wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: zła

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ranking dzielnic: ekologia w mieście
Ranking dzielnic: ekologia w mieście źródło: UM Wrocławia

Jak wrocławianie oceniają miejsce, w którym mieszkają pod względem ekologii? W rankingu dzielnic, w którym pytano o te kwestie wygrała Fabryczna – tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez serwis nieruchomości Otodom. Ankietę zrobiono w 12 polskich miastach.

Reklama

Otodom zapytał ponad 120 tys. Polaków z 12 miast jak oceniają działania związane z ekologią w swojej okolicy. Ankietowani zostali zapytani czy w pobliżu jest dużo zieleni, oraz jak oceniają poziom hałasu i jakość powietrza (smog).

Źródło: UM Wrocławia

– W ostatnich latach słowo „ekologia” przestało być dalekim, abstrakcyjnym pojęciem. Polacy coraz bardziej zwracają uwagę na ochronę środowiska i dostrzegają, że poziom smogu czy hałasu wprost przekładają się na jakość życia. Coraz bardziej istotnym kryterium przy wyborze nieruchomości staje się bliskość terenów zielonych bądź czystość powietrza. Sprawdziliśmy więc, która dzielnica Wrocławia zdaniem mieszkańców miasta jest najbardziej ekologiczna – podkreśla Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.

Źródło: UM Wrocławia

Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom zbadano, gdzie zdaniem mieszkańców miasta smog jest najmniej dokuczliwy. Sprawdzono też, w której okolicy jest najwięcej terenów zielonych oraz gdzie poziom hałasu jest najniższy.

Wrocławianie oceniają

Jarosław Krawczyk podkreśla, że mieszkańcy Wrocławia są dość surowymi recenzentami swojej małej ojczyzny. W żadnej z kategorii stolica Dolnego Śląska nie uzyskała nawet 4 punktów w 5-stopniowej skali.

>

Źródło: UM Wrocławia

– Tym niemniej bardzo niska nota za ochronę środowiska we Wrocławiu to jasny sygnał, że mieszkańcy oczekują zmian. Warto zauważyć, że wrocławianie ocenili swoje miasto słabiej, niż ankietowani z innych miast. Wrocław ze średnią oceną 3,19 wyprzedził jedynie Kraków (3,11), podczas gdy najwyżej oceniona Gdynia uzyskała wynik 3,73, a Gdańsk - 3,72 – wylicza Jarosław Krawczyk.

Zieleń satysfakcjonuje, ale smog to problem

Z rankingu wynika, że o ile stolica Dolnego Śląska zyskała całkiem wysokie noty za dostępność terenów zielonych i średnie za poziom hałasu w mieście, to oceny za smog we Wrocławiu są wręcz fatalne. Z pewnością wiąże się to z faktem, iż w ostatnich latach w mediach o zanieczyszczeniu środowiska mówi się bardzo dużo i świadomość problemu urosła.

Źródło: UM Wrocławia

Najbardziej ekologiczna Fabryczna, najsłabiej w Śródmieściu

– Patrząc na wyniki drugiej odsłony rankingu dzielnic Otodom aż chciałoby się strawestować tytuł powieści Remarque’a i powiedzieć – „We Wrocławiu bez zmian”. Wrocławianie w swoich ocenach okazali się być bardzo konsekwentni, bowiem kolejność dzielnic w tegorocznym zestawieniu jest dokładnym powtórzeniem układu sprzed trzech lat – zauważa przedstawiciel Otodom.

Źródło: UM Wrocławia

Tym sposobem ponownie na czele znalazła się Fabryczna, która zaledwie o włos wyprzedziła Psie Pole. Stawkę zaś drugi raz z rzędu zamyka Śródmieście. Ale to, co zwraca uwagę bardziej niż poszczególne lokaty, to wysokość ocen.

– Wyraźnie niższa, niż w roku 2017. Fabryczna i Psie Pole są to dzielnice oddalone od centrum. To duże połacie przestrzeni bardziej zielonej, gdzie smog jest mniej dokuczliwy. Z kolei Stare Miasto to ścisłe centrum, tu ruch odbywa się non stop. Zgiełk, ścisk, ilość samochodów i frywolność mieszkańców w kwestii śmiecenia może mieć wpływ na czystość, nie tylko powietrza – mówi Agnieszka Szałęga-Gazda, idea-INVEST nieruchomości.

Wrocławianie zgodnie orzekli, że ich miasto nie należy do przesadnie ekologicznych. Mieszkańcy są co prawda zadowoleni z dostępności parków i innych terenów zielonych, ale przeszkadza im nieustający hałas, a przede wszystkich wysoki poziom smogu. W porównaniu z pierwszą edycją Rankingu Dzielnic Otodom, ocena ankietowanych wyraźnie spadła. Liderem pozostała Fabryczna, stawkę zamyka Śródmieście.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy.

Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Czytaj także:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl