wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ruszył sezon na prace świąteczne

Święty Mikołaj, hostessa, pracownik magazynowy, kasjer czy osoba do pakowania prezentów to najpopularniejsze zajęcia sezonowe w okresie przedświątecznym. Można zarobić ponad 50 zł za godzinę.

Reklama

Dla większości z nas święta Bożego Narodzenia to czas wytchnienia, odpoczynku i możliwości spotkania z bliskimi. Jednak zanim ten moment nadejdzie, gospodarka przeżywa ostatnie w ciągu roku ożywienie. Dzięki znacznemu wzrostowi konsumpcji, spowodowanemu intensywnymi przygotowaniami do świąt, firmy mają nie tylko znacznie wyższe obroty, ale także dużo więcej pracy. W związku z tym, muszą okresowo zwiększyć zatrudnienie. Dlatego właśnie teraz widać ogromne zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych. Święty Mikołaj, hostessa, pracownik magazynowy, kasjer czy osoba do pakowania prezentów to najpopularniejsze zajęcia sezonowe w okresie przedświątecznym.

Potrzebne ręce do pracy nawet z zagranicy

Właśnie teraz prawdziwy boom przeżywają sektor handlowy, logistyczny i promocyjny. To powoduje, że wzrost zapotrzebowania na pracowników potrafi być nawet o 50 proc. wyższy niż innych miesiącach. Tegoroczny sezon jest pod tym względem wyjątkowy ze względu na niespotykaną od 25 lat sytuację na rynku pracy, czyli naprawdę niskie bezrobocie.

– W tym roku świąteczny sezon na pracę jest odmienny od sytuacji z lat ubiegłych – mówi Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A..– Narastające niedobory kadrowe notowane w całym roku kumulują się okresie wzmożonego popytu na pracowników i powodują większe trudności ze znalezieniem kandydatów do dorywczych zajęć. Szczególna sytuacja występuje dziś w dużych metropoliach, takich jak Wrocław, gdzie poziom bezrobocia jest jeszcze niższy niż w mniejszych miejscowościach.  A należy pamiętać, że w ostatnich miesiącach roku zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych potrafi być nawet o połowę większe niż w ciągu roku. Stąd wiele firm w celu obsadzenia wakatów posiłkuje się pracownikami zza granicy. Dlatego w tym roku w przy świątecznych zawodach spotkamy wyraźnie więcej pracowników z zagranicy, szczególnie Ukraińców.

Najlepiej zarabia Święty Mikołaj

Okres świąteczny generuje wiele nowych miejsc pracy przede wszystkim w sektorach powiązanych ze sprzedażą. Oczywiście w pierwszej kolejności otwierają się rekrutacje na pracowników do obsługi kasowej w sklepach wielkopowierzchniowych, z zabawkami, elektroniką czy książkami. Na tych stanowiskach wynagrodzenia kształtują się na poziomie od 12 dla 16 zł brutto za godzinę.

Wiele miejsc pracy oferuje również branża logistyczna, która odpowiada nie tylko za dostarczenie towarów do sklepów, ale również obsługę sklepów internetowych, które coraz częściej stają się miejscem zakupów prezentów na święta. Stąd od listopada do stycznia występuje wzmożone zapotrzebowanie na magazynierów, których stawki kształtują się na poziomach od 12 do 18 zł brutto za godzinę.

Z pewnością najbardziej widoczne są prace związane z promocją. Wynagrodzenia hostess, które wcielają się w rolę elfów czy śnieżynek potrafią sięgać od 14 do nawet 20 zł brutto za godzinę. Niezmiennie liderem wynagrodzeń pozostaje zawód Świętego Mikołaja, którego wynagrodzenie potrafi sięgać 47 zł za godzinę pracy, a w przypadku wizyt domowych wielokrotność tej kwoty.

Z danych Work Service wynika, że w tym roku średnie stawki godzinowe przekraczają 13 zł brutto, a więc poziom wynagrodzenia, który od stycznia będzie stanowił nową godzinową płacę minimalną.

– Wynika to zarówno z rosnącej presji płacowej, jak i trwania części prac jeszcze w styczniu – uważa Krzysztof Inglot.

Bezpiecznie i legalnie

Aktualny rynek pracy pokazuje, że o pracownika trzeba mocno zabiegać, więc pracodawcy oprócz atrakcyjnych stawek muszą również zaproponować bezpieczną i legalną formę zatrudnienia. Ze względu na fakt, iż jest to praca na okres związany ze wzmożonym, przedświątecznym ruchem, dominują umowy zlecenia oraz o pracę tymczasową, czyli podpisywane na czas określony. Średni czas pracy zwykle wynosi 8 godzin. W okresie przedświątecznym niektóre prace muszą być też wykonywane w weekendy bądź w godzinach popołudniowych i wieczornych. Dotyczy to na przykład pracy kasjera w supermarkecie bądź w centrach handlowych, które przed świętami mogą być otwarte nawet do bardzo późnych godzin wieczornych.

Jednym z głównych kryteriów zatrudnienia, bardzo istotnym dla pracodawcy, będzie elastyczność pracownika. Nie jest to oczywiście jedyne kryterium, jakie muszą spełniać kandydaci. Często zatrudnione osoby muszą posiadać kwalifikacje i umiejętności, które są wymagane na danym stanowisku. Dotyczy to zwłaszcza osób, które chciałyby pracować jako animatorzy. Ich zadaniem jest zwykle spotkanie i zabawa z dziećmi. Muszą to więc być osoby z odpowiednim podejściem, a także fantazją i kreatywnością, ponieważ często same planują i realizują atrakcje dla najmłodszych.

Gdzie szukać ofert pracy?

Aby znaleźć dobrą przedświąteczną pracę warto regularnie śledzić specjalistyczne portale, np.: praca.gratka.pl czy ogólnopolskie portale ogłoszeniowe na przykład olx.pl czy gumtree.pl. Najciekawsze i najlepiej płatne oferty bardzo szybko znikają, dlatego regularność ma tu bardzo duże znaczenie.

Warto również popytać swoich znajomych, którzy mogą polecić ciekawą ofertę oraz rozejrzeć się w swoim najbliższym otoczeniu. Możliwe, że ogłoszenia o pracę przedświąteczną pojawią się na tablicach z ogłoszeniami lokalnymi. Czasami warto również zajrzeć do ogłoszeń w prasie ogólnopolskiej i lokalnej, gdzie pracodawcom również zdarza się publikować oferty pracy.

Dobrym pomysłem jest też przesłanie CV do agencji zatrudnienia, która uzupełni swoją bazę kandydatów o nadesłaną aplikację, a gdy tylko pojawi się odpowiednia oferta pracy, skontaktuje się z kandydatem.

Idą święta i... sprzątanie. Za ile zrobi to za ciebie ktoś inny?

Ile kosztuje posprzątanie mieszkania lub domu. Zobacz oferty i ile to kosztuje.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl