wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nadszedł sezon na sezonową pracę – wakacje 2018
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Choć jeszcze nie zaczęły się wakacje, to właśnie w czerwcu jest najlepszy czas na znalezienie zajęcia na letnie miesiące. Kelner, hostessa, pracownik produkcyjny, magazynier czy pomoc kuchenna – to jedne z najczęściej oferowanych obecnie stanowisk. W dodatku w tym roku pracownicy tymczasowi mogą liczyć na nieco wyższe pensje niż w ubiegłym sezonie.

Reklama

Okres letni to dla jednych czas odpoczynku i wyjazdów wakacyjnych, a dla innych okazja do znalezienia pracy, o którą trudno w pozostałej części roku. To również szansa na zarobienie dodatkowych pieniędzy dla uczniów szkół średnich, studentów oraz nauczycieli, chcących w trakcie wakacji dorobić sobie do pensji.

– Na osoby poszukujące wakacyjnej pracy dorywczej czekają oferty zatrudnienia przede wszystkim w gastronomii, hotelarstwie, obsłudze klienta, handlu i sprzedaży, a także w branży magazynowej – mówi Łukasz Mielniczek, ekspert rynku pracy z agencji zatrudnienia Manpower. – To prace związane na przykład z inwentaryzacją produktów w magazynach, rozładunkiem dostaw, obsługą recepcji, wsparciem w organizacji imprez masowych, ale też staże w takich działach, jak księgowość czy HR.

Pracę na sezon letni można znaleźć także w branżach typowo sezonowych, czyli budownictwie, rolnictwie, przetwórstwie spożywczym oraz ogrodnictwie. Osoby o nieco wyższych kwalifikacjach mogą także liczyć na tymczasowe zatrudnienie jako zmiennicy pracowników, będących na urlopach w biurach, firmach produkcyjnych oraz handlowych. 

Dla młodocianych też coś się znajdzie

– Posiadamy wiele różnych ofert pracy sezonowej – mówi Katarzyna Fedorowicz, pośrednik pracy z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP Wrocław. –  Choć przeważają propozycje dla osób pełnoletnich, to dla młodzieży, która nie ukończyła jeszcze 18 lat, również coś się znajdzie. Najwięcej ofert przeznaczonych jest dla pracowników produkcji, ankieterów, osób sprzątających, magazynierów oraz pomocy kuchennych.  

Wśród internetowych ogłoszeń dotyczących pracy sezonowej we Wrocławiu i jego okolicach znajduje się wiele ofert dla kelnerów, barmanów, dystrybutorów ulotek, wykładaczy towarów w hipermarketach, pracowników inwentaryzacyjnych, kurierów rowerowych oraz pracowników budowlanych.

Praca dorywcza często wiąże się z elastycznymi godzinami zatrudnienia i wymaga dyspozycyjności również w weekendy.

Wakacyjna praca płatna lepiej niż przed rokiem

– Osoby zatrudnione na umowę zlecenie w przypadku krótkich zleceń mogą liczyć na wynagrodzenie od 15 do 20 zł brutto za godzinę – twierdzi Łukasz Mielniczek. – Natomiast jeśli jest to umowa o pracę, wynagrodzenie zwykle zaczyna się od około 2700 zł brutto miesięcznie.

Ze względu na bardzo niskie bezrobocie w aglomeracji wrocławskiej, pracodawcy próbują przyciągnąć pracowników na wiele sposobów.

– Sama stawka nie jest już jedynym wyznacznikiem atrakcyjności danej oferty – uważa Łukasz Mielniczek. – Nawet w przypadku pracy dorywczej dużą rolę odgrywa też lokalizacja oraz elastyczny czas pracy. Porównując obecną ofertę rynku do tej sprzed roku, widzimy poprawę na korzyść kandydatów. Pracodawcy są gotowi zapłacić więcej, dając jednocześnie możliwość negocjowania wymiaru czasu pracy.

Poza atrakcyjnym wynagrodzeniem za godzinę, niejednokrotnie pracodawcy przyciągają bezpłatnym transportem oraz darmowymi posiłkami.

Nie tylko w Polsce

Z kolei osoby, którym zależy na nieco wyższych stawkach, a chętnie wyjechałyby na kilka miesięcy za granicę, mogą znaleźć wiele atrakcyjnych ofert w krajach Unii Europejskiej. W dodatku tam sezon na pracę wakacyjną trwa zdecydowanie dłużej niż u nas, bo zaczyna się w marcu, a kończy w listopadzie.

– Mieszkańcy Wrocławia chętnie korzystają z propozycji pracy sezonowej za granicą – mówi Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. – Najczęściej wybierają się do Niemiec, Holandii, Włoch, a także Hiszpanii. Od wielu lat do najbardziej popularnych branż, w których chętnie zatrudnia się Polaków należą: rolnictwo, ogrodnictwo, sadownictwo – przy zbiorze warzyw, owoców, kwiatów i innych płodów rolnych. Zapotrzebowanie na pracowników sezonowych występuje także w hotelarstwie i gastronomii, szczególnie w trakcie sezonu turystycznego. W tym czasie dostępne są również oferty pracy przy organizacji imprez rozrywkowych: objazdowych bądź stacjonarnych, np. cyrków, parków rozrywki czy wesołych miasteczek.

Osoby chętne do pracy za granicą mają do dyspozycji sprawdzone oferty m.in. w ramach europejskiej bazy EURES. Pochodzą one bezpośrednio od pracodawców z krajów UE/EOG szczególnie zainteresowanych rekrutacją pracowników z Polski. Propozycje te są bezpieczne i rzetelne, ponieważ zostały zarejestrowane w urzędach pracy właściwych dla siedziby pracodawców, sprawdzone przez zagranicznych doradców EURES oraz przesłane do wszystkich wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy w Polsce.

Okres zatrudnienia jest zależny od charakteru wykonywanego zajęcia i zawieranych umów, najczęściej jest to czas od kilku tygodni do 4 miesięcy. Zdarza się również, że pracodawca po tym okresie proponuje pracę na stałe.  

Część pracodawców wymaga znajomości języka obcego, ale jest też dużo ofert, gdzie nie jest to wymagane. Wiele firm zatrudniających osoby z Polski zapewnia też zakwaterowanie i wyżywienie. Zarobki za pracę sezonową w Unii Europejskiej zaczynają się od 8 euro za godzinę. 

Aby zminimalizować ryzyko związane z nieuczciwym pracodawcą czy pośrednikiem, warto skorzystać z pomocy urzędu pracy lub wyspecjalizowanej agencji zatrudnienia.

Gdzie szukać ofert?

Wiele ofert pracy na letnie miesiące można znaleźć w internecie. Do publikowanych tam zgłoszeń można dotrzeć zarówno poprzez duże serwisy rekrutacyjne, np. pracuj.pl czy hrk.pl, jak również popularne portale ogłoszeniowe m.in. gratka.pl, olx.pl, gumtree.pl. Odpowiedniej dla siebie pracy na lato warto też poszukać w agencjach pracy tymczasowej, które dysponują wieloma sprawdzonymi ofertami lub w Ochotniczych Hufcach Pracy.

Można również bardziej aktywnie poszukiwać pracy i osobiście zgłaszać się do pracodawców i firm, które działają w branżach związanych z turystyką, gastronomią, sprzedażą, reklamą, produkcją, przetwórstwem, rolnictwem lub transportem. Dobrym pomysłem może się również okazać wysyłanie swojej oferty bezpośrednio do ośrodków wypoczynkowych, hoteli, restauracji, barów, kąpielisk czy sklepów. Warto też zwrócić uwagę na ogłoszenia wywieszane w ich witrynach.

Jeśli poszukujesz pracy sezonowej, zajrzyj tutaj:

www.dolnoslaska.ohp.pl

http://www.manpower.pl/szukaj-pracy/oferty-pracy/

http://olx.pl/praca/q-praca-sezonowa/

http://praca.gratka.pl/wroclaw/sezonowa/

https://www.gumtree.pl/s-oferty-pracy/sezonowa/v1c8q0p1

http://sezonowa-praca.pl/

http://www.pracuj.pl/praca/sezonowa;kw

Praca w Unii Europejskiej:

www.eures.dwup.pl

https://www.pracujwunii.pl/oferty-pracy/rodzaj/sezonowa/

Czy wiesz, że…

  • pracodawca ma obowiązek podpisać umowę o pracę jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków przez pracownika (za brak dopełnienia tego obowiązku Państwowa Inspekcja Pracy może ukarać grzywną w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł)
  • pracodawca nie może wymagać od kandydata uiszczenia jakiejkolwiek kwoty jako kaucji przed podjęciem pracy
  • ustalone wcześniej wynagrodzenie powinno być wypłacane po przepracowanym okresie pracy – tygodniowo bądź miesięcznie

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl