wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 12°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Przed zamieszkaniem w nowym lokum trzeba dokładnie sprawdzić jego stan techniczny

Reklama

Decydując się na zakup całkiem nowego mieszkania  zwykle przeglądamy oferty wielu deweloperów, wybieramy interesujący nas metraż i układ pomieszczeń, wpłacamy zaliczkę, a potem wyobrażamy sobie jak będzie wyglądało, gdy tylko będziemy je urządzić według własnych upodobań.

Tymczasem wyczekiwany przez nas moment odbioru kluczy do nowego mieszkania to również pora na to, aby jak najdokładniej sprawdzić, czy wykonawcy dołożyli wszelkich starań, aby nasz przyszły dom wyglądał tak, jak zapowiedział deweloper. Stąd też odbiór lokalu na pewno nie powinien być jedynie czystą formalnością.

- Przed zamieszkaniem trzeba bardzo dokładnie sprawdzić jego stan techniczny i zgodność wykonanych prac z zasadami sztuki budowlanej – zaznacza Krzysztof Smarzych, specjalizujący się w pracach budowlanych i wykończeniowych. – Dość dużo uwagi powinniśmy poświęcić stolarce okiennej i  drzwiowej.  Trzeba przyjrzeć się, czy nie ma na nich rys oraz czy otwierają się i zamykają bez żadnych problemów.

Warto również sprawdzić, czy ściany są równe i nie odchylają się od pionu. Doskonale sprawdzi się tu poziomica. Równie ważna jest podłoga, na której bardzo łatwo coś przeoczyć. Z pewnością nie powinny się na niej znaleźć wszelkiego rodzaju zadrapania lub wybrzuszenia.

- Koniecznie trzeba również sprawdzić wszelkie instalacje m.in. grzewczą, gazową, wodną  i elektryczną – twierdzi Krzysztof Smarzych.  – Najważniejsze jest to, czy działają jak należy, są szczelne i odpowiednio zamontowane. Niedopuszczalne są np. wystające lub schowane zbyt głęboko puszki elektryczne.

Warto też pamiętać, że sztuczne światło może maskować wiele niedociągnięć, dlatego na odbiór mieszkania najlepiej umówić się w ciągu dnia. Dobrze jest również skorzystać z profesjonalnej pomocy fachowca, gdyż dla kogoś, to się tym nigdy nie zajmował, wiele usterek może być kompletnie niezauważalnych. Fachowiec na pewno zwróci uwagę na trudne do wychwycenia detale, jak na przykład prawidłowy montaż parapetów wewnętrznych i grzejników czy silikon wokół okien.

Wszystkie nasze uwagi powinny znaleźć się w formalnym wykazie usterek. Dopiero po usunięciu wszystkich wad i niedociągnięć oraz po ponownej ocenie stanu  naszego nowego mieszkania możemy spokojnie złożyć podpis na protokole zdawczo-odbiorczym.

Teraz już pozostaje nam tylko urządzić mieszkanie według własnego gustu i upodobań, a potem mieszkać tam długo i szczęśliwie.

Katarzyna Kunka

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl