wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ranking Dzielnic Otodom: zadbana okolica
zdjęcie ilustracyjne UM Wrocławia
zdjęcie ilustracyjne

Jak wrocławianie oceniają miejsce, w którym mieszkają pod względem porządku? W rankingu dzielnic, w którym pytano o te kwestie wygrała Fabryczna – tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez serwis nieruchomości Otodom. Ankietę zrobiono w 12 polskich miastach.

Reklama

Otodom zapytał ponad 120 tys. Polaków z 12 miast jak oceniają działania związane z porządkiem w swojej okolicy. Ankietowani oceniali czystość oraz dbałość o ulice i budynki w miejscu zamieszkania.

– Porządek i estetyka wokół nas ma znaczący wpływ na nastrój, daje poczucie bezpieczeństwa oraz przyjemność przebywania w takiej okolicy. Dlatego mieszkańcy oceniali czy w sąsiedztwie jest czysto – nie ma śmieci na ulicy, a służby na bieżąco sprzątają i opróżniają kosze. Drugie pytanie w tej kategorii dotyczyło dbałości o ulice i budynki – mówi Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.

Źródło: UM Wrocławia 

Organizatorzy rankingu podkreślają, że zadbana okolica to nie tylko odśnieżone chodniki czy opróżnione kosze na śmieci.

– To przede wszystkim sygnał, że zarówno włodarze, jak i mieszkańcy danej lokalizacji dbają o swoją małą ojczyznę. Decydując się na dom czy mieszkanie warto zatem sprawdzić, czy w danej okolicy panuje porządek – dodaje Jarosław Krawczyk.

Źródło: UM Wrocławia 

Na potrzeby rankingu dzielnic Otodom poproszono trzy tysiące mieszkańców Wrocławia o wskazanie, w której części miasta panuje największy porządek.

Czystość w mieście

– Mieszkańcy Wrocławia są dla swego miasta dość krytyczni. Nota za porządek i czystość nie jest wyjątkiem. Wrocławianie uznali, że w tej kategorii ich miasto zasługuje na trzy z małym plusem. Średnia ocena w mieście to 3,35. Gorzej ocenili swoją okolicę tylko mieszkańcy Łodzi (3,13), a w najwyżej ocenionym Białymstoku średnia nota to 3,85. Co ciekawe, przed trzema laty, w pierwszej edycji Rankingu Dzielnic Otodom, oceny były wyraźnie łaskawsze – wylicza Jarosław Krawczyk.

Źródło: UM Wrocławia 

Fabryczna przed Psim Polem

Jarosław Krawczyk zaznacza, że dwie dzielnice walczyły łeb w łeb o miano najbardziej zadbanej części Wrocławia. Ostatecznie głosami ankietowanych wygrała Fabryczna, wyprzedzając Psie Pole o zaledwie jedną setną punktu. Dla Fabrycznej to drugie zwycięstwo z rzędu, dla Psiego Pola z kolei to awans – dwa lata temu dzielnica ta uplasowała się na trzecim miejscu.

Źródło: UM Wrocławia 

– Fabryczna i Psie pole to duże osiedla, gdzie spółdzielnie, zarządcy i rady osiedla dbają o to, aby okolica była zadbana. Tam gdzie jest więcej starszych mieszkańców, a w tych dzielnicach jest ich sporo, inaczej też do porządku podchodzą sami lokatorzy – dodaje Agnieszka Szałęga-Gazda, idea-INVEST nieruchomości.

Źródło: Otodom

Śródmieście

 na końcu

Ostatnia lokata w zestawieniu przypadła w udziale – także drugi raz z rzędu – Śródmieściu. To jedyna dzielnica, która uzyskała notę niższą niż trzy. O ile wrocławianie nie mają zastrzeżeń co do czystości w centrum miasta, to już w kwestii wyglądu budynków i ulic pojawiło się sporo uwag.

Źródło: UM Wrocławia 

– W oczy rzuca się też fakt, iż opinia o porządku w tej dzielnicy w ciągu ostatnich dwóch lat wyraźnie się pogorszyła. O ile w 2017 roku Śródmieście zostało ocenione na 3,2 punktu, to dziś udało mu się zgromadzić jedynie 2,9 punktu w 5-punktowej skali – wylicza Jarosław Krawczyk.

Zdaniem ankietowanych najbardziej zadbana dzielnica Wrocławia to Fabryczna. Tuż za nią z minimalną stratą uplasowało się Psie Pole. Stawkę zamyka Śródmieście – w zgodnej opinii respondentów okolica ta najbardziej potrzebuje zmian.

Wrocław w rankingu

Przygotowując Ranking Dzielnic Otodom 2020 te same pytania zadano mieszkańcom 12 polskich miast. Najbardziej zadowoleni z poziomu schludności własnej okolicy okazali się mieszkańcy Białegostoku 3,85. Na podium znalazły się też Gdynia 3,76 i Lublin 3,72. Wrocław ze swoim wynikiem 3,35 znalazł się na przedostatnim miejscu, bo Łódź miała 3,13.

Źródło: UM Wrocławia 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy.

Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Czytaj także:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl