wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Na Psim Polu mieszkają najlepsi sąsiedzi. Ranking dzielnic
Rynek na Psim Polu wroclaw.pl
Rynek na Psim Polu

Jak wrocławianie oceniają swoje relacje z sąsiadami? Czy są uprzejmi, pomocni i przyjaźnie nastawieni, czy wręcz przeciwnie złośliwi i nie liczą się z innymi lokatorami? We Wrocławiu najlepszego sąsiada można znaleźć na Psim Polu – tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez serwis nieruchomości Otodom. Ankietę przeprowadzono w 12 polskich miastach a na pytania odpowiadało 120 tys. osób.

Reklama

Otodom poprosił ponad 3000 wrocławian o wskazanie dzielnicy, w której ich zdaniem więzi między sąsiadami są najbliższe. Pytano, gdzie ludzie są najbardziej uprzejmi, a ich sposób życia nie jest uciążliwy dla innych.

– Choć coraz rzadziej mamy potrzebę nawiązywania bliskich kontaktów z osobami mieszkającymi tuż obok, to dobre relacje sąsiedzkie są wciąż na wagę złota. Kto, jak nie zaufany sąsiad, podleje kwiaty podczas naszej dłuższej nieobecności czy odbierze paczkę od kuriera – podkreśla Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.

Dobry sąsiad na wagę złota

Wrocławianie dość krytycznie oceniają się jako sąsiadów – i to niezależnie od dzielnicy, w której mieszkają. W 5-punktowej skali najwyższa nota to zaledwie 3,4 punktu. Wyniki są przy tym bardzo wyrównane – najniższa ocena to z kolei 3,2 punktu.

źródło: Otodom

– Warto przy tym odnotować, że w pierwszej edycji Rankingu Dzielnic dla Wrocławia, który przeprowadziliśmy w 2017 r. oceny ankietowanych były wyższe. Zwycięska wówczas Fabryczna otrzymała 3,7 punktu, zaś ostatnie na liście Śródmieście zgarnęło 3,4 punktu. Zdaje się to potwierdzać słowa socjologów, jakoby więzi w społeczeństwie z każdym rokiem były coraz luźniejsze i mniej satysfakcjonujące. Wrocław nie jest tu wyjątkiem – w innych polskich miastach można zauważyć tę samą tendencję – dodaje Jarosław Krawczyk.

Chcesz mieć miłych sąsiadów? Zamieszkaj na Psim Polu

W drugiej edycji Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii relacji sąsiedzkich zwycięzcą zostało ocenione na 3,43 Psie Pole. To właśnie tu, zdaniem respondentów, najłatwiej nawiązać bliską relację z osobami mieszkającymi tuż obok. Wrocławianie uznali także, iż Psie Pole wygrywa pod względem uprzejmości i kultury osobistej mieszkańców.

– Psie Pole to, mówiąc żartobliwie, trochę współczesne Alternatywy 4. Duże blokowiska z wysokimi budynkami, gdzie w klatce mamy nawet 100 mieszkań. To pomaga w przysłowiowym „pożyczaniu soli” i ma to swoje ogromne plusy – mówi Agnieszka Szałęga-Gazda, idea-INVEST nieruchomości.

Śródmieście zamyka listę

Na ostatnim miejscu zestawienia uplasowało się Śródmieście. Na tę pozycję najbardziej wpłynęła najniższa nota za uprzejmość sąsiadów.

– Warto jednak zauważyć, że Śródmieście zajmuje ostatnią lokatę już drugi raz z rzędu. Innymi słowy, mimo bardzo wyrównanych wyników potwierdza się, że w centrum miasta najtrudniej zaprzyjaźnić się z sąsiadem – podkreśla Jarosław Krawczyk

Ranking Dzielnic Otodom 2020

Pierwsza edycja Rankingu Dzielnic Otodom, opublikowana została w 2017 r. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy.

Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Czytaj także: 

OTODOM

Otodom umożliwia swoim użytkownikom wyszukanie, przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości: w szczególności mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich, biur czy lokali.

W serwisie znajdują się zarówno oferty z rynku pierwotnego jak i wtórnego. W styczniu 2020 serwis odwiedziło ponad 3,9 mln realnych użytkowników. Daje to Otodom pierwsze miejsce wśród serwisów specjalizujących się w ogłoszeniach nieruchomości. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl