wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rządowy pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

18 marca br. premier przedstawił projekt pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS- Cov - 2, obejmie 5 filarów: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochronę zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych. Nowe projekty ustaw lub nowelizacje mają być gotowe do końca tygodnia.

Reklama

Specjalny pakiet wart jest 212 miliardów złotych i składa się pięciu filarów

Dla pracowników 

Pierwszy filar ma chronić pracowników przed utratą pracy, a dla pracodawców wprowadzać działania osłonowe na rynku pracy. Jak poinformował premier, zostanie zaproponowana m.in. możliwość pokrywania przez państwo 40 proc. wysokości wynagrodzenia do wynagrodzenia średniego.

W przypadku samozatrudnienia, umowy zlecenia oraz umowy o dzieło, rząd planuje wprowadzić rozwiązanie, które pozwoli zamortyzować straty tych usług i zleceń. Pracownicy samozatrudnieni lub na umowie zlecenie mogą liczyć na wypłatę świadczenia gwarantowanego z ZUS w wysokości ok. 2 tys. zł, czyli nie mniej niż 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Dla przedsiębiorców

Drugi filar dotyczy finansowania przedsiębiorców. Są to m.in. gwarancje kredytowe, finansowanie leasingu dla firm transportowych oraz mikropożyczki.

Mali przedsiębiorcy będą mogli korzystać z pożyczek w wysokości 5 tys., wypłacanych z Funduszu Pracy. To pożyczka dla firm, które zatrudniają nie więcej niż 9 pracowników. Taka firma będzie mogła również liczyć na odroczenie składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczek na wszystkie podatki. Za te odroczenia nie będzie naliczana żadna opłata prolongacyjna. Pożyczka będzie bezzwrota jeśli firma nie zdecyduje się na zwolnienie pracowników przez najbliższe 6 miesięcy.

Wprowadzony zostanie nowy instrument służący refinansowaniu umów leasingowych dla firm transportowych - będzie na to 1,7 mld zł. Wypłaty mają ruszyć za dwa tygodnie.

Służba zdrowia 

Trzeci filar zakłada wsparcie dla służby zdrowia. To co najmniej 7,5 mld zł dodatkowych środków na jednoimienne szpitale zakaźne, sprzęty ochronne, aparaturę medyczną niezbędną do modernizacji bazy szpitalnej i walki z koronawirusem.

System finansowy

Czwarty filar pakietu to zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania systemu finansowego w tym depozytów, lokat, płatności, wpłat oraz wypłat. Premier podkreślił także, że rząd chce, aby UOKiK i inne urzędy regulujące ceny kontrolowały rynek od strony cen.

Inwestycje

Piąty filar to inwestycje publiczne. Rząd chce zastosować impuls inwestycyjny po stronie państwa i buduje fundusz co najmniej 30 mld zł na drogi samorządowe, cyfryzację, ochronę środowiska, modernizację szkół i szpitali

Ministerstwo Finansów z pomocą dla MŚP

Minister Finansów podpisał rozporządzenie w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego gwarancji spłaty kredytów w formule pomocy de minimis dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców (MŚP).

Zmiana rozporządzenia Ministra Finansów pozwoli na objęcie gwarancjami do 80% kredytów. Ministerstwo Finansów zdecydowało o obniżeniu opłaty prowizyjnej od takich gwarancji z obecnego poziomu 0,5% do 0%.

Pomoc de minimis

Pomoc de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów udzielanych przez BGK jest instrumentem szeroko wykorzystywanym przez MŚP dla zapewnienia środków na finansowanie działalności – przede wszystkim bieżącej, ale też i inwestycyjnej.

Ministerstwo Finansów szacuje, że BGK wystawi w 2020 r. gwarancję de minimis na kwotę 9,5 mld zł.

KPRM/MF

Czytaj także: 

Wrocławski Pakiet Pomocowy dla przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl