wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 6°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
rzeka Oława we Wrocławiu Arkadiusz Cichosz
rzeka Oława we Wrocławiu

Na nabrzeżach tereny rekreacyjne, miejsca do biegania, spacerów i kąpielisko, wokół dużo zieleni – tak za kilka lat będzie wyglądać Przedmieście Oławskie wzdłuż rzeki Oława. W czwartek, 15 września 2016 r., miejscy radni zdecydowali o złożeniu wniosku o dofinansowaniu prac z funduszy unijnych. Cała inwestycja szacowana jest na ok. 9 mln zł.

Reklama

Miejski program rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego trwa od 3 lat – czytaj Przedmieście Oławskie. Teraz przyszedł czas na płynącą tam rzekę Oławę. Zaledwie 50 metrów od pełnej samochodów ul. Traugutta można zobaczyć gatunki flory i fauny, których nikt by się nie spodziewał w centrum miasta, m.in. czaple, łabędzie, bobry i żółwie wodne.

– Wzdłuż nabrzeży Oławy kiedyś tętniło życie. Mieszkańcy spacerowali bulwarami, spędzali czas wolny na terenach sportowych, korzystali z plaży i kąpieliska. W latach powojennych obszar ten został zapomniany, co w pewnym stopniu przyczyniło się do jego dzisiejszego wyjątkowego charakteru. Wytworzył się specjalny mikroklimat. Rewitalizacja nabrzeży Oławy ma to wszystko zachować – mówi Grażyna Adamczyk-Arns, prezes spółki Wrocławska Rewitalizacja.

– Charakterystycznym elementem Przedmieścia Oławskiego jest zwarta zabudowa i mało terenów zielonych. Zmienimy to poprzez rewitalizacją nabrzeży rzeki Oława  – dodaje Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

Rewitalizacja nabrzeży Oławy

W planach są m.in. tereny rekreacyjne, łąki, miejsca do biegania, jazdy rowerem i spacerów. Pomosty nad wodą i punkty widokowe. Rzeka ma być miejscem rekreacji ale i poznawania przyrody. Myśli się o ścieżkach edukacyjnych dla uczniów.

– Zależy nam, by był to jeden ze sztandarowych projektów miasta. Na Nadodrzu zrewitalizowaliśmy podwórka, na Przedmieściu Oławskim będą tereny zielone – zaznacza wiceprezydent.

Dofinansowanie projektu z funduszy unijnych

W czwartek, 15 września 2016 r., podczas sesji Rady Miejskiej, radni zdecydowali o złożeniu wniosku o dofinansowaniu prac z funduszy unijnych. Planowane jest wystąpienie o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego, typ projektu 2.5.2. Rozwój terenów zieleni w miastach i ich obszarach funkcjonalnych. Podjęcie przedłożonej uchwały przez Radę Miejską Wrocławia jest niezbędne do spełnienia warunków formalnych aplikacji o środki finansowe UE.

Całkowity budżet przedsięwzięcia szacowany jest na kwotę ok. 9 mln zł brutto. Środki na realizację projektu zostały zabezpieczone w Wieloletniej Prognozie Finansowej w zadaniu „Program Rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego we Wrocławiu” w latach 2016-2019.

Jarek Ratajczak

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl