wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Aktualności
 4. Za rok będą dwa nowe baseny w Aquaparku. Podpisano umowę z wykonawcą
wizualizacja źródło: WPW
wizualizacja

Podpisano umowę na zaprojektowanie i rozbudowę wrocławskiego Aquaparku. Za rok, goście będą mieć do dyspozycji m.in. dwa nowe baseny zewnętrze, teren zielony i większy parking. Odwiedzający mogą liczyć na nowe atrakcje i mniejsze kolejki przy kasach. Inwestycja ma kosztować 9,4 mln złotych brutto, czyli o półtora miliona mniej, niż założył inwestor.

Reklama

20 sierpnia 2019 r. podpisano umowę z firmą PPUH Transcom Sp. z o. o., która w lipcu br. wygrała przetarg na budowę nowych basenów. Zgodnie z umową wykonawca będzie miał 11 miesięcy na zrealizowanie inwestycji. Oznacza to, że w kolejnym sezonie letni goście Aquaparku będą mieć do dyspozycji dodatkowe baseny zewnętrzne, budynek przebieralni z 564 szafkami wraz z zapleczem sanitarnym i kasy biletowe. Około pięciu miesięcy potrwają prace związane z projektami i pozwoleniami. Kolejne pół roku to budowa.

20 sierpnia 2019 r., podpisanie umowy, fot. Jarek Ratajczak

– Prace budowlane chcemy rozpocząć w listopadzie br. Obiekty powinny być gotowe do końca czerwca przyszłego roku – mówi Władysław Sobiech, prezes zarządu PPUH Transcom Sp. z o. o. z Katowic. To rodzinna firma, która działa na rynku od 31 lat i wcześniej była podwykonawcą koncernu Skanska, podczas budowy Aquaparku. Ostatnio wybudowali m.in. baseny zewnętrzne w Ostrowcu Świętokrzyskim i Knurowie.

– W tym roku udało nam się pobić rekord frekwencji, 11 sierpnia odwiedziło nas prawie 9 tysięcy gości. Taki wynik motywuje do działania, dlatego już w przyszłe wakacje nasi goście będą mogli skorzystać z dwóch basenów zewnętrznych, nowych terenów zielonych na Wzgórzu Andersa, dodatkowego parkingu oraz z rozbudowanych szatni i zaplecza sanitarnego – wylicza Grzegorz Kaliszczak, prezes Wrocławskiego Parku Wodnego.

W tym miejscu powstaną dwa baseny zewnętrzne, fot. Jarek Ratajczak

Rusza rozbudowa wrocławskiego Aquaparku

Obecny kompleks jest już jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Rocznie odwiedzają go prawie 2 miliony gości. Składa się z basenów wewnętrznych, zewnętrznych, zjeżdżalni, saunarium z ogrodem saunowym, fitnessu i siłowni, plaż i miejsc do wypoczynku. Jednak w sezonie, jak podkreślają przedstawiciele Aquaparku, są dni, gdy w szatniach brakuje wolnych miejsc.

źródło: WPT

Dlatego Zarząd Wrocławskiego Parku Wodnego S.A. chce zagospodarować dodatkowy fragment terenu, znajdujący się w jego północno-zachodniej części. Graniczy on bezpośrednio z ulicą Petrusewicza od strony północnej, a ze Wzgórzem Andersa od strony zachodniej. Powstaną tam dwa zewnętrzne baseny wraz z budynkiem szatniowo-sanitarnym, budynkiem technicznym, kasami i powiększonym terenem zielonym.

Mniejsze kolejki do kas

– Chcemy stworzyć autonomiczną część zewnętrzną, do której dostęp będzie od ulicy Petrusewicza. Na placu wejściowym powstanie budynek kasowy z bramką obrotową, skąd będzie można przejść w głąb terenu do nowych i istniejących basenów zewnętrznych. Chodzi o to, by klienci, którzy będą chcieli latem skorzystać tylko ze strefy zewnętrznej, mieli taką możliwość. To pozwoli nam rozładować kolejki przy kasach i usprawnić obsługę – podkreśla Grzegorz Kaliszczak.

Inwestor dodaje, że dla projektantów koncepcji wyzwaniem była znaczna różnica poziomów pomiędzy placem wejściowym a poziomem niecek basenowych, dlatego nowe budynki będą częściowo ukryte pod ziemią w istniejącej skarpie. Wejścia do obu zabudowań zaplanowano od strony i z poziomu ulicy Petrusewicza.

Wszystkie elewacje mają być obłożone jasnymi, szarymi płytami z betonu architektonicznego w różnych rozkrojach. Ślusarka zewnętrza, obróbki blacharskie w kolorze ciemnoszarym. Budynek szatniowy i techniczny zostaną pokryte zielonym dachem.

Jeszcze więcej zieleni wokół Aquaparku

Na żółto zaznaczono planowaną plażę, wizualizacja, źródło: WPW

Na nowo zagospodarowanym obszarze pojawią się dodatkowo 22 drzewa, 2,5 tysiąca krzewów i traw ozdobnych, ponad 700 mkw. trawnika.

– Wiemy, że wielu naszych klientów w okresie letnim bardzo chętnie korzysta z leżaków, dlatego teren Aquaparku zostanie powiększony. Tereny zewnętrzne zostaną poszerzone o część Wzgórza Andersa i będzie to miejsce przeznaczone na plażę dla naszych gości – dodaje prezes.

Nowe miejsca parkingowe

Planowany parking dla Aquaparku, źródło: WPW

Parking przy Aquaparku będzie większy. WPW chce wydzierżawić plac przy ulicy Petrusewicza przy markecie Kaufland. Do końca października pojawią się tam szlabany, a parking będzie dostępny tylko dla gości Aquaparku. Ponieważ coraz więcej klientów przyjeżdża jednośladami, powiększono obecny parking dla motocykli oraz powstanie jeszcze jeden – przy Basenie Sportowym. 

Pieniądze na inwestycję

Rozbudowę finansuje WPW. Prezes podkreśla, że są ewenementem w skali kraju, placówką do której gmina nie tylko nie musi dokładać, ale która od lat wychodzi na plus.

20 sierpnia 2019 r., fot. Jarek Ratajczak

– Ubiegły rok zamknęliśmy ponad 8-milionowym zyskiem. Naszym celem nie jest zarabianie, ale realizowanie misji dla mieszkańców Wrocławia, którzy coraz więcej czasu chcą spędzać na sporcie i rekreacji, co nas bardzo cieszy i motywuje do dalszego rozwoju – dodaje prezes.

Wrocławski Aquapark powstał 11 lat temu. Jest jednym najchętniej odwiedzanych Aquaparków w Europie. Od początku istnienia z jego usług skorzystało już 16 milionów gości.

Jak będzie wyglądał nowy obiekt?

W budynku szatniowo-sanitarnym zaprojektowano szatnię koedukacyjną z szafkami ubraniowymi i kabinami do przebierania, pomieszczeniem dla matki z dzieckiem oraz natryski i toalety, oddzielnie damskie i męskie. W budynku technicznym znajdzie się m.in. hala filtrów, zbiorniki przelewowe. Budynek kasowy składać się będzie z jednego pomieszczenia kasowego wyposażonego w dwa stanowiska robocze i okna kasowe.

Klienci będą mieć do dyspozycji dwa nowe baseny zewnętrzne z powiększoną plażą. Pierwsza niecka będzie miała charakter rekreacyjny. Jej powierzchnia będzie wynosiła 425 mkw., a głębokość 1,20 m. Druga o pow. 82 mkw. i głębokości 0,4 m będzie przeznaczona dla dzieci. W brodziku zainstalowane zostaną jeżyki wodne, dzwonki wodne i zjeżdżalnia „słoń”.

Baseny zostaną doposażone w specjalne wózki inwalidzkie i dźwigi dla osób niepełnosprawnych oraz 4 stanowiska dla ratowników.

Duży basen:

 • długość basenu – ok. 34 metry
 • szerokość basenu – ok. 13 metrów
 • głębokość basenu – 1,2 metry
 • woda w basenie będzie podgrzewana

Brodzik:

 • głębokość basenu: 0,4 metry
 • powierzchnia lustra wody: 82 mkw.
 • woda w basenie będzie podgrzewana

WPW wybuduje kompleks basenowy na Brochowie

Spółka WPW S.A. jest również inwestorem budowy nowego wrocławskiego kompleksu basenowego na wrocławskim Brochowie. Od września planuje wspierać wrocławskich uczniów z tzw. podwójnego rocznika, oferując im we współpracy z Urzędem Miejskim Wrocławia swój obiekt pod atrakcyjne zajęcia Wu-efu.

Czytaj także: Jest przetarg na budowę kompleksu basenów na Brochowie

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl