www.wroclaw.pl

  W miejscu targowiska „Zielińskiego” powstanie gmach sądu apelacyjnego

  Wybrano wykonawcę nowego budynku sądu apelacyjnego we Wrocławiu, który powstanie przy zbiegu ulic Piłsudskiego i Zielińskiego na terenie dawnego targowiska. Koszt inwestycji to 73,7 mln zł.

  Wizualizacja gmachu sądu apelacyjnego we Wrocławiu Fot. archiwum
  Wizualizacja gmachu sądu apelacyjnego we Wrocławiu

  Nowy budynek sądu – zgodnie z planami – miał powstać do 2017 r. W 2014 r. działkę, na której przez wiele lat funkcjonowało dobrze znane targowisko, Urząd Miejski przekazał Ministerstwu Sprawiedliwości. Powstał projekt gmachu, wykonany przez katowickie biuro projektowe Czora&Czora.

  Na terenie dawnego targowiska przy ul. Zielińskiego powstanie sześciokondygnacyjny budynek z parkingiem i nowymi chodnikami wraz z oświetleniem, które zostaną włączone do ul. Kolejowej, Zielińskiego i Piłsudskiego. Ponadto, wykonawca zbuduje zbiornik retencyjny, instalację teletechniczną oraz przebuduje sieć ciepłowniczą.

  Wizualizacja Fot. archiwum
  Wizualizacja

  Kubatura budynku to ponad 33 tys. metrów sześciennych. Projekt zakłada, że powierzchnia użytkowa wyniesie prawie 6 tys. mkw. Powierzchnia całego terenu inwestycji to 10 tys. mkw. Na realizację zamówienia wykonawca ma 38 miesięcy od momentu podpisania umowy. A jest nim spółka Mirbud, która zaproponowała, że wybuduje gmach za 73 mln zł.

  W przetargu złożono jeszcze trzy oferty na kwoty: 94,3 mln zł (Budimex), 88,1 mln zł (Strabag) oraz 83 mln zł (konsorcjum Warbud S.A. i ZAZ sp. z o.o.).

  W nowym budynku sądu apelacyjnego znajdą się sale rozpraw, w tym do rozpraw niejawnych, archiwum zakładowe, sale konferencyjne, biuro obsługi interesanta oraz pomieszczenia biurowe.

  Do 2013 r. w tym miejscu działało popularne wśród mieszkańców targowisko, które później przeniesiono do Pasażu Zielińskiego, zlokalizowanego przy ul. Swobodnej.