wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rusza budowa Nowego Targu [WIZUALIZACJE]
Biurowiec Nowy Targ, wizualizacja źródło: inwestor
Biurowiec Nowy Targ, wizualizacja

Kończą się prace archeologiczne i rusza budowa biurowca Nowy Targ przy pl. Nowy Targ. Skanska na swoją najnowszą inwestycję we Wrocławiu wyłoży 200 mln zł. Gmach ma mieć blisko 22 tys. mkw., biura i lokale usługowe. Zostanie oddany do użytku w połowie 2019 r..

Reklama

W środę 25 października 2017 r. na placu budowy na przeciwko kościoła św. Wojciecha przy pl. Dominikańskim i u zbiegu ulic: św. Katarzyny, św. Wita, Wita Stwosza i pl. Nowy Targ – rozpoczęto wylewanie fundamentów pod biurowiec firmy Skanska. Gmach powstanie w miejscu, gdzie przez lata stały wybudowane w czasach PRL-u biurowce: Navicentrum i Naviga.

– Kończą się prace archeologiczne i rozpoczynamy budowlane. Płyty fundamentowe wylewane są 10 metrów poniżej pobliskiej ulicy. Cały wykop został specjalnie zabezpieczony tak, by do środka nie osunęły się przylegające ulice – mówi Artur Mamrot, menadżer projektu Nowy Targ, Skanska Property Poland.

25 październik 2017 r., budowa biurowca Nowy Targ, fot. Janusz Krzeszowski

Romańska głowa i Via Regia

Na razie to największy plac budowy z pracami aerologicznymi w samym centrum Wrocławia.  4 metry poniżej pobliskiej ulicy, archeolodzy odsłonili to, co przez wieki były pod ziemią. Widać pozostałości po starej osadzie rzemieślniczo-targowej, średniowieczne kloaki, ślady XIII w. domów drewniano-glinianych czy XVI w. renesansowych budowli. Można także zobaczyć spalone domy pochodzące najprawdopodobniej z roku 1241 gdy miasto zmagało się z najazdem Mongołów. W trakcie prac odkryto m.in.: głowę rzeźby romańskiej z XII w. oraz odznaki pielgrzymów z Toskanii, Rzymu i Akwizgranu.

– Odkryliśmy najstarsze ślady drogi Via Regia prowadzącej z Hiszpanii do kościoła św. Wojciecha – mówi archeolog prof. Jerzy Piekalski, Uniwersytet Wrocławski.

25 październik 2017 r., budowa biurowca Nowy Targ, fot. Janusz Krzeszowski

Inwestycja za 200 mln zł dla 4 tys. pracowników

Archeolodzy prace mają zakończyć w ciągu miesiąca. W listopadzie na placu budowy ustawione zostaną 3 żurawie. Rozpocznie się budowa 7 kondygnacji naziemnych i 2 podziemnych. Biurowiec będzie miał blisko 22 tys. mkw. pod wynajem. Na parterze będą lokale usługowe. Budynek, w którym będzie mogło pracować nawet 4 tys. osób,  zostanie oddany do użytku w połowie 2019 roku. Inwestycją ma kosztować 200 mln zł.

Biurowiec Nowy Targ, wizualizacja: inwestor

Nowy Targ dla pracowników i przechodniów

Nazwa nowej inwestycji firmy Skanska – Nowy Targ, to nawiązanie do placu, przy którym powstaje, i który dawniej pełnił funkcję miejsca handlowego. Budynek został zaprojektowany tak, aby mogli korzystać z niego nie tylko pracownicy, ale także przechodnie. Na parterze powstaną kawiarnie i lokale usługowe z wejściami od strony ulicy Świętej Katarzyny oraz placu Nowy Targ.

– To szczególny projekt. Po raz pierwszy budynek biurowy wchodzi w ścisłą zabudowę centrum. Ten aspekt miał decydujący wpływ przy jego projektowaniu – mówi Zbigniew Maćków, architekt biurowca Nowy Targ.

Biurowiec Nowy Targ, wizualizacja: inwestor

W budynku będą zielone patia. Na ostatnich piętrach znajdą się tarasy z widokiem na panoramę miasta. Przy ulicy inwestor zaplanował nowe drzewa i miejsca zieleni z ławkami dla przechodniów.

– Kiedyś mieszkańcy spotykali się tutaj na targowisku, dzisiaj będzie to miejsce, w którym zadomowi się biznes, po godzinach zapraszając do wspólnego spędzania czasu. Będzie to Nowy Targ w nowoczesnej odsłonie – mówi Mariusz Krzak, dyrektor regionalny w Skanska Property Poland.

Nowy Targ to już szósta inwestycja firmy Skanska we Wrocławiu, który według najnowszego rankingu Forbes jest najatrakcyjniejszym miastem dla biznesu w Polsce.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl