wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Orange sprzedaje okazałe budynki. Gmachy za 40 mln zł
Orange Polska sprzedaje neobarokowy budynek z 1901 r Orange
Orange Polska sprzedaje neobarokowy budynek z 1901 r

We wrześniu br. firma Orange Polska sprzedaje we Wrocławiu 9 nieruchomości. Dwie największe to zabytkowy kompleks neobarokowych budynków przy ul. Purkyniego i dawna siedziba dyrekcji poczty przy ul. Powstańców Śląskich. Każda z nich wyceniana jest na ok. 40 mln zł. Przyszły inwestor może tam urządzić m.in. biura, hotel lub akademik.

Reklama

40 mln zł za Purkyniego 2

Kompleks budynków przy ulicy Purkyniego 2 od lat kojarzony jest z pocztą, telekomunikacją, a w ostatnich latach z firmą Orange. Obiekt wystawiony jest na sprzedaż, bo spółka we wrześniu 2020 przeprowadziła się do o nowego biurowca City 2 przy ul. Traugutta.

Neobarokowy budynek przy ul. Purkyniego, źródło: Orange

Za neobarokowy budynek z 1901 r. Orange chce ok. 40 mln zł. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przyszły inwestor może tam urządzić biura, hotel lub akademik.

Neobarokowy budynek przy ul. Purkyniego, źródło: Orange

– 5-kondygnacyjny, zabytkowy budynek o powierzchni 7398,88 mkw., wewnątrz w bardzo dobrym stanie technicznym. Znajdują się tam gabinety biurowe, sale szkoleniowe, konferencyjne, open space’y oraz pomieszczenia socjalne. Ponadto na terenie nieruchomości usytuowane są 2 garaże oraz 2 portiernie. Na dziedzińcu mieści się parking na 55 miejsc postojowych. Obiekt posiada bardzo dobrą ekspozycję oraz 7 wejść, z głównym od strony ulicy Purkyniego – napisano w ogłoszeniu o sprzedaży.

Dawna Poczta Paczkowa

Budynek Poczty Paczkowej wzniesiono w 1901 r. w miejscu dawnych zabudowań klasztornych. Mariusz Kotkowski w książęce pt. „Niezwykła codzienność, ulice i place Wrocławia na dawnej pocztówce”, wrocławskiego wydawnictwa Via Nova podkreśla, że zaprojektowali go architekci z biura budowlanego Poczty Rzeszy z Berlina. Był bardzo nowoczesny, miał m.in. elektryczne oświetlenie i centralne ogrzewanie.

Lata 1900-1903, Poczta Paczkowa, źródło: Fotopolska.eu

– W kompleksie znalazły się m.in. biura, sale dla interesantów, magazyny, sortownie paczek, centrala telefoniczna na 15 tys. numerów, urząd telegraficzny i celny oraz hala, w której mogło się pomieścić 100 wozów paczkowych – wylicza Mariusz Kotkowski.

A obecnie przedstawiciele Orange dodają, że dziś – zwłaszcza w części parterowej – gmach zachwyca licznymi zdobieniami i różnorodnością przypominając o historycznej świetności.

40 mln zł za Powstańców Śląskich 134-138

Kolejna nieruchomość, którą Orange chce sprzedać za ok. 40 mln zł to potężna zabytkowa kamienica przy ul. Powstańców Śląskich 134-138 u zbiegu z ul. Sztabową. Jak podkreśla sprzedający – to kamienica biurowa z potencjałem pod hotel.

Zabytkowa kamienica przy ul. Powstańców Śląskich 134-138, źródło: Orange

– Nieruchomość stanowi budynek biurowy o powierzchni użytkowej 11 661,55 mkw. Jest to obiekt 3-piętrowy z podpiwniczeniem, kondygnacją przyziemia, parterem oraz poddaszem. Część nadziemna to ponad 2000 mkw. powierzchni biurowych na każdą kondygnację wraz z pomieszczeniami magazynowymi i socjalnymi.

Zabytkowa kamienica przy ul. Powstańców Śląskich 134-138, źródło: Orange

Do nieruchomości przynależy budynek gospodarczy i garażowy stanowiące integralną część. Bryła to układ zamknięty z 2 dziedzińcami wewnętrznymi oraz patio – napisano w ogłoszeniu o sprzedaży.

Gmach Dyrekcji Poczty

Przed wojną w gmachu znajdowała się Dyrekcja Poczty (Reichspost Direktion). Po wojnie m.in. Dyrekcja Okręgowa Polska Poczta Telegraf i Telefon. Teraz budynek należy do firmy Orange.

Lata 1920-1927, gmach Dyrekcji Poczty przy ul. Powstańców Śląskich, źródło: Fotopolska.eu

We wrześniu 2020 r. firma Orange Polska sprzedaje we Wrocławiu 9 nieruchomości m.in. przy ulicach: Potockiego, Iławskiej i Góreckiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl