wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nowe Żerniki – w przygotowaniu największy przetarg [WIDEO, ZDJĘCIA]
Lipiec 2020 r. wroclaw.pl
Lipiec 2020 r.

Na Nowych Żernikach przygotowywana jest do sprzedaży najbardziej spektakularna działka a budynek, który tam powstanie, będzie znakiem osiedla. Kolejne plany i przetargi oznaczają, że rusza budowa drugiego etapu osiedla.

Reklama

Piotr Fokczyński, architekt miasta podkreśla, że na Nowych Żernikach wybudowano już jeden z większych kwartałów mieszkaniowych. Dobiega końca realizacja kooperatyw mieszkaniowych.

– W lipcu br. w trakcie rozstrzygania są dwa ostatnie przetargi: na małą zabudowę wielorodzinną u zbiegu ulic Tadeusza Brzozy i Ernsta Maya. W przygotowaniu jest największy przetarg, który ogłoszony zostanie jesienią. Wtedy obramowanie pierwszego etapu będzie zamknięte – podkreśla Piotr Fokczyński, architekt miasta, dyr. Wydziału Architektury i Budownictwa UM Wrocławia.

Chodzi o teren u zbiegu ul. Kosmonautów i al. Architektów, czyli narożną działkę, która sąsiaduje z linią tramwajową na Leśnicę. To, co teraz widać na osiedlu od strony ul. Kosmonautów będzie przesłonięte nowym budynkiem na ok. 300 mieszkań.

U zbiegu ul. Kosmonautów i al. Architektów powstanie budynek, który ma być znakiem Nowych Żernik. Lipiec 2020 r., fot. wroclaw.pl

– Ten budynek będzie takim znakiem Nowych Żernik, będzie widoczny z obwodnicy autostradowej i od strony stadionu. Poza tym będzie najbardziej okazały. W tym miejscu będzie najwyższa zabudowa na osiedlu – dodaje architekt miasta.

Nowe Żerniki z 3 tys. mieszkańców

Na osiedlu mieszka już ok. 3 tys. osób. Prowadzona jest działalność usługowa, działają 3 żłobki, dwa komercyjne i jeden publiczny oraz publiczne przedszkole.

W ramach pierwszego etapu budowy osiedla, Wrocławskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wybudowało kompleks, łączący trzy funkcje i trzy pokolenia: mieszkania z serwisem opiekuńczym dla osób starszych i niepełnosprawnych, mieszkania pod wynajem oraz przedszkole.

Budynek TBS, lipiec 2020 r., fot. wroclaw.pl

Rusza budowa drugiego etapu osiedla

W planach jest ogłoszenie konkursu na następny budynek TBS-u na ok. 100 mieszkań.

Niewykluczone, że wkrótce na Nowych Żernikach rozpocznie się inwestycja spółki PFR Nieruchomości i powstaną mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Miasto na ten cel może przeznaczyć 3 działki na Nowych Żernikach, a to będzie oznaczać ok. 400 mieszkań.

Powstanie małe miasto

Lipiec 2020, fot. wroclaw.pl

Pierwszy etap Nowych Żernik to inwestycje na 10 ha, w sumie ma obejmować 40 ha. Będzie osiedlem w pełni ekologicznym, z zagospodarowaną przestrzenią publiczną, w której nie zabraknie szkoły, domu kultury, kościoła, osiedlowego bazarku,, boiska oraz przychodni lekarza rodzinnego.

– Można śmiało powiedzieć, że tutaj powstaje niewielkie powiatowe miasto – dodaje architekt miasta.

Budowa infrastruktury na Nowych Żernikach ruszyła w 2012 r. Pierwsze budynki powstały w 2016 r.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl