wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Od serwisu ogłoszeniowego do big data i sztucznej inteligencji. Ada pomoże ci wycenić mieszkanie

Od serwisu ogłoszeniowego do big data i sztucznej inteligencji. Ada pomoże ci wycenić mieszkanie

Redakcja www.wroclaw.pl,

Od serwisu ogłoszeniowego do big data i sztucznej inteligencji. Ada pomoże ci wycenić mieszkanie

Ada zaczynała jako typowy serwis ogłoszeniowy dla osób chcących wynająć mieszkanie. – Obecnie tworzymy własną technologię opartą o analizę prawie 150 milionów porcji danych dotyczących nieruchomości w całej Polsce – deklarują założyciele wrocławskiego startupu.

Reklama

Ada to sztuczna inteligencja dla rynku nieruchomości. Stale uczy się i wie o nim coraz więcej. Wrocławianie rozpoczęli działalność od gromadzenia ofert mieszkań na wynajem oraz łączenia ich właścicieli z potencjalnymi zainteresowanymi. Obecnie startup nadal prowadzi taką bazę ogłoszeń, przy czym została ona znacznie rozbudowana. Ada zbiera oferty mieszkań i domów na wynajem, a także na sprzedaż. Dodatkowo znajdziemy w jej zasobach zarówno nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego –  póki co w 14 miastach w Polsce.

- Z naszych ofert nieruchomości skorzystało prawie 500 tysięcy osób – mówi Kamil Nicieja, CEO wrocławskiego startupu. – Ogłoszenia sprawiają, że jesteśmy blisko użytkowników, a przede wszystkim stanowią dla sztucznej inteligencji swoistą bazę wiedzy. W oparciu o zebrane informacje  jesteśmy w stanie budować produkty użyteczne dla nowego grona klientów – tłumaczy Nicieja.

Dzięki zebranym danym na temat różnych nieruchomości, wrocławianie są w stanie tworzyć m.in. analizy cen mieszkań na wynajem i sprzedaż. Takie narzędzia mogą być użyteczne zarówno dla deweloperów jak i agencji nieruchomości. Choć nie tylko.

Współpraca z ARAW

Jednym z ostatnich wdrożeń wrocławskiego startupu jest to dla Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW). ARAW stworzył  przeznaczoną dla obcokrajowców platformę live-in-wroclaw.com, która ma im pomóc w odnalezieniu się we Wrocławiu. Na specjalnej mapie ekspaci mogą zobaczyć, jak kształtują się ceny wynajmu mieszkania w różnych częściach miasta  

– Zdajemy sobie sprawę, że jedną z podstawowych potrzeb specjalistów przyjeżdżających zza granicy do Wrocławia jest szybkie znalezienie mieszkania. Uważamy, że technologia Ady zaimplementowana na naszej platformie może być do tego bardzo pomocna – mówi Aleksandra Kłonowska-Drozd z ARAW-u, która ze strony agencji koordynuje projekt. – Jednocześnie cieszymy się, że możemy skorzystać z rozwiązania wrocławskiego startupu, który prężnie się rozwija.

Kamil Nicieja zaznacza, że Ada w ramach wdrożenia dla ARAW udostępniła swoje API (ang. application programming interface, interfejs programowania aplikacji), czyli tak naprawdę autorską technologię, którą można „wpiąć” w istniejące serwisy. – Podobnie jest, kiedy ktoś chce wstawić na swoją stronę mapę lub skorzystać z geolokalizacji. Nie musi wówczas wymyślać kartografii od zera — po prostu używa Google Maps – tłumaczy Kamil Niecieja. – Takie możliwości kierują Adę w stronę startupów stricte technologicznych. I otwierają przed nami zupełnie nowe możliwości – podkreśla Nicieja.

Trwają rozmowy z dużymi graczami rynku nieruchomości

Inne wdrożenie startup wykonał dla dewelopera Nickel Development z Poznania. W tym wypadku technologia wrocławian pozwala ocenić, na jakie zyski możemy liczyć, jeśli zdecydujemy się wynająć mieszkanie kupione na inwestycji ST_ART Piątkowo.

- Po premierze obu rozwiązań rozmawiamy o implementacji z ponad 20 dużymi graczami na rynku nieruchomości w Polsce. Jednym z naszych najbliższych celów jest także rozpoczęcie ekspansji zagranicznej  – podkreśla Nicieja.   

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl