wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ranking Dzielnic Otodom 2020: gdzie we Wrocławiu żyje się najtaniej?
UM Wrocławia

Jakie są koszty życia w poszczególnych dzielnicach we Wrocławiu? Jakie są tam ceny nieruchomości i ile mieszkańcy wydają na zakupy? W rankingu, w którym pytano o te kwestie okazało się, że Fabryczna to dzielnica dla oszczędnych – tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez serwis nieruchomości Otodom.

Reklama

W rankingu Dzielnic Otodom zapytano mieszkańców 12 miast Polski o koszty życia w poszczególnych dzielnicach. Zadano respondentom dwa pytania: o ceny nieruchomości w okolicy oraz o koszty życia, czyli czy ceny produktów i usług nie są wygórowane. Ankietowani oceniali w skali od 1 do 5 poziom cen w swojej dzielnicy.

źródło: Otodom

– Życie w dużym mieście ma wiele plusów. Łatwiej tu znaleźć ciekawą pracę, a restauracje, kina czy teatry są na wyciągnięcie ręki. Wadą mieszkania w metropolii są jednak koszty życia. W dużym mieście wszystko jest droższe – zaczynając od nieruchomości, a na żywności kończąc – mówi Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom

Mieszkańcy Wrocławia narzekają na ceny nieruchomości

W pierwszej edycji rankingu dzielnic Wrocławia ankietowani ocenili koszty życia w swoim mieście na więcej niż 3. Po trzech latach noty są zgoła inne. W 2020 roku zwycięzca naszego zestawienia otrzymał zaledwie 2,6 punktu w 5-punktowej skali.

Jarosław Krawczyk uważa, że na tak niskie notowania wpłynęła przede wszystkim opinia respondentów o cenach nieruchomości. – Jeszcze w 2017 koszty zakupu domu czy mieszkania były dla wrocławian do zaakceptowania. Obecnie są coraz trudniejsze do przełknięcia – dodaje.

Fabryczna dzielnicą dla oszczędnych

Na czele listy bez niespodzianek. Po raz drugi z rzędu najtańszą dzielnicą Wrocławia w opinii respondentów jest Fabryczna. To właśnie tu koszty życia są najmniej dotkliwe, a ceny nieruchomości najbardziej przystępne.

Źródło: UM Wrocławia

– Biorąc pod uwagę ocenę – zaledwie 2,6 punktu w 5-punktowej skali – można stwierdzić, że zwycięstwo w zestawieniu nie oznacza, że wrocławianie uważają Fabryczną za tanią lokalizację. Właściwszym określeniem byłoby raczej „najmniej droga” – zaznacza przedstawiciel serwisu Otodom.

Kolejne miejsca są pewnym zaskoczeniem. Drugą i trzecią lokatę zajmują dzielnice, które w pierwszej edycji rankingu dzielnic Otodom zamykały stawkę. Na miejsce drugie z czwartego awansowało Psie Pole, zaś trzecią lokatę po awansie z piątej pozycji zajmuje Stare Miasto.

Piotr Jaskółka, współwłaściciel idea-INVEST nieruchomości potwierdza, że na Fabrycznej i Psim Polu żyje się taniej.

Źródło: UM Wrocławia

– Ceny wynajmu nieruchomości są tu nieco niższe niż w centrum czy na Krzykach. Ponadto zakupy w lokalnych sklepach, które wbrew powszechnym opiniom mają często niższe ceny niż wielkie dyskonty, również nie pozostają bez wpływu na zawartość portfela. Z drugiej strony Krzyki i Stare Miasto to prestiż. Tu wynajem nieruchomości, choćby z racji bliskości centrum, jest dużo droższy niż na obrzeżach. Wyższe są też koszty parkowania i wynajmu miejsc postojowych, ponieważ jest ich zwyczajnie mało. Jadąc na zakupy do centrum zapłacę co najmniej 50 zł więcej za to samo, co znajdę w centrum handlowym na Fabrycznej. Dlaczego? Ponieważ muszę tam dojechać – najpierw wystać się w korkach, spalić litry paliwa, zaparkować, a następnie wrócić przebijając się przez te same korki - ocenia Piotr Jaskółka.

Drogie życie we Wrocławiu

Ceny nieruchomości i koszty utrzymania się we Wrocławiu są zdaniem ankietowanych bardzo wysokie. W pierwszej edycji rankingu dzielnic Wrocławia średnie oceny w tej kategorii oscylowały wokół 3,5 punku, dziś zwycięska Fabryczna otrzymała zaledwie 2,6 punktu. To jasny znak, że koszt życia w stolicy Dolnego Śląska zdaniem respondentów jest coraz bardziej dotkliwy.

Wrocław, a inne miasta rankingu

Średnia ocena w mieście to 2,52. Mniej zadowoleni z poziomu cen są tylko mieszkańcy Krakowa (2,51) i zawsze najdroższej Warszawy (2,43). I choć nie ma w Polsce miasta, w którym ankietowani wysoko oceniliby poziom kosztów życia, widać różnicę w porównaniu z czołowymi miastami: Białymstokiem (2,94), Lublinem (2,84) i Bydgoszczą (2,83).

Źródło: UM Wrocławia

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy.

Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Czytaj także:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl