydatna, aż 67 proc. wskazało transport i infrastrukturę, 66 proc. bezpieczeństwo cyfrowe, natomiast około 60 proc. edukację i naukę. Pozostałe kategorie, jak przestrzeń, ochrona środowiska, pomoc społeczna czy bezpieczeństwo publiczne były rzadziej typowane.

Rozwój AI podpowiada, jak się kształcić

W trakcie spotkania prowadzono również specjalne warsztaty dla młodzieży, podczas których uczyła się ona wykorzystywania możliwości AI do rozwiązywania problemów, na przykładzie wykreowanych 4 postaci - potencjalnych mieszkańców Wrocławia w 2050 roku, żyjących w alternatywnych scenariuszach rozwoju miasta.

Te warsztaty dały mi szansę spojrzeć na AI jak na coś, co już jest, ale tak naprawdę dopiero w przyszłości będziemy mogli poznać jej spektrum. Zaraz będziemy wybierać kierunki studiów, więc to też podpowiedź, jak najlepiej się kształcić. Bo sztuczna inteligencja może zmienić rynek pracy o 180 proc. To bardzo ważne dla obecnej tu, zaangażowanej młodzieży.
Wiktoria Hnat, uczennica Liceum Ogólnokształcącego nr XVI we Wrocławiu:

Warsztaty te pozwoliły na zdobycie wiedzy, jak wykorzystać AI dla dobra ludzi. Dowiedzieliśmy się m.in. czego unikać, aby nie być wykorzystanym przez wielkie korporacje lub złych polityków, a także jak najlepiej spożytkować te możliwości.
Mikołaj Gugała, student Coventry University Wrocław

Z nowych technologii najczęściej korzysta młodzież

Według prof. Tomasza Kajdanowicza z Katedry Sztucznej Inteligencji Politechniki Wrocławskiej, nowoczesne technologie, w tym sztuczna inteligencja, są znacznie lepiej znane młodym ludziom, bo oni częściej z nich korzystają niż osoby od nich starsze.

Prowadzone tu warsztaty są potrzebne, aby posłuchać, do czego młodzi je wykorzystują, jak widzą przyszłość sztucznej inteligencji i jej wpływ na człowieka. Chcemy dowiedzieć się tego od młodzieży, aby podjąć odpowiednie kroki przy planowaniu przyszłości, która będzie ich dotyczyć.
prof. Tomasz Kajdanowicz

Ważne kwestie dotyczące technologii i człowieka

Jak powiedział Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, o sztucznej inteligencji rozmowy toczą się w mieście konsekwentnie już od 2019 roku, czyli od czasu, gdy to jeszcze nie było modne.

Dzisiejsze warsztaty to spotkanie z młodymi ludźmi, których wizje na temat Wrocławia 2050 przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, mają pokazać, jak możemy pracować dalej. Rozmawiamy o naszym mieście za 5 lat, ale też za 25 lat. Jak zwykle to bezcenny głos. Cieszę się, że mamy tu międzynarodowe towarzystwo, w którym podejmujemy ważne kwestie dotyczące technologii i człowieka, a także możliwości ich współpracy z korzyścią dla ludzi.
Jakub Mazur

Seminarium „Sztuczna inteligencja dla rozwoju miast i obszarów metropolitalnych – perspektywa młodzieży” było częścią cyklu spotkań poświęconych rozwojowi sztucznej inteligencji, organizowanych przez Biuro Strategii Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia. Partnerami wydarzenia były: Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Wrocławskie Centrum Akademickie, Biuro Współpracy z Zagranicą, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Dział Smart City Wydziału Promocji Miasta, Coventry University Wrocław oraz Politechnika Wrocławska. Partnerem merytorycznym była firma PwC.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl