wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Perła Przedmieścia Oławskiego przy Krasińskiego [ZDJĘCIA]
Kamienica przy ul. Krasińskiego 21-23 Janusz Krzeszowski
Kamienica przy ul. Krasińskiego 21-23

Nowy dach i odnowiona, efektowna elewacja – to wszystko sprawiło, że kamienica przy ul. Krasińskiego 21-23, będąca jednym z najpiękniejszych budynków na Przedmieściu Oławskim, znów przyciąga uwagę przechodniów.

Reklama

Remont tej kamienicy rozpoczął się jeszcze w 2015 roku. Wówczas opracowano projekt i kosztorys planowanych prac. Natomiast w 2016 roku został przeprowadzony generalny remont dachu. Obecnie zakończona została rewitalizacja elewacji frontowej od ul. Krasińskiego oraz jednej z elewacji znajdujących się po stronie dziedzińca.

– Kamienica ta od dawna wymagała remontu – mówi Seweryn Chwałek, właściciel firmy Expert Dom, zarządzającej tą nieruchomością. – Od czasu wojny tylko raz, w latach 60. ubiegłego wieku, odnowiono jej elewację. Jedynie kilka razy pomalowano klatki schodowe. Trudno się dziwić, że była bardzo zniszczona.

Na przyszły rok zaplanowano remont dziedzińca i pozostałych elewacji z tyłu budynku.

Kamienica przy ul. Krasińskiego 21-23, fot. Janusz Krzeszowski

Zbadano elewację

Rewitalizację prowadzono pod nadzorem konserwatora zabytków.

– Zależało nam na jak najwierniejszym oddaniu całej kompozycji fasady budynku – mówi Agata Chmielowska, Miejski Konserwator Zabytków. – Niestety duża część detali architektonicznych była w bardzo złym stanie technicznym i musiały być one odtwarzane, gdyż zwykłe uzupełnienia nie wystarczyły. Kolejnym problemem był zły stan techniczny balkonów, których konstrukcję trzeba było wzmacniać.

Według konserwator, istotnym zagadnieniem była także kolorystyka budynku. Wykonano specjalne badania całej elewacji i na ich podstawie ustalono, że w przeszłości kamienica pomalowana była na jeden kolor. Natomiast dokładny odcień farby dobrany został już podczas prowadzenia prac remontowych.

– Zrobiono kilka prób kolorystycznych, porównywano je do zebranych wcześniej fragmentów elewacji z warstwami oryginalnej farby i ustalono odpowiedni kolor, który już teraz możemy podziwiać – mówi Agata Chmielowska.

Perła architektoniczna – jest co podziwiać

– Kamienica przy ul. Krasińskiego 21-23 to jeden do najpiękniejszych budynków w naszym mieście – mówi Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia. – W ciągu ostatnich lat wiele zrobiono jeśli chodzi o kamienice na Nadodrzu. Teraz przyszedł czas na Przedmieście Oławskie. Cieszę się, że zaczęliśmy właśnie od tak pięknego budynku. Po rewitalizacji jego uroda po prostu zachwyca. Ta kamienica jest naprawdę wyjątkowa. To prawdziwa perła architektoniczna.

Kamienica przy ul. Krasińskiego 21-23, fot. Janusz Krzeszowski

Dotychczasowy remont kamienicy przy ul. Krasińskiego kosztował ponad 2 mln zł. Wspólnota mieszkaniowa nie udźwignęłaby takiej inwestycji, dlatego kamienica dostała wsparcie od gminy i Miejskiego Konserwatora Zabytków. Do remontu dachu, który kosztował około 650 tys. dofinansowanie wyniosło 70 proc., a do rewitalizacji elewacji, której remont wyniósł ponad 1,4 mln zł, miasto i konserwator zabytków dołożyli 85 proc..

2 mln na Przedmieście Oławskie

Łącznie na Przedmieściu Oławskim i na południu Wrocławia remontowanych jest w tym roku dziewięć zabytkowych kamienic, w których przynajmniej częściowymi właścicielami są wspólnoty mieszkaniowe. Ich zarządcy dostali na renowację dofinansowanie z biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w łącznej wysokości ponad 2 mln zł. Jest ono przeznaczone na remonty, prace konserwatorskie oraz rekonstruktorskie.

Historia Krasińskiego 21-23

Kamienica przy ul. Krasińskiego we Wrocławiu została wybudowana około 1899 roku, według projektu wrocławskiego architekta Wilhelma Hellera. Natomiast inwestorem był kupiec Kasper Mugen. Obiekt składa się z dwóch zespolonych ze sobą kamienic, otaczających wewnętrzny dziedziniec, na środku którego dawniej znajdowała się fontanna. Zarówno elewacja frontowa, jak i tylna, od ogrodu były wspólne dla obu kamienic.

Z ksiąg adresowych Wrocławia wiadomo, że w latach 1900-1940 budynek kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Zawsze jednak byli to przedstawicie klasy średniej, m.in. kupcy, kamienicznik, urzędnicy państwowi, rentierzy, lekarze. O statusie mieszkańców świadczyła również wielkość mieszkań, specjalne pokoje dla służby oraz reprezentacyjny charakter frontowej części mieszkań. Z kolei pomieszczenia na parterze mieściły sklepy i lokale usługowe.

Wiadomo, że w 1927 roku w kamienicy mieścił się posterunek policji oraz areszt. Co ciekawe, w piwnicy została zaprojektowana przechowalnia rowerów, które zagościły na ulicach ówczesnego Breslau w latach 70-tych XIX wieku.

Po wojnie w kamienicy w dalszym ciągu znajdowały się mieszkania , jednak zostały one podzielone na znacznie mniejsze lokale. Również dawne sklepy zachowały swoje funkcje handlowe.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl