wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. 30 mln zł na rozbudowę wodociągów we Wrocławiu i Kobierzycach
Porozumienie w sprawie rozbudowy sieci wodociągowej, 25 stycznia 2019 r. Janusz Krzeszowski
Porozumienie w sprawie rozbudowy sieci wodociągowej, 25 stycznia 2019 r.

Nowa infrastruktura wodociągowa powstanie we Wrocławiu i Kobierzycach. Na inwestycji skorzystają mieszkańcy oraz firmy - m.in. koncern LG Chem Wrocław Energy, który buduje największą w Europie fabrykę baterii do aut elektrycznych. Porozumienie w tej sprawie podpisano w piątek, 25 stycznia 2019 r. Inwestycję wspiera Agencja Rozwoju Przemysłu.

Reklama

Zainwestują 5,8 mld zł, powstanie prawie 6 tys. miejsc pracy, a kolejne 5 tys. osób znajdzie pracę u kooperantów – taka jest skala przedsięwzięcia koreańskiego koncernu LG Chem Wrocław Energy w Biskupicach Podgórnych. Fabryka powstaje w EURO-PARK KOBIERZYCE, w podstrefie Wrocław – Kobierzyce Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Rocznie będą w niej produkowane baterie dla 100 tys. samochodów elektrycznych. Wśród ich odbiorców znajdą się największe firmy samochodowe: Volkswagen, Volvo, Audi czy BMW.

– Kluczowe dla realizacji tak ogromnej inwestycji jest m.in. dostarczenie odpowiedniej ilości wody. By zaspokoić potrzeby południowej części aglomeracji wrocławskiej – w tym firm działających na terenie podstrefy ekonomicznej – we Wrocławiu i Kobierzycach w najbliższych latach zostanie rozbudowana sieć wodociągowa – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Podpisanie porozumienia w sprawie rozbudowy sieci wodociągowej, 25 stycznia 2019 r., fot. Janusz Krzeszowski

Za sprawą koreańskiej inwestycji Wrocław będzie centrum motoryzacji elektrycznej w Europie Środkowej. LG Chem Wrocław Energy buduje największą w Europie fabrykę baterii litowych do samochodów elektrycznych.

– Współpraca ze strony władz lokalnych i rządowych przyczynia się do rozwoju infrastruktury dla mieszkańców gminy Kobierzyce i części Wrocławia, ale także strefy ekonomicznej i obszarów przemysłowych, na terenie których funkcjonuje i buduje nowy zakład między innymi nasza firma. Fabryka LG Chem w Biskupicach Podgórnych przyczynia się do promowania zielonych rozwiązań jakimi są baterie do samochodów elektrycznych – ten obszar gospodarki rozwija się bardzo szybko i elektromobilność staje się faktem – podkreśla Seungse Chang, prezes LG Chem Wrocław Energy.

Woda z Wrocławia popłynie do Kobierzyc

Porozumienie w sprawie rozbudowy sieci wodociągowej podpisali w piątek, 25 stycznia 2019 r. prezydent Wrocławia, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), wójt gminy Kobierzyce oraz przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu (MPWiK) i Kobierzyckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (KPWiK).

– Cieszę się, że w ramach współpracy z Wrocławiem, Agencją Rozwoju Przemysłu i inwestorem uda się zrealizować tak ważne przedsięwzięcia. Magistrala wodociągowa zaspokoi potrzeby LG Chem, jak i przyszłych odbiorców wody na terenie naszej gminy – podkreśla Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce.

Koniec prac związanych z rozbudową sieci wodociągowej przewidziany jest na 2022 rok, a w projekt zaangażowane będą zarówno ARP, MPWiK jak i KPWiK.

– To będzie wodociąg o średnicy 500 milimetrów i po stronie Wrocławia będzie miał ponad 2 km długości. We Wrocławiu będzie to dokończenie tzw. Magistrali Południowej miasta, czyli budowa rurociągu przebiegającego od ul. Kobierzyckiej do ul. Ołtaszyńskiej – zaznacza Witold Ziomek, prezes zarządu MPWiK S.A.

W gminie Kobierzyce powstanie natomiast nowa magistrala wodociągowa o długości ponad 5 km oraz żelbetowe zbiorniki retencyjne wody. Pompownia wody przejdzie z kolei modernizację.

30 mln zł wyłoży ARP

Koszt planowanej rozbudowy sieci wodociągowej we Wrocławiu i Kobierzycach, to ponad 30 mln zł. Pieniądze wyłoży Agencja Rozwoju Przemysłu, natomiast w perspektywie 10 lat zostaną one ARP zwrócone przez lokalne samorządy.

– Z finansowanej przez nas infrastruktury wodociągowej skorzystają nie tylko mieszkańcy, ale również przedsiębiorcy działający w naszej podstrefie. Wsparcie takich inwestorów jak LG Chem jest kluczowe, bo to ogromna szansa nie tylko dla Dolnego Śląska, ale przede wszystkim dla polskiej gospodarki – mówi Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

LG Chem Wrocław Energy i projekty edukacyjne

Przy okazji podpisywania porozumienia mówiono także o wspólnych projektach edukacyjnych Wrocławia i koreańskiego koncernu. Prezydent Jacek Sutryk podkreślił, że szczególnie cenna jest współpraca ze szkołami zawodowymi i klasy patronackie we wrocławskich technikach.

– Szczególną uwagę przykładamy do kwestii edukacji, dlatego też podejmujemy współpracę ze szkołami zawodowymi i uczelniami wyższymi. Naszą intencją jest kształcenie fachowców w szczególnie poszukiwanych branżach nowych technologii. Dzięki współpracy LG Chem ze szkołami i uczelniami wyższymi, absolwenci będą mieli drzwi otwarte w naszym zakładzie – dodaje Seungse Chang, prezes LG Chem Wrocław Energy.

O najnowszych inwestycjach motoryzacji elektrycznej na Dolnym Śląsku czytaj także: Mercedes-Benz Cars wybuduje fabrykę baterii na Dolnym Śląsku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl