wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Historyczny hotel Lothus będzie remontowany
wizualizacja ul. Wita Stwosza źródło: inwestor
wizualizacja ul. Wita Stwosza

Zabytkowy hotel Lothus (dawniej Sajgon) przy ul. Wita Stwosza przejdzie gruntowny remont. Projekt przygotowany przez wrocławską spółkę Rafin przewiduje modernizację obiektu. Właściciel zapowiada wyższy standard. Hotel będzie miał 4 gwiazdki i wieże, które przed II wojną światową były na budynku.

Reklama

Obecnie Hotel Lothus ma 3 gwiazdki i 76 pokoi. Po remoncie będzie miał 4 gwiazdki, 113 pokoi i apartamenty. Odrestaurowana zostanie także elewacja historycznego budynku, m.in. dobudowane zostaną charakterystyczne wieże. Projekt Hotelu Lothus jest na etapie procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Hotel Lothus, źródło: google.pl/maps

– Został opracowany już projekt budowlany, uzyskana została pozytywna decyzja Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz złożony został wniosek o pozwolenie na przebudowę i w chwili obecnej toczy się postępowanie administracyjne w Wydziale Architektury – wylicza Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych Rafin Sp. z o.o.

Inwestor szacuje, ze prace remontowe potrwają 2 lata. Nie wiadomo jednak kiedy się rozpoczną.

– Z uwagi na fakt, że obiekt podlega ochronie konserwatorskiej i tym samym uzgodnieniom z Konserwatorem Zabytków, trudno precyzyjnie określić datę wydania przez urząd decyzji o pozwoleniu na budowę, a tym samym terminu rozpoczęcia prac budowlanych – jest to postępowanie zależne od organów administracyjnych – dodaje Piotr Wiak.

wizualizacja, źródło: inwestor

Historyczny budynek

W 2017 r. zabytkowy hotel Lothus (dawniej Sajgon) przy ul. Wita Stwosza, który należał do Politechniki Wrocławskiej, został sprzedany wrocławskiej spółce Rafin Developer za 13 mln złotych.

Budynek ma bogatą historię. W okresie średniowiecza była tam karczma Pod Bocianem, a w 2 połowie XIX w. działał tam browar Carla Kleina wraz z piwiarnią o tej samej nazwie. Od 1840 r. funkcjonował jako hotel Zum Deutschen Haus. Natomiast w latach 1992-2007 w budynku był hotel Sajgon, a od 2007 r. po gruntownym remoncie działał dalej jako hotel Lothus.

źródło: zbiory Muzeum Miejskiego Wrocławia

Obecnie hotel jest częścią grupy Historycznych Hoteli Wrocławia należącej do dewelopera Rafin. W jej skład wchodzą zabytkowe: Hotel Piast, Hotel Europejski, Hotel Polonia, Hotel Lothus i aktualnie przebudowywany Hotel Grand.

Czytaj także: Remontują historyczny hotel Grand [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl