wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Został miesiąc na zmianę formy opodatkowania.
Kliknij, aby powiększyć
Do podjęcia decyzji o zmianie opodatkowania konieczne są dokładne obliczenia. Pixabay
Do podjęcia decyzji o zmianie opodatkowania konieczne są dokładne obliczenia.

W związku z wejściem w życie przepisów Polskiego Ładu, nastąpiły ogromne zmiany w systemie podatkowym. To spowodowało, że wielu przedsiębiorców rozważa zmianę dotychczasowego sposobu opodatkowania. Można to zrobić jedynie do 20 lutego 2022 r.

Wejście w życie przepisów Polskiego Ładu spowodowało duże zamieszanie wśród osób prowadzących działalność gospodarczą. Wielu z nich już zmieniło lub rozważa zmianę swojego dotychczasowego sposobu opodatkowania.  Jest to spowodowane m.in. nowymi zasadami ustalania składki zdrowotnej oraz brakiem możliwości jej odliczenia od podatku.

Ryczałt czy podatek liniowy?

Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą lub kontynuujący ją, mogą dokonać wyboru lub zmiany formy opodatkowania do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięty został pierwszy przychód podatkowy w danym roku. Zatem Ci, którzy już prowadzą swoje firmy, mają na to czas do 20 lutego.

Zmiana formy opodatkowania, a przede wszystkim przejście na ryczałt, jest bardzo popularne wśród małych jednoosobowych działalności gospodarczych. W Polskim Ładzie jest to forma bardzo atrakcyjna dla przedsiębiorców świadczących różnego rodzaju usługi, którzy mają niewielkie koszty działalności. Najczęściej na taką formę opodatkowania decydują się lekarze i programiści oraz osoby pracujące w consultingu. Dotychczas większość z nich rozliczała się podatkiem liniowym, ale nowe przepisy przewidziały dla tych branż obniżone stawki ryczałtu, co sprawa, że ta forma staje się najbardziej korzystna.

Izabela Kołodziejczak, prezes GOBS Sp. z o.o. zajmującej się obsługą księgową przedsiębiorstw

Nie zawsze łatwa decyzja

Przed dylematem stanęło wielu wrocławskich przedsiębiorców.

W tym roku reforma podatkowa jest na tyle duża, że konieczne jest sprawdzenie, jaki sposób opodatkowania będzie dla mnie najkorzystniejszy, biorąc pod uwagę spodziewany poziom przychodów i kosztów. Dla mnie istotny jest zwłaszcza nowy sposób rozliczania składki zdrowotnej, która od tego roku nie może być zaliczana do kosztów.

Maciej Domagała, właściciel firmy MD Partners

Aby ułatwić decyzje przedsiębiorcom, księgowi bardzo często wspomagają swoich klientów specjalnymi tabelkami ułatwiającymi obliczenie, jaka forma opodatkowania będzie dla nich optymalna.

Wielu właścicieli firm postanowiło też zmienić formę swojej działalności z jednoosobowej w spółkę z o.o. lub komandytową. Dotyczy to zwłaszcza większych jednoosobowych działalności, zatrudniających pracowników, prowadzących np. działalność handlową. W ich przypadku ryczałt nie jest korzystny, a pozostanie na podatku liniowym wiąże się z dodatkowymi obciążeniami związanymi ze składką zdrowotną, których w przypadku spółek nie ma.

Zmianę trzeba zgłosić przez Konto Przedsiębiorcy

Dotychczas mały przedsiębiorca, który chciał zmienić system opodatkowania, mógł poprosić swoją księgową o przygotowanie wniosku do CEIDG ze zgłoszeniem takiej zmiany. Jednak w połowie grudnia 2021 r. CEIDG zostało zastąpione Kontem Przedsiębiorcy. Od tego czasu księgowy nie ma już możliwości przygotowania wniosku.

Obecnie właściciel firmy musi samodzielnie zalogować się na swoje Konto Przedsiębiorcy i dokonać stosownych zmian. Oczywiście można powołać pełnomocnika do Konta Przedsiębiorcy, ale to również należy zgłosić elektronicznie przez to konto. Dla części osób będzie stanowiło to dodatkowe utrudnienie.

Izabela Kołodziejczak

Bardzo ważne jest wprowadzenie zmian do 20 lutego. Przekroczenie tego terminu i brak złożenia oświadczenia o chęci zastosowania nowej formy opodatkowania w 2022 roku spowoduje, że przedsiębiorca będzie musiał rozliczać się przez cały 2022 rok na dotychczasowych zasadach.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl