wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 8°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
Od lewej stoją: Mikołaj Ostrowski, Michał Błach, Bartosz Lodek, Karolina Bożek, Dariusz Talik, Aleksander Drozd, w zespole jest jeszcze Patryk Włodarczak Fot. Maciej Kulczyński
Od lewej stoją: Mikołaj Ostrowski, Michał Błach, Bartosz Lodek, Karolina Bożek, Dariusz Talik, Aleksander Drozd, w zespole jest jeszcze Patryk Włodarczak

Zrobili aplikację , która pozwala szybko zgłaszać i zarządzać awariami. Klient zyskuje czas, bo nie ma stosu notatek, maili czy zeszytów z listą usterek. Z tego rozwiązania mogą korzystać zarządcy hoteli i mieszkań oraz firmy serwisowe. A wszystko dzięki absolwentom i studentom Politechniki Wrocławskiej, którzy wymyślili system „Usterka”.

Reklama

Pomysł na opracowanie aplikacji pojawił się półtora roku temu, gdy do firmy informatycznej założonej przez absolwentów Politechniki Wrocławskiej zgłosił się zarządzający zielenią miejską w Jeleniej Górze. Dotychczas planowanie wszystkich prac remontowo-porządkowych odbywało się tam na zasadzie zgłoszeń telefonicznych, dziesiątek e-maili oraz ustnego rozdzielania zadań, co zabierało jednak bardzo dużo czasu.

– Klientowi zależało przede wszystkim na usprawnieniu procedur. Pojechaliśmy na miejsce, żeby zobaczyć, jak to wszystko działa i uznaliśmy, że dobrym rozwiązaniem może być stworzenie odpowiedniej aplikacji. Efektem naszej pracy jest właśnie system „Usterka”, który w Jeleniej Górze jest wykorzystywany m.in. do utrzymania placów zabaw – mówi Mikołaj Ostrowski, absolwent PWr, który w firmie odpowiada za marketing.

Dostępny, prosty i mobilny

Mikołaj Ostrowski wyjaśnia, że system składa się z aplikacji mobilnej, którą instalujemy na smartfonie, i panelu administracyjnego, do którego logujemy się przez stronę internetową. Z aplikacji korzystają przede wszystkim pracownicy zgłaszający awarię oraz ekipy remontowe, a z panelu – osoby koordynujące ich działania.

Źródło: Usterka

– Przygotowując aplikację postawiliśmy na prostotę użytkowania. Zależało nam na tym, aby dodawanie informacji o usterkach czy awariach i późniejsze zarządzanie zgłoszeniami zabierało jak najmniej czasu – dodaje.

Korzystanie z aplikacji jest proste. Wystarczy np. zeskanować kod QR , który jest na uszkodzonej rzeczy, dodać krótki opis oraz zdjęcie zepsutego elementu. Po wysłaniu zgłoszenie trafia do systemu i od tego momentu administrator może je przydzielić konkretnej osobie, a następnie na bieżąco monitorować naprawę.

Zastosowanie „Usterki”

„Usterka” jest obecnie wykorzystywana do technicznego utrzymania placów zabaw czy hoteli, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaadaptować system na potrzeby firm realizujących przedsięwzięcia serwisowe, wynajmujących biura czy zarządców nieruchomości mieszkalnych.

– Obecnie firma prowadzi już rozmowy na temat wdrożenia systemu w akademikach Politechniki Wrocławskiej. Pomysł zakłada, że z aplikacji korzystać będą studenci, którzy w ten sposób mogliby zgłaszać wszelkiego typu awarie administracji obiektu – mówi Michał Ciepielski z sekcji informacji Politechniki Wrocławskiej.

W planach kolejne wersje

W planach jest rozwój programu. W kolejnych wersjach mają się pojawić nowe funkcjonalności m.in. kalendarz, w którym będzie można zaplanować terminy przeglądów i kontroli, a gdy takie wydarzenie będzie się zbliżać, administrator otrzyma odpowiednie powiadomienie.

Zespół pracujący nad programem liczy 7 osób, szóstka z nich to absolwenci i studenci  Politechniki Wrocławskiej oraz Patryk Włodarczak z Politechniki Poznańskiej. Swój startup rozwijają we współpracy z Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości PWr.

Większość zespołu pracowała przy budowie motocykli elektrycznych w projekcie LEM Wrocław w kole naukowym na Politechnice. W 2018 r. współpracowali z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej przy organizacji Wrocław SmartMoto Challenge.

jr/PWr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl