www.wroclaw.pl

  Mieszkania we Wrocławiu nawet o 30 proc. tańsze

  Nawet 2 tys. nowych mieszkań w ciągu najbliższych trzech lat, w cenach do 30 proc. niższych od obecnych cen rynkowych – tyle może wybudować pięć wrocławskich spółdzielni. Taką możliwość otwiera Narodowy Program Mieszkaniowy.

  SM Wrocław-Południe Fot. źródło: organizatorzy
  SM Wrocław-Południe

  Pięć wrocławskich spółdzielni mieszkaniowych:  Wrocław-Południe, Piast, Osada, Stoczniowiec oraz Energoprem zgłosiło chęć uczestniczenia w Narodowym Programie Mieszkaniowym. Dzięki temu, w ciągu trzech lat we Wrocławiu może powstać nawet 2 tys. nowych mieszkań, m.in. na Krzykach, Kuźnikach, Lipie Piotrowskiej oraz Stabłowicach.

  – Szacujemy, że koszt 1 mkw. wyniesie średnio ok. 4,5 tys. zł – twierdzi Mirosław Lach, przewodniczący rady nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe. – Tak budujemy już dzisiaj, mimo jeszcze ograniczonych możliwości. Liczymy na to, że Narodowy Program Mieszkaniowy usprawni proces inwestycyjny i pozwoli, by spółdzielnie budowały więcej, w tym również mieszkań lokatorskich z własnym wkładem na poziomie 30 proc. wartości. Przełoży się to na większą dostępność tańszych mieszkań we Wrocławiu, a jednocześnie w nowoczesnym standardzie.

  Dla porównania: średnia cena 1 mkw. na wrocławskim rynku mieszkaniowym wynosi obecnie, według danych NBP, ponad 6,1 tys. zł.

  Co istotne, nowe mieszkania wrocławskich spółdzielni mają powstać na działkach przewidzianych do zabudowy, już uzbrojonych i dobrze skomunikowanych.

  – Infrastruktura jest gotowa i nie wymaga  dodatkowych inwestycji – uważa Józef Śnieżek, prezes SM Wrocław-Południe. – Dla  mieszkańców na pewno będzie się liczyło to, że na terenach spółdzielni mieszkaniowych gęstość zabudowy planowana jest tak, by nie ograniczać dostępu do światła i przestrzeni. Dbamy też o inne kwestie bezpośrednio wpływające na jakość życia w mieście m.in. o ogólnodostępne tereny zielone i rekreacyjne, place zabaw czy domy kultury.

  Narodowy Program Mieszkaniowy 

  Narodowy Program Mieszkaniowy został przyjęty przez rząd we wrześniu 2016 roku i zakłada m.in. wprowadzenie zmian usprawniających proces budowlany. Do najważniejszych celów programu należy zwiększenie dostępności mieszkań w Polsce.

  Obecnie na 1 tys. mieszkańców przypadają w Polsce 363 mieszkania. Zgodnie z założeniami programu, do 2030 r. liczba mieszkań powinna osiągnąć średnią Unii Europejskiej, tj. 435 na 1 tys. osób. To oznacza, że w ciągu najbliższych 17 lat w Polsce trzeba wybudować łącznie ok. 2,5 mln nowych mieszkań.

  Potencjał pięciu wrocławski spółdzielni mieszkaniowych: