wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Miasto rozpoczyna remonty kamienic na Przedmieściu Oławskim, Psim Polu i Brochowie
Przedmieście Oławskie, zdjęcie ilustracyjne
Przedmieście Oławskie, zdjęcie ilustracyjne

Spółka Wrocławskie Mieszkania rozpoczyna remont 18 budynków w rejonach Przedmieścia Oławskiego, Psiego Pola i Brochowa. Wykonawca usunie stare piece, a do budynków od nowego sezonu grzewczego popłynie ciepło z sieci miejskiej. Tam, gdzie nie było takiej możliwości –zostaną wykonane indywidualne ogrzewania gazowe. W planach jest remont kolejnych 33 kamienic.

Reklama

Prace związane ze zmianą systemu ogrzewania rozpoczną się w czerwcu i potrwają do końca listopada. A to nie wszystko. Spółka Wrocławskie Mieszkania zleciła opracowanie dokumentacji projektowych na wymianę systemu ogrzewania oraz wykonanie instalacji centralnego ogrzewania dla kolejnych 33 kamienic gminnych.

– Rozpoczynamy realizację miejskiego programu wymiany źródeł ciepła w lokalach mieszkalnych, który jest jednym z kluczowych zadań prezydenta Jacka Sutryka i priorytetowy dla nas, jako zarządcy kamienic komunalnych –mówi Dariusz Kowalczyk prezes zarządu spółki Wrocławskie Mieszkania

Wiceprezes spółki Monika Tendaj-Bielawska dodaje: –W sumie w planie uciepłowień spółki na lata 2020-2024 wytypowano ponad 200 budynków. Analizowaliśmy szereg danych, takich jak przebieg istniejących sieci ciepłowniczych, stan techniczny budynków, a przede wszystkim posiadany system ogrzewania.

Wymiana ogrzewania

Do uciepłowienia wskazano budynki 100% gminne, z mieszkaniami ogrzewanymi w większości tzw. kopciuchami. Wymiana ogrzewania i montaż instalacji centralnego ogrzewania dla 63 budynków zostanie dofinansowany ze środków unijnych w ramach RPO WD 2014-2020, w wysokości ponad 11 mln zł. Pozostałe będą realizowane z budżetu gminy.

Proces przygotowania inwestycji dla 18 budynków trwał ponad rok. Poprzedziły je uzgodnienia warunków z dostawcami ciepła, wizyty projektantów i liczne inwentaryzacje budowlane, na podstawie których przygotowane zostały projekty remontów budynków. Dla części z nich zmiana ogrzewania jest pierwszym etapem zaplanowanych prac.

Inwestycje podczas epidemii są bezpieczne

W związku z pandemią koronawirusa spółka zobowiązała wykonawców robót do zapewnienia mieszkańcom dodatkowych środków zabezpieczających tj. ozonowanie budynków, dodatkowe dezynfekcje.

– Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego pozwalają na wykonywanie prac inwestycyjnych w lokalach mieszkalnych z zachowaniem środków ochrony osobistej i przy udziale domowników. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań uprzedzamy naszych najemców ogłoszeniami na klatkach schodowych i staramy się wyprzedzająco komunikować o planowanych pracach– dodaje Dariusz Kowalczyk.

W planach kolejne 33 kamienice

W kwietniu spółka rozpoczęła działania związane z przygotowaniem dokumentacji projektowych dla kolejnych 33 kamienic, w których prace rozpoczną się w przyszłym roku. Projektanci i pracownicy Wrocławskich Mieszkań ze względu na panujący reżim sanitarny dokonywali inwentaryzacji w pierwszej kolejności na częściach wspólnych tj. klatki schodowe, piwnice i strychy. Po sukcesywnym znoszeniu obostrzeń rozpoczęto wykonywanie wizji w lokalach.

– Tam, gdzie to możliwe projektanci korzystają z zasobów Archiwum Miejskiego. Jednak przez wiele lat najemcy dokonywali przebudowy lokali i musimy to dokładnie zinwentaryzować –mówi Dariusz Kowalczyk.

Miejski program KAWKA+

Budynki, w których nie jest możliwe systemowe uciepłownienie, a najemcy posiadają stare piece, spółka zachęca do skorzystania z miejskiego programu KAWKA+.

– Dotychczas wpłynęło do nas ponad 100 wniosków o zgodę na zmianę systemu ogrzewania. Staramy się je rozpatrywać na bieżąco i wspierać lokatorów w pozyskiwaniu kolejnych pozwoleń – mówi Monika Tendaj-Bielawska.

Miejski program oferuje dofinansowanie 100% kosztów kwalifikowanych, nawet do 15 tys. zł. Ci, którzy zdecydują się na likwidację starych pieców do końca 2020 r mają możliwość skorzystania z ulgi czynszowej nawet do 100% w okresie 2 lat, a w kolejnych trzech- zniżka wynosi 50%.

Mieszkańcom budynków, w których gmina przeprowadzi prace związane ze zmianą ogrzewania, w okresie trwania prac remontowych przysługuje 20% zniżka w opłatach czynszowych. Co ważne –zniżka ta nie wymaga wniosku lokatora.

Wsparcie z Lokalnego Programu Osłonowego

Tym którzy obawiają się wzrostu opłat po zmianie ogrzewania miasto przygotowało wsparcie w postaci Lokalnego Programu Osłonowego prowadzonego przez MOPS. Warto się nim zainteresować, ponieważ kryterium dochodowe uprawniające do pomocy jest wysokie i mogą z niego korzystać nie tylko osoby o najniższych dochodach.

– Zmiana ogrzewania to większy komfort i bezpieczeństwo dla mieszkańców. Jednak by sprawnie przeprowadzić inwestycje, czy to na etapie prac projektowych czy już wykonawczych konieczne jest zaangażowanie lokatorów- jest to kluczowe w powodzeniu przedsięwzięcia. Z naszych dotychczasowych doświadczeń wynika, że mieszkańcy ze zrozumieniem odnoszą się do naszych potrzeb. Liczymy, że tak będzie i tym razem – podkreśla Dariusz Kowalczyk.

W 2020 r Wrocławskie Mieszkania przeprowadzą wymianę ogrzewania w kamienicach przy ul: Chudoby 9, Komuny Paryskiej 82 i 84, 84A, ul. Prądzyńskiego 3, 20, 20A, 24, 39, Brzeskiej 25A, Więckowskiego 20, 21, Obornickiej 59, 61, 75, ul. Chińskiej 2b, 2c, 3a. Spółka przeznaczy na to zadanie ponad 9 mln zł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl