wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Mieszkania w dawnym szpitalu przy ul. Poniatowskiego
wizualizacja źródło: inwestor
wizualizacja

Połączą historyczną zabudowę z nowoczesną architekturą. Ponad 270 mieszkań powstanie na terenie byłego kompleksu szpitala, który funkcjonował u zbiegu ul. Bema, Poniatowskiego i Prusa. Inwestycja zakończy się pod koniec 2018 r.

Reklama

Do 2008 roku w zabytkowych budynkach mieściły się tam: Klinika Gastroenterologii i Hepatologii, Klinika Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii, Klinika Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej oraz Klinika Chirurgii Ogólnej.

wizualizacja: inwestor

Później przeniesiono je do szpitala przy ul. Borowskiej, a Uniwersytet Medyczny wystawił obiekt na sprzedaż. W 2009 roku cała nieruchomość o powierzchni 1,25 ha została wpisana do rejestru zabytków. Na początku 2016 roku jej nowym właścicielem został Lokum Deweloper, który zapłacił za nią blisko 13,5 mln zł.

wizualizacja: inwestor

Osiedle z ogrodem

W planach inwestora jest wybudowanie w tym miejscu osiedla Lokum Vena, które połączy historyczną zabudowę z nowoczesną architekturą. Zamierza on nie tylko odnowić dawne budynki szpitalne, ale również wkomponować w przestrzeń obiektu nowe bloki. Zrewitalizowany ma zostać również teren szpitala. Powstanie tam ogród, w którym znajdą się stylizowane ławki i latarnie oraz plac zabaw dla najmłodszych.

wizualizacja: inwestor

Natomiast przed zabytkowym budynkiem stanie duża fontanna. Wyjątkowy charakter osiedla ma podkreślić specjalnie dobrana roślinność, która będzie komponować się ze starodrzewem. Na terenie inwestycji znajdą się również lokale handlowo – usługowe oraz garaż podziemny. Całe osiedle zostanie ogrodzone odrestaurowanym stalowo – metalowym płotem.

Budowa i rewitalizacja

Rewitalizacja historycznej zabudowy realizowana jest pod kontrolą konserwatora zabytków. Do niedawna prowadzone były prace archeologiczne. W odrestaurowanej, wykonanej z czerwonej cegły części osiedla, powstanie 89 mieszkań. Natomiast w nowoczesnej, dość minimalistycznej zabudowie, która ma podkreślić urodę neogotyckich budowli, zaplanowano 181 apartamentów. Właściciele tych położonych na parterze, będą mogli cieszyć się również niedużymi ogródkami.

wizualizacja: inwestor

Obecnie w nowoczesnej zabudowie osiedla Lokum Vena zakończone zostały prace na zewnątrz budynku. Prowadzone są roboty wykończeniowe wewnątrz poszczególnych pomieszczeń. Natomiast w rewitalizowanej historycznej części trwa remont dachu i elewacji. Na terenie osiedla wykonywana jest także droga wewnętrzna i chodniki. Odnawiane jest także zabytkowe ogrodzenie. Dwuetapowa budowa i rewitalizacja inwestycji zakończy się pod koniec 2018 roku.

Zabytkowy zespół szpitalny

Najstarsza część zabytkowego zespołu szpitalnego powstała pod koniec XIX wieku jako Fundacja Wrocławskiego Ojczyźnianego Związku Kobiet pod patronatem cesarzowej Augusty. Neogotycka bryła to dzieło architekta Alberta Graua, który jest również autorem innych wrocławskich budowli m.in. Pałacu Ballestremów, zlokalizowanego  w Dzielnicy Czterech Wyznań, przy ul. Włodkowica  oraz budynku Fundacji Heimanów przy ul. Gdańskiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl