wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławscy studenci i Spyrosoft zrobili robota pirotechnicznego
Autonomiczny robot pirotechniczny Ariadna fot. materiały prasowe Spyrosoft
Autonomiczny robot pirotechniczny Ariadna

Ariadna – robot pirotechniczny do przenoszenie ładunku oraz wykrywanie min wymyślili i skonstruowali studenci Politechniki Wrocławskiej przy wsparciu wrocławskiej firmy Spyrosoft. Robot został już nagrodzony na światowych zawodach w Chinach, a w styczniu będzie można go zobaczyć podczas dwunastej edycji międzynarodowych zawodów robotów Robotic Aren w Hali Stulecia.

Reklama

Prace nad robotem Ariadna trwały w laboratorium Koła Naukowego Robotyków „KoNaR” cztery miesiące. Za jego przygotowanie zespół „KoNaR-u” otrzymał nagrodę specjalną za najlepszą prezentację techniczną konstrukcji i wywalczył drugie miejsce w kategorii Academia na międzynarodowych zawodach ,,Minesweepers: towards a landmine-free world" w Makau w Chinach. W efekcie powstał autonomiczny robot pirotechniczny, który potrafi wykonywać takie czynności, jak: collision detection (wykrywania kolizji), omijanie przeszkód, przenoszenie ładunku oraz wykrywanie min. Do tego porusza się ruchem nadążnym, czyli samodzielnie dojeżdża do zadanego celu.

– Rywalizacja opierała się na wykonaniu różnych zadań. Jednym z nich było bezpieczne usuwanie odnalezionych atrap min naziemnych. Nasz robot używa do tego manipulatora z chwytakiem elektromagnetycznym – opisuje działanie Ariadny Michał Piotrowicz, koordynator projektu.

KoNaR na zawodach Minesweepers: towards a landmine-free world" w Makau w Chinach, źródło: KoNaR

Wiedza i doświadczenie

Stworzenie robota nie byłoby możliwe bez zewnętrznego wsparcia. Udzieliła go wrocławska firma Spyrosoft, która m.in. zakupiła część elementów konstrukcyjnych.

– Wsparcie, jakiego udzielamy wrocławskim studentom, polega przede wszystkim na dzieleniu się z nimi wiedzą i doświadczeniem w zakresie tworzenia oprogramowania wbudowanego. Konsultacje techniczne prowadzą nasi najbardziej doświadczeni inżynierowie, w tym również pracownicy naszego działu RnD – Research and Development, w którym tworzymy produkty najpierw je wymyślając, a potem robiąc do nich software, hardware, architekturę systemu – mówi o współpracy z „KoNaR-em” Grzegorz Gembara szef działu RnD w Spyrosoft.

Podczas jednego ze spotkań we wrocławskiej siedzibie Spyrosoft na pl. Nowy Targ. Od lewej: Grzegorz Gembara (Spyrosoft), Michał Piotrowicz (KoNaR), Krystian Mirek (KoNaR), Łukasz Wójcik (Spyrosoft), Mateusz Michalak (KoNaR)

Robotic Arena

Robot zostanie zaprezentowany na największej imprezie robotycznej w kraju, od lat organizowanej na Hali Stulecia we Wrocławiu przez studentów Politechniki Wrocławskiej. Dwunasta edycja międzynarodowych zawodów robotów Robotic Arena odbędzie się 25 stycznia przyszłego roku. Więcej informacji o międzynarodowych zawodach robotów Robotic Arena na: www.roboticarena.pl

Autonomiczny robot pirotechniczny Ariadna, fot. materiały prasowe Spyrosoft

Spyrosoft – inżynieria oprogramowania

Wrocławska firma Spyrosoft oferuje pełen zakres usług związanych z tworzeniem oprogramowania – od rozwiązań wbudowanych po aplikacje i systemy chmurowe. Firma jest jednym z liderów rynku technologicznego. Dzięki unikalnemu know-how i dynamizmowi rośnie bardzo szybko. Obecnie zatrudnia około 450 osób, a swoje biura ma: we Wrocławiu, w Krakowie i Białymstoku, a także w Zagrzebiu (Chorwacja), w Londynie (Wielka Brytania) oraz w Ann Arbor (Stany Zjednoczone).

Czytaj także: Wrocławski SpyroSoft zatrudnia w Wielkiej Brytanii, Niemczech i USA

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl