wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Pierwsi w Polsce do IT szukają osób z autyzmem
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Konsekwentni, skrupulatni i z doskonałą pamięcią wzrokową – te cechy są bardzo przydatne w branży nowych technologii. Wrocławska Fundacja AsperIT jako pierwsza w Polsce szuka osób z Zespołem Aspergera do pracy w IT.

Reklama

Wrocławska Fundacja AsperIT rozpoczęła projekt, podczas którego będzie poszukiwać osób z Zespołem Aspergera i wysokofunkcjonującym autyzmem do pracy w branży IT.

Prezentacja wrocławskiego projektu AsperIT, 12 września 2017 r., źródło: organizatorzy

– Obserwujemy znaczący wzrost osób dotkniętych autyzmem, a co za tym idzie zespołem Aspergera. Trudniej im akceptować pewne zmiany w ich otoczeniu, ciężej niż innym ludziom jest im się odnaleźć w różnych sytuacjach – w biurze, sklepie itp. Warto wiedzieć, że osoby te mają niebywałe predyspozycje w dziedzinie analitycznego myślenia, co może być docenione przez pracodawców – mówi Tomasz Jasiński z fundacji Asper IT.

Aspergerowcy – ponadprzeciętne umiejętności

Osoby z Zespołem Aspergera są konsekwentne, skrupulatne, mają doskonałą wręcz fotograficzną pamięć wzrokową. Często wykazują się ponadprzeciętnymi umiejętnościami związanymi z naukami ścisłymi. Dzięki temu sprawdzają się w branży IT. Doskonale rozwiązują skomplikowane logiczne problemy. Na świecie są firmy IT, które wyłącznie zatrudniają osoby z Zespołem Aspergera. W Polsce zaledwie 7 proc. osób z autyzmem ma pracę, za którą otrzymują wynagrodzenie.

– Niektórzy z nas patrzą jeszcze na ludzi z Zespołem Aspergera czy też autyzmem jak na osoby niepełnosprawne. To błąd. Aspergerowcy potrafią pracować w wielu przypadkach lepiej i wydajniej od większości z nas. Mówi się, że takie osoby jak Albert Einstein, Alan Turing twórca prototypu dzisiejszych komputerów, Richard Stallman związany z GNU/Linux czy nawet Bill Gates twórca firmy Microsoft to osoby mające zaburzenie nazywane Zespołem Aspergera – wylicza Paweł Wojtyczka, prezes Fundacji AsperIT.

AsperIT – rekrutacja do końca października

Fundacja AsperIT szuka osób z Zespołem Aspergera, które będą mogły pracować jako testerzy stron internetowych i aplikacji. Rekrutacja trwa do końca października 2017 r.. Poszukiwane są osoby w wieku od 18 do 27 lat. Więcej informacji na temat pilotażowego projektu Fundacji AsperIT można znaleźć na stronie internetowej organizatora.

– Nasi terapeuci wyłonią grupę 10 osób, które będą miały okazję wziąć udział w szkoleniach z tematyki IT, przygotowujących ich do pracy w roli testerów. Zrealizujemy to we współpracy z naszym partnerem merytorycznym – testuj.pl. Po przejściu szkolenia, każda z osób biorących w nim udział, nabierze umiejętności pozwalających na podjęcie pracy w charakterze testera IT. Kulminacją całego procesu będą praktyki zawodowe w firmie testuj.pl czwórki najzdolniejszych uczestników projektu – dodaje Tomasz Jasiński.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl