wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Orange sprzedaje okazałe budynki. Gmachy za 40 mln zł
Orange Polska sprzedaje neobarokowy budynek z 1901 r Orange
Orange Polska sprzedaje neobarokowy budynek z 1901 r

We wrześniu br. firma Orange Polska sprzedaje we Wrocławiu 9 nieruchomości. Dwie największe to zabytkowy kompleks neobarokowych budynków przy ul. Purkyniego i dawna siedziba dyrekcji poczty przy ul. Powstańców Śląskich. Każda z nich wyceniana jest na ok. 40 mln zł. Przyszły inwestor może tam urządzić m.in. biura, hotel lub akademik.

Reklama

40 mln zł za Purkyniego 2

Kompleks budynków przy ulicy Purkyniego 2 od lat kojarzony jest z pocztą, telekomunikacją, a w ostatnich latach z firmą Orange. Obiekt wystawiony jest na sprzedaż, bo spółka we wrześniu 2020 przeprowadziła się do o nowego biurowca City 2 przy ul. Traugutta.

Neobarokowy budynek przy ul. Purkyniego, źródło: Orange

Za neobarokowy budynek z 1901 r. Orange chce ok. 40 mln zł. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przyszły inwestor może tam urządzić biura, hotel lub akademik.

Neobarokowy budynek przy ul. Purkyniego, źródło: Orange

– 5-kondygnacyjny, zabytkowy budynek o powierzchni 7398,88 mkw., wewnątrz w bardzo dobrym stanie technicznym. Znajdują się tam gabinety biurowe, sale szkoleniowe, konferencyjne, open space’y oraz pomieszczenia socjalne. Ponadto na terenie nieruchomości usytuowane są 2 garaże oraz 2 portiernie. Na dziedzińcu mieści się parking na 55 miejsc postojowych. Obiekt posiada bardzo dobrą ekspozycję oraz 7 wejść, z głównym od strony ulicy Purkyniego – napisano w ogłoszeniu o sprzedaży.

Dawna Poczta Paczkowa

Budynek Poczty Paczkowej wzniesiono w 1901 r. w miejscu dawnych zabudowań klasztornych. Mariusz Kotkowski w książęce pt. „Niezwykła codzienność, ulice i place Wrocławia na dawnej pocztówce”, wrocławskiego wydawnictwa Via Nova podkreśla, że zaprojektowali go architekci z biura budowlanego Poczty Rzeszy z Berlina. Był bardzo nowoczesny, miał m.in. elektryczne oświetlenie i centralne ogrzewanie.

Lata 1900-1903, Poczta Paczkowa, źródło: Fotopolska.eu

– W kompleksie znalazły się m.in. biura, sale dla interesantów, magazyny, sortownie paczek, centrala telefoniczna na 15 tys. numerów, urząd telegraficzny i celny oraz hala, w której mogło się pomieścić 100 wozów paczkowych – wylicza Mariusz Kotkowski.

A obecnie przedstawiciele Orange dodają, że dziś – zwłaszcza w części parterowej – gmach zachwyca licznymi zdobieniami i różnorodnością przypominając o historycznej świetności.

40 mln zł za Powstańców Śląskich 134-138

Kolejna nieruchomość, którą Orange chce sprzedać za ok. 40 mln zł to potężna zabytkowa kamienica przy ul. Powstańców Śląskich 134-138 u zbiegu z ul. Sztabową. Jak podkreśla sprzedający – to kamienica biurowa z potencjałem pod hotel.

Zabytkowa kamienica przy ul. Powstańców Śląskich 134-138, źródło: Orange

– Nieruchomość stanowi budynek biurowy o powierzchni użytkowej 11 661,55 mkw. Jest to obiekt 3-piętrowy z podpiwniczeniem, kondygnacją przyziemia, parterem oraz poddaszem. Część nadziemna to ponad 2000 mkw. powierzchni biurowych na każdą kondygnację wraz z pomieszczeniami magazynowymi i socjalnymi.

Zabytkowa kamienica przy ul. Powstańców Śląskich 134-138, źródło: Orange

Do nieruchomości przynależy budynek gospodarczy i garażowy stanowiące integralną część. Bryła to układ zamknięty z 2 dziedzińcami wewnętrznymi oraz patio – napisano w ogłoszeniu o sprzedaży.

Gmach Dyrekcji Poczty

Przed wojną w gmachu znajdowała się Dyrekcja Poczty (Reichspost Direktion). Po wojnie m.in. Dyrekcja Okręgowa Polska Poczta Telegraf i Telefon. Teraz budynek należy do firmy Orange.

Lata 1920-1927, gmach Dyrekcji Poczty przy ul. Powstańców Śląskich, źródło: Fotopolska.eu

We wrześniu 2020 r. firma Orange Polska sprzedaje we Wrocławiu 9 nieruchomości m.in. przy ulicach: Potockiego, Iławskiej i Góreckiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl