wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 12°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

fot: http://www.hilfreich.de

Reklama

Zmiana mieszkania to zwykle duży stres. Nie dość, że wyprowadzamy się z dobrze znanego nam otoczenia, to jeszcze mamy przy tym mnóstwo pracy. Tymczasem pakowanie i przeprowadzkę da się zorganizować w miarę szybko i prawie bezboleśnie.

Zaczynając przeprowadzkę warto na początku przygotować mieszkanie lub dom, do którego zamierzamy się przenieść – posprzątać, poustawiać znajdujące się tam meble, zamontować wszystkie półki, podłączyć sprzęty.
Następnie najlepiej przygotować niezbędną ilość kartonów różnej wielkości oraz mocnych worków, najlepiej wiązanych. Do kartonów można wówczas spakować książki, przedmioty kuchenne oraz przedmioty dekoracyjne, a do worków pościel, ubrania czy zasłony.

Ważny plan działania

Dobrze jest też pakować się metodycznie: najpierw rzeczy, bez których można obyć się w nowym miejscu, takie jak naczynia używane od święta, książki, odzież przeznaczona na inną porę roku niż obecna, rzadko używane sprzęty kuchenne. Wygodnie jest pakować rzeczy po kolei z poszczególnych pomieszczeń. Wszystkie kartony czy worki warto też od razu opisać. Na tych, do których zostało spakowane szkło i porcelana, koniecznie trzeba zaznaczyć, że mają delikatną zawartość. Każde naczynie przed zapakowaniem najlepiej owinąć gazetą, a talerze poprzekładać gazetami lub papierowymi talerzykami. Przeprowadzając się do piętrowego domu najlepiej też zaznaczyć, czy karton ma wylądować na parterze, piętrze, czy w piwnicy.
Przy okazji przeprowadzki warto także zrobić selekcję swoich rzeczy. Te, które nie były od lat używane – wyrzucić, sprzedać lub oddać potrzebującym.

Przeprowadzką można zająć się samodzielnie, jednak czasem warto skorzystać z usług wykwalifikowanej firmy przeprowadzkowej, których na rynku jest coraz więcej.

Pomocni profesjonaliści

- Nasi pracownicy nie tylko dostarczą kartony oraz folię elastyczną i bąbelkową do bezpiecznego opakowania transportowanych rzeczy – mówi Adrianna Kupczak, szefowa firmy ABA Przep3rowadzki. – Pomogą też bezpiecznie przenieść wszystko do specjalnego samochodu, wyposażonego w podnośnik, co minimalizuje ryzyko zniszczenia przenoszonych przedmiotów. Również w samochodzie są one zabezpieczone przy pomocy specjalnych pasów transportowych. Następnie wniosą wszystko do nowego mieszkania i pomogą rozpakować.

Ceny takich usług na rynku wrocławskim zależą od tego, jaki zakres nas interesuje. Wynajęcie samochodu ciężarowego z kierowcą to koszt około 50-60 zł/godz. , jednak można znaleźć również mniej profesjonalne firmy, które zrobią to nawet za 40 zł. Jednak w tym przypadku nie zawsze do dyspozycji jest profesjonalny pojazd z podnośnikiem i odpowiednim zabezpieczeniem dla przewożonego ładunku. Jeśli zależy nam na tym, aby kierowca aktywnie uczestniczył w naszych pracach to cena wzrasta wówczas do 70-90 zł/godz. Aby przeprowadzka przebiegała znacznie szybciej możemy zamówić samochód wraz dwoma, trzema, a nawet czterema pracownikami. W tym ostatnim przypadku koszt godziny ich pracy może wynieść nawet 140 zł.

Nie tylko we Wrocławiu

Niektóre firmy nie pobierają dodatkowej opłaty za przejechane kilometry, jeśli przeprowadzka dotyczy tylko Wrocławia. Na krótkich dystansach można też ustalić cenę indywidualnie. Natomiast jeśli zamierzamy przenieść się do innego miasta często liczona jest ilość przejechanych kilometrów i mnożony przez określoną z góry stawkę. Wynosi ona od 1,1 do 2 zł za km. Zdarzają się również, że jest z góry określony cennik do poszczególnych miast. Jedna z wrocławskich firm przeprowadzkowych wyceniła transport do Legnicy na 200 zł, do Katowic na 525 zł, do Warszawy na 900 zł, a do Białegostoku na 1350 zł. Jeśli natomiast przeprowadzamy się do innego kraju na terenie Unii Europejskiej, to za transport np. do Pragi trzeba będzie zapłacić 800 zł, do Berlina 900 zł, do Rzymu 4500 zł, a do Wiednia 1150 zł.

Katarzyna Kunka

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl