wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław wykorzysta IoT w komunikacji i służbach miejskich
Od prawej: Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia i  i Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska Jarek Ratajczak
Od prawej: Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia i i Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska

Autobusy we Wrocławiu będą miały zielone światło dzięki IoT od Orange. Podpisano porozumienie z władzami miasta.

Reklama

W przyszłości miejskie autobusy będą wykorzystywały naraz kilka technologii geoloklizacji – w tym również sieci urządzeń Internetu Rzeczy – IoT. Dzięki temu będzie można, w danej chwili precyzyjnie określić gdzie znajduje się pojazd. A to pozwoli tak dostosować sygnalizację świetlną by skrócić czas przejazdu. Wrocław oraz Orange Polska podpisały w tej sprawie list intencyjny. Zakłada on także testy drugiej usługi Smart City – Density City Map. Pozwoli ona lepiej zarządzać pracą służb miejskich w najbardziej zatłoczonych miejscach.

– Rozwój miasta oraz potrzeby mieszkańców spowodowały, że priorytetem dla nas stało się usprawnianie komunikacji zbiorowej. Szukając nowych rozwiązań w ramach idei Smart City dostrzegliśmy potencjał w łączeniu danych z różnych źródeł w tym również z sieci urządzeń IoT, sieci GSM. Dzisiaj tworzymy wspólnie z firmą Orange rozwiązanie oparte o BigData, po to aby usprawnić komunikację autobusową oraz wykorzystać dane statystyczne aby sprawnie zarządzać miastem. Jeżeli te rozwiązania spełnią nasze oczekiwania na pewno je wykorzystamy – podkreśla wiceprezydent miasta Maciej Bluj.

Smart City przestało być ideą, nowoczesne technologie coraz szerzej wkraczają do polskich miast. Zarządzanie, z wykorzystaniem Internetu Rzeczy i chmury obliczeniowej, usprawnia funkcjonowanie miasta i przynosi realne oszczędności zarówno dla jak i mieszkańcom. Orange Polska ma duże doświadczenie we współpracy z samorządami, nasze rozwiązania z powodzeniem działają już w wielu miastach. Dysponujemy siecią przewodową i mobilną w całym kraju, jako pierwszy operator w Polsce dostarczamy otwarte i bezpieczne środowisko SmartIoT, które pozwala budować usługi szyte na miarę – powiedział Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska.

Advanced Bus Location

Uczestnicy spotkania podkreślili, że jednym z pierwszych wspólnie realizowanych projektów będzie Advanced Bus Location. Chodzi o sprawne zarządzanie komunikacją miejską, głównie w zakresie zapewnienia płynności ruchu autobusów.

Innowacyjna usługa Orange pomoże określić pozycję każdego autobusu w przestrzeni miejskiej. To z kolei pozwoli na zapewnienie płynności przejazdu m.in. poprzez odpowiednie wysterowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach. Takie rozwiązanie zwiększy znacznie efektywność transportu publicznego. Opiera się ona na połączeniu trzech technologii – GPS, sieci mobilnej GSM, WiFi oraz niewielkich urządzeń - beaconów, znajdujących się np. na latarniach ulicznych i wykorzystujących Bluetooth. Pozwalają one bardzo dokładnie wskazać umiejscowienie pojazdu w mieście, a rozwiązanie oparte będzie na systemie SmartIoT dostarczanym przez Orange.

Density City Map

Kolejne rozwiązanie to Density City Map. Dzięki m.in. danym statystycznym z sieci mobilnej możliwe będzie określenie najbardziej zatłoczonych miejsc w czasie rzeczywistym. Przełoży się to na większe bezpieczeństwo mieszkańców i lepsze zarządzanie pracą służb miejskich, na przykład w czasie powodzi. Wykorzystywane będą w tym celu dane z sieci 2G i 3G. Sposób gromadzenia danych oraz ich prezentacji w ramach narzędzia Power BI, zapewni pełną prywatność użytkowników sieci.

Orange Polska jest liderem w dziedzinie nowoczesnych rozwiązań opartych na Internecie Rzeczy. Zakres oferowanych usług jest bardzo szeroki. Obejmuje opomiarowanie i zdalny odczyt liczników (m.in. wody i prądu), sterowanie oświetleniem ulicznym, inteligentne systemy parkowania, monitoring bezpieczeństwa, lokalizowanie osób i mienia, unikatowe rozwiązania bike sharingu, inteligentne ławki z WiFi i ładowaniem urządzeń, aż po inteligentne pojemniki na odpady informujące o stopniu zapełnienia.

Wrocław staje się Smart City

Nowy pomysł na przystanek komunikacji miejskiej i dokładna lokalizacja wrocławskich autobusów i tramwajów – to główne projekty wynikające z podpisanego listu intencyjnego o współpracy Wrocławia z firmą Nokia.

Zaplanujesz podróży i kupisz bilet w autobusie lub tramwaju , a do tego już nie zapomnisz o imprezach kulturalnych i sportowych – takie możliwości daje aplikacja Mobill, która już działa we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl