wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławianie budują pierwszą polską konstelację satelitów ScopeSat
ScopeSat satelita obserwacyjny wrocławskiej firmy SatRevolution źródło: SatRevolution
ScopeSat satelita obserwacyjny wrocławskiej firmy SatRevolution

Wrocławska firma SatRevolution złożyła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) wniosek o uprawnienia radiowe dla REC – pierwszej konstelacji satelitarnej, umożliwiającej robienie zdjęć Ziemi w czasie rzeczywistym. Wrocławianie wykonają zdjęcia z dokładnością 50 cm na piksel, przez satelitę ważącego zaledwie 10 kg – to rekord świata – mówią pomysłodawcy.

Reklama

REC (ang. Real-time Earth-observation Constellation) to pierwsza konstelacja satelitarna, umożliwiającej robienie zdjęć Ziemi w czasie rzeczywistym. Zdjęciami zrobionymi przez wrocławskie satelity SatRevolution zainteresowany jest m.in. Instytut ONZ do spraw Badań i Szkoleń (ang. UNITAR), który chce wykorzystać dane satelitarne w ramach swojego programu UNOSAT. W tej sprawie podpisano już list intencyjny.

– Zdjęcia będą robione z małych satelitów (ważących zaledwie 10 kg) z dokładnością 50 cm na piksel – to rekord świata. Obecnie średnia zdjęć robionych z tak małych obiektów wynosi 3-5 m na piksel i robią je satelity ważące co najmniej 150 kilogramów – wylicza Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRevolution.

Pomysłodawcy podkreślają, że ich prekursorski projekt umożliwi pozyskiwanie danych satelitarnych, dzięki którym, monitorowanie Ziemi na potrzeby zrównoważonego rozwoju, Smart City, transportu, jak i zarządzania kryzysowego, stanie się około stukrotnie tańsze niż dotychczas.

W kwietniu br. w kosmos poleci Światowid, pierwsze nanosatelita zaprojektowany i stworzony przez wrocławską spółkę SatRevolution, źródło: SatRevolution

Wrocławska konstelacja satelitów

SatRevolution jest pierwszą polską firmą, która od początku istnienia realizuje plan polegający na budowie i umieszczeniu na orbicie konstelacji satelitów. Docelowo firma planuje wynieść w przestrzeń kosmiczną około tysiąca nanosatelitów obserwacyjnych.

– Prace podzielone zostały na kilka etapów – w pierwszym, do 2022 roku na orbicie znajdzie się 16 satelitów, następnie ich liczba zostanie zwiększona do 66. Finalnie, w 2026 roku, konstelacja ma osiągnąć około tysiąca jednostek obrazujących – wylicza Grzegorz Zwoliński.

Wrocławskie satelity 17 kwietnia lecą w kosmos

Zanim powstanie konstelacja satelitów, w kosmos polecą Światowid i KRAKsat – pierwsze nanosatelity zaprojektowane i stworzone przez wrocławską spółkę SatRevolution. Urządzenia są już gotowe do wyniesienia na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Start rakiety zaplanowano na 17 kwietnia.

– Od NASA mamy już wejściówki, teraz musimy tylko kupić bilety na samolot i będziemy wszystko oglądać z bliska – dodaje Grzegorz Zwoliński.

Pierwsze polskie satelity komercyjne, powstają we Wrocławiu na Praczach Odrzańskich, fot. Janusz Krzeszowski

Polski sektor kosmiczny

Realizacje projektu SatRevolution wsparły krajowe fundusze inwestycyjne m.in. BRIdge Alfa, tj. Kvarko oraz Infini. Łącznie dotychczasowe inwestycje spółki przekroczyły ponad 5 mln zł. 

– Inwestycje w polski sektor kosmiczny to swego rodzaju awangarda. Wynika to głównie z faktu, że firmy zajmujące się technologiami kosmicznymi dopiero wkraczają w ten obszar rynku, a to oznacza, że zwrot z inwestycji może być bardzo odsunięty w czasie. Tym większe znaczenie ma dynamika rozwoju SatRevolution oraz konsekwencja w realizacji projektów. One są doskonałą zachętą dla przyszłych, potencjalnych inwestorów – podkreśla Maciej Wieloch, prezes funduszu Infini.

Konstelacja satelitów REC: dokładniejsze, lżejsze i tańsze

REC będzie pierwszą konstelacją satelitów obrazujących Ziemię w czasie rzeczywistym. Podstawowa jednostka konstelacji to satelita obserwacyjny ScopeSat. Jego konstrukcja bazuje w części na projekcie Światowid – pierwszego polskiego nanosatelity obserwacyjnego, którego platforma NanoBus rozbudowana zostanie o napęd jonowy – wydłużający czas misji oraz umożliwiający deorbitację po jej zakończeniu.

Ponadto w docelowym projekcie wykorzystany zostanie rozkładany teleskop DeploScope z aperturą segmentową, umożliwiającą osiągnięcie bardzo wysokiej rozdzielczości obrazowania o wartości lepszej niż 1 m.

Zastosowanie instrumentu DeploScope pozwoli diametralnie zmniejszyć rozmiar i masę satelity, a konsekwencją redukcji masy będzie zaś zmniejszenie kosztów jego budowy oraz, co najważniejsze, wyniesienia na orbitę. Jak przewidują wrocławscy inżynierowie pierwszy satelita systemu REC powinien kosztować około 5-6 mln zł, zaś  każdy kolejny już w okolicy 1,5 mln zł.

Wrocław na rynku nanosatelitów i mikrosatelitów

Firma SatRevolution S.A. została założona w czerwcu 2016 r. przez Grzegorza Zwolińskiego, Damiana Fijałkowskiego i Radosława Łapczyńskiego, twórców wrocławskiego studia T-Bull S.A., czołowego polskiego producenta gier mobilnych.

30 Kreatywnych Wrocławia

Twórcy spółki SatRevolution są jednymi z laureatów rankingu organizowanego przez portal wroclaw.pl – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017” – w którym przedstawiamy wrocławian, pokazujemy, co wyjątkowego robią i do czego dążą. Pytamy ich także o ich przepis na sukces i o rolę Wrocławia w ich życiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl