wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Aktualności
 4. Kamień węgielny pod Port Popowice. Budują nowoczesne osiedle z mariną
Wizualizacja Port Popowice, widok od strony Mostu Milenijnego Źródło: inwestor
Wizualizacja Port Popowice, widok od strony Mostu Milenijnego

Nad Odrą na Popowicach tam, gdzie przez lata był port rzeczny, powstaje nowoczesne osiedle mieszkaniowe pod nazwą Port Popowice. Na 14 hektarach będzie 2 tys. mieszkań dla ok. 6 tys. mieszkańców, lokale usługowe, nowoczesna marina, promenady nad Odrą i tereny rekreacyjne. 28 marca 2019 r. wmurowano kamień węgielny pod inwestycję.

Reklama

W fundamencie budynku B na nowym osiedlu Port Popowice została umieszczona kapsuła czasu z symbolicznymi przedmiotami, nawiązującymi do współczesnego Wrocławia. To m.in. aktualne wydania lokalnej prasy, banknoty i monety, smartfon, mapa inwestycji wraz wizualizacjami, listy wrocławian, pendrive z nagraniem głosów mieszkańców Popowic czy studium zagospodarowania przestrzennego miasta. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: inwestorów Vantage Development i Rank Progress, urzędu miasta, partnerzy biznesowi spółek oraz mieszkańcy Popowic.

Wmurowanie kamienia węgielnego, 28 marca 2019 r. , fot. Jarek Ratajczak

– To ważna uroczystość dla Wrocławia i Popowic. Dołożyliśmy starań, aby w kapsule czasu znalazły się przedmioty, które dla przyszłych pokoleń będą niosły wartościową informację na temat naszych czasów. Data otwarcia kapsuły została wyznaczona na rok 2219. Nie mamy pewności, co przyniesie nam najbliższe 200 lat, jesteśmy jednak przekonani, że dziś staliśmy częścią historii Portu Popowice – mówi Edward Laufer, prezes zarządu Vantage Development.

Port Popowice, 28 marca 2019 r., fot. Jarek Ratajczak

– To jeden z kilku projektów realizowanych w oparciu o filozofię miasta – osiedli kompletnych. Łączą one funkcje mieszkaniowe z miejscami do pracy i wypoczynku – podkreśla Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Jacek Barski, dyr. Departamentu Strategii i Rozwoju UM Wrocławia dodaje, że wizja tego miejsca powstała przed laty w planie miejscowym: – To będzie interesujące urbanistycznie i architektonicznie, duże wielorodzinne osiedle – zaznacza J. Barski. 

Osiedle z widokiem na Odrę

Osiedle Port Popowice powstaje między ulicami Wejherowską (naprzeciwko Hali Orbita) i Popowicką, w pobliżu parków: Zachodniego i Popowickiego. Za ogrodzeniem widać prace budowlane związane z pierwszym etapem inwestycji. Powstają 3 budynki, w których będzie 400 mieszkań. Lokatorzy mają się do nich wprowadzić na przełomie roku 2019/2020.

W lutym br. do sprzedaży wprowadzono mieszkania w budynku B, z którego lokatorzy będą mieć widok na Park Zachodni.

– W ofercie znajduje się obecnie ponad 200 lokali o zróżnicowanym metrażu od 29 do 106 mkw. – informuje inwestor. 

Inwestor we współpracy z miastem przeprowadził już  prace związane z usuwaniem kolizji sieci, badanie geotechniczne gruntu oraz prace archeologiczne. Dawne, zdewastowane silosy betonowe, które były pozostałością po byłym porcie, zostały wyburzone w grudniu 2018 r. 

Pierwszy etap inwestycji, wizualizacja: inwestor

Właściciele tego terenu spółki: Vantage Development i Rank Progress, chcą na 14 hektarach wybudować 2 tys. mieszkań dla ok. 6 tys. mieszkańców, lokale usługowe i biurowe, nowoczesny port z mariną dla łodzi i żaglówek, oraz promenady nad Odrą i tereny sportowo-rekreacyjne. To wszystko ma powstać w ciągu najbliższych 10 lat, a cały teren ma być otwarty dla wszystkich. 

Plany nowego osiedla zaprezentowano w kwietniu 2018 r.

– Sercem inwestycji będzie basen portowy, otoczony przez liczne lokale usługowe. Przewidujemy, że znajdą się tam restauracje oraz modne kawiarnie. Życie osiedla skupione będzie wokół basenu, który stanie się prawdziwą wizytówką zachodniej części miasta – podkreśla Dariusz Pawlukowicz, członek zarządu Vantage Development i dodaje, że główną inspiracją dla nich jest projekt architektoniczny pracowni Majewski Architektura, który został wybrany jako jedna z dwóch zwycięskich koncepcji w konkursie dewelopera. – Budowa portu i nabrzeży będzie w kolejnych latach – dodaje D. Pawlukowicz. 

Wizualizacja z zaznaczonym pierwszym etapem, jest to wstępna koncepcja, która jeszcze może ulec zmianie, źródło: inwestor

Port Popowice

Inwestor podkreśla, że nazwa osiedla Port Popowice nawiązuje do bogatej historii powstałego w XIX portu, który pełnił ważną rolę w przeładunku towarów masowych – głównie kruszyw i cementu. Za pośrednictwem portu dostarczano w latach 70. i 80. materiały do budowy bloków na Popowicach.  Obiekt został zamknięty pod koniec lat 80..

Wizualizacja Port Popowice, źródło: inwestor

Planowane na osiedlu budynki będą o zróżnicowanej wysokości: od 2 do 7 kondygnacji. Te wzdłuż ul. Popowickiej mają mieć po 10 pięter. Najwyższy, kilkunastopiętrowy wieżowiec ma stanąć w środku osiedla, tuż przy porcie.

– Naszą inwestycję realizujemy na 14 hektarach, których jesteśmy właścicielem, ale cały teren to ok. 20 hektarów, obecnie należy on m.in. do gminy Wrocław, PKP i prywatnych właścicieli. W przyszłości chcielibyśmy by Port Popowice objął cały ten obszar – dodaje Dariusz Pawlukowicz.

Deweloper pytany o koszty budowy Portu Popowice podkreślił, że ponieważ inwestycja jest rozłożona na 10 lat, to trudno jest mu podać konkretną kwotę. Szacuje się, że pierwszy etap (budowa 3 budynków) ma kosztować ok. 600 mln zł, natomiast wartość całego gruntu – 14 ha, to ok. 150 mln zł.

Wizualizacja Port Popowice, źródło: inwestor

Inwestycje nad Odrą

To nie pierwsza tak duża inwestycja spółki Vantage Development. Od kilku lat na północy Wrocławia, nad brzegiem Odry powstają Promenady Wrocławskie. Dotychczas deweloper sprzedał tam 1400 mieszkań.

Port Popowice – najważniejsze informacje:

 • obszar inwestycji – 14 ha
 • powierzchnia użytkowa całkowita – 150 000 mkw.
 • liczba mieszkańców – ok. 6 000
 • czas trwania inwestycji – 10 lat
 • liczba etapów– 6-8
 • liczba mieszkań – ok. 2 000
 • liczba mieszkań I etap – ok. 400 (w 3 budynkach)

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl